Miś Uszatek

Indeks: 6138568

5.0 (8 ocen)
Napisz recenzję i oceń
Cena: 24,99 zł29,99 zł
Oszczędzasz: 5,00 zł (17%)
Towar w magazynieWysyłamy w: 1 dzień

Miś Uszatek w 2017 roku obchodził 60. urodziny! Postać Misia Uszatka po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniach publikowanych w czasopiśmie dla najmłodszych „Miś”. Imię Uszatkowi nadały dzieci w wyniku konkursu, a postać stworzyli pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Pierwsza książka o jego przygodach została wydana w 1960 pod tytułem „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”. W kolejnych latach ukazały się jeszcze cztery tomy. To był jednak dopiero początek popularności misia o klapniętym uszku. W 1975 roku Se-ma-for rozpoczął produkcję lalkowego serialu, który do 1987 roku liczył już 104 odcinki i okazał się prawdziwym hitem.

Imieniem Misia nazywano przedszkola i klubiki, książki tłumaczono na języki obce, był bohaterem audycji radiowych i programów telewizyjnych w Polsce i na świecie. Nowy wybór opowiadań zawiera bajki zaczerpnięte z tomów: „Przygody i wędrówki Misia Uszatka”, „Nowi przyjaciele Misia Uszatka”, „Gromadka Misia Uszatka” oraz „Bajki Misia Uszatka”.

Czesław Janczarski (ur. 1911 – zm. 1971) – poeta, tłumacz, autor książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Studiował na Wydziale Matematyczno¬-Fizycznym uniwersytetu we Lwowie i na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie ukończył filologię polską. Był animatorem grupy poetyckiej „Wołyń”. Zadebiutował zbiorem „Akwarelą: poezje” w 1933 roku. Pierwszy wiersz dla dzieci opublikował w pisemku „Słonko” w 1936 roku. Od tego czasu stale współpracował z pismami dziecięcymi „Poranek”, „Płomyczek” i „Mały Płomyczek”, dla których tłumaczył również teksty z języka rosyjskiego. Pracował w wydawnictwach „Czytelnik” i „Nasza Księgarnia”, a także jako redaktor audycji poetyckich w Polskim Radiu. Był założycielem i redaktorem naczelnym pisma dla najmłodszych „Miś”. Opublikował ponad 90 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pisanych wierszem lub prozą, nie licząc publikacji w prasie, radiu i telewizji. Wśród jego wielokrotnie wznawianych utworów dla dzieci trzeba wymienić „Jak Wojtek został strażakiem”, „Gdzie mieszka bajeczka”, „Płynie Wisła, płynie…” oraz najbardziej lubiany i znany cykl o przygodach Misia Uszatka. Był laureatem licznych nagród. W 1957 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi za twórczość dla dzieci.

Zbigniew Rychlicki (ur. 1922 – zm. 1989) – wybitny ilustrator i twórca plakatów, wieloletni dyrektor do spraw artystycznych Instytutu Wydawniczego „Nasza Księgarnia”. Odpowiadał również za stronę graficzną czasopisma „Miś”. Laureat m. in. Nagrody im. Hansa Christiana Andersena (1982) przyznawanej przez IBBY. Kawaler Orderu Uśmiechu. Spośród jego najsłynniejszych prac należy wymienić ilustracje do „Proszę słonia” Ludwika Jerzego Kerna, „Plastusiowego pamiętnika” Marii Kownackiej, „Czarnoksiężnika ze Szmaragdowego Grodu” i innych powieści o krainie Oz Lymana Franka Bauma. Najwięcej rozgłosu przyniósł mu jednak wizerunek znanego wszystkim dzieciom misia o klapniętym uszku. Niedawno w serii „Mistrzowie ilustracji” Wydawnictwa Dwie Siostry ukazał się Michałek z pudełka od zapałek Ericha Kästnera z pracami Zbigniewa Rychlickiego – pierwotnie wydany przez Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” (1966).

Podsumowanie recenzji

Napisz recenzję
5
8
4
3
2
1

Średnia ocena

5.0
Ocena ogólna
5.0
Jakość
5.0
Cena
4.9

Opinie naszych użytkowników

1 z 1
izamarwoj
Recenzja dodana 09.07.2022
Zbiór historyjek o Misiu Uszatku. Ilustracje w starym stylu, papier grubszy. Polecam.
Czy opinia była pomocna:Tak (0)Nie (0)
Jakość
5
Cena
4
Katrazyna
Recenzja dodana 26.04.2022
Bardzo fajna książka, ciekawe ilustracje , kupiona w prezencie i czekamy na opinie użytkownika
Czy opinia była pomocna:Tak (1)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
nika
Recenzja dodana 10.02.2022
wspaniale napisana :) 5 i 6 latka zachwycona historia misia :) dostałyśmy jako prezent :)
Czy opinia była pomocna:Tak (0)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Małgorzata
Recenzja dodana 07.04.2021
Uwielbiamy!! Świetna książka, opowiadania ciekawe, miło się czyta.
Czy opinia była pomocna:Tak (1)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Małgorzata
Recenzja dodana 26.02.2021
Super książeczka. Córcia ja uwielbia mama tez. Gorąco polecamy
Czy opinia była pomocna:Tak (2)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Joanna
Recenzja dodana 12.02.2021
Super wydanie, ilustracje starego typu, dokładnie takie jak w bajce, a nie przerobione komputerowo. To klasyka dla każdego! Jedynie oprawa książki mogłaby być twarda.
Czy opinia była pomocna:Tak (0)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Iwona
Recenzja dodana 06.11.2020
Bardzo piękne wydanie książeczki, ilustracje kolorowe, córeczka uwielbia tę książeczkę:) polecam!
Czy opinia była pomocna:Tak (0)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5
Magdalena
Recenzja dodana 28.09.2020
Pieknie wydana książka kolorowe ilustracje córka zadowolona polecam na jesienne wieczory
Czy opinia była pomocna:Tak (0)Nie (0)
Jakość
5
Cena
5

Sprawdź inne kategorie: