Filtruj:

Czajniki emaliowane

Znaleziono: 16 produktów

Ponadczasowe i praktyczne czajniki emaliowane

 

Czajniki emaliowane najczęściej kojarzą się z dzieciństwem i przyjemnymi chwilami spędzonymi z babcią. Jego charakterystyczny obły kształt, kolorowe wzorki na bokach i gwizdek ogłaszający wesołym dźwiękiem, że woda na herbatę jest gotowa, przypominają minione czasy i ciepło domowego ogniska. I choć emaliowane czajniki coraz częściej wypierane są przed nowoczesne urządzenia elektryczne, to ze względu na swoją funkcjonalność oraz łatwość w codziennym użytkowaniu, wciąż cieszą się dużą popularnością.

 

Czajniki emaliowane – zalety

 

Wyjątkowy design i proste użytkowanie to jednak nie wszystkie zalety imbryków pokrytych charakterystyczną, błyszczącą warstwą. Czajniki emaliowane w środku naczynia nie wpływają na smak gotowanej wody. Nie wydzielają także, żadnych szkodliwych pierwiastków czy substancji chemicznych, które mogłyby mieć wpływ na zdrowie użytkowników. Dzieje się tak dlatego, że emalia nie wchodzi w reakcję z wodą, za to oddziela ją od materiału, z którego wykonany jest czajnik. Aby emaliowane czajniki mogły służyć jak najdłużej, warto odpowiednio o nie zadbać – nie szorować ostrymi zmywakami stalowymi, systematycznie odkamieniać za pomocą dedykowanych do emalii środków i dopasować rozmiar palnika do dna naczynia tak, by ciepło lub ogień nie opalały bocznej ściany.

 

Czajniki emaliowane na gaz i płyty

 

Odkąd piece zostały zastąpione kuchenkami, czajniki na gaz emaliowane były w taki sposób, by oprócz atrakcyjnego wyglądu skutecznie oddzielały gotowaną wodę od aluminiowej warstwy. W obecnych czasach, kiedy oprócz kuchenek gazowych, coraz bardziej popularne stały się płyty grzewcze, czajniki posiadają grubsze dno, dostosowane do użytku na indukcji, ceramice czy płycie elektrycznej. Zmienił się również materiał, z którego zbudowane są czajniki – aluminium w dużej mierze zastąpiła stal, która po pokryciu emalią jest znacznie trwalsza i odporna na stłuczenia oraz zniekształcenia.

 

Warto zauważyć, że nawet czajniki emaliowane retro, wyróżniające się stylowym kształtem i efektownymi wzorami produkowane są według współczesnych wytycznych, a antybakteryjna i antyalergiczna emalia nie wpływając na właściwości wody, pomaga użytkownikom dbać o zdrowie każdego dnia.