Pierwsze buty dla malucha – wybieramy buciki dla dziecka

Pierwsze buty dla malucha – wybieramy buciki dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka kupujemy, gdy kończy 12-17 miesiąc życia. Zazwyczaj wtedy zaczyna samodzielnie chodzić. Na co zwracać uwagę, by były idealne?

Właściwie dopasowane buciki dla dziecka

Buciki dla niemowląt powinny być lekkie, miękkie i doskonale dopasowane do profilu stopy. W przypadku kilkuletnich dzieci należy skupić się na wyborze odpowiedniego numeru – trzeba sprawdzić, czy dostępna jest numeracja połówkowa, czy też wyłącznie pełna. Warto zwrócić również uwagę na to, czy modele wykonane są dla stóp o różnej tęgości. Podczas przymierzania sprawdzamy zawsze dopasowanie prawego i lewego buta. But musi być odpowiednio dopasowany w śródstopiu i nie może uciskać części grzbietowej. Aby uchronić dziecko przed zarazkami, można pomyśleć o wkładkach antybakteryjnych. Jeśli planujemy wycieczki do lasu, bez względu na pogodę, warto kupić buty dla malucha, które będą nieprzemakalne na antypoślizgowej i elastycznej podeszwie.

Czego unikać przy wyborze pierwszych butów dla malucha do chodzenia?

Nie kupujemy butów zbytnio na wyrost! Stopy nie są w nich stabilne, unoszone są za wysoko i „trzymają” but, by nie spadał z pięt, co upośledza prawidłowy schemat ruchowy i prowadzi do ich deformacji i wad postawy. Mamy małe dziecko, musimy się więc pogodzić z tym, że jego rosnąca nóżka będzie potrzebowała w ciągu roku trzech nowych par butów.

Buty plastikowe czy gumowe mogą powodować otarcia i odparzenia skóry, dlatego nie powinny znaleźć się w szafie dziecka, chyba że jako obuwie na basen, czy plażę. Nie powinno również zakładać butów używanych. Poza tym rodzice nie powinni samodzielnie podejmować decyzji o konieczności stosowania butów ortopedycznych lub wkładek ortopedycznych. Musi być ona zawsze skonsultowana z lekarzem specjalistą. Nieodpowiednio dobrane wkładki do butów osłabiają więzadła, mięśnie i stawy. Warto również pamiętać o tym, że buty dla malucha, nawet na niewielkim obcasie, mogą spowodować nieodwracalne zmiany w budowie stopy dziecka. Obcas musi być szeroki i nie powinien być wyższy niż 1,5 cm.

Buty dla rocznego dziecka – jakie?

Pierwsze osiem lat życia jest kluczowe dla rozwoju stóp naszej pociechy, a ich prawidłowe ustawienie oraz właściwe stawianie kroków ma bezpośredni wpływ na kształtowanie odpowiedniej postawy oraz harmonijny rozwój motoryczny. Odpowiednie obuwie może zapobiegać chorobom kręgosłupa, wadom postawy ciała, płaskostopiu.

Pamiętajmy, aby wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe i bezpieczne, zdejmować dziecku buciki. Bezpośredni kontakt stopy z podłożem wzmacnia jej mięśnie i w naturalny sposób stymuluje rozwój nie tylko samej stopy, ale i postawy ciała.

Oprac. Katarzyna Wierzba
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.  

Powiązane artykuły