Koparki dla dzieci, czyli przegląd zabawek budowlanych

Koparki dla dzieci, czyli przegląd zabawek budowlanych

Jeżeli nasze dziecko uwielbia zabawy konstrukcyjne – budowę zamków czy mostów w piaskownicy, tworzenie ulic, po których mogą jeździć samochodziki, planowanie całych miast z klocków czy innych elementów – możemy urozmaicić jego zabawę podsuwając mu mini pojazdy budowlane, często do złudzenia przypominające te wykorzystywane przez profesjonalistów. Zabawkowe koparki, dźwigi czy ciężarówki dostępne są w wersjach od najprostszych, aż po zdalnie sterowane, technologiczne cuda, z napędem na cztery koła, wyposażone w rozwiązania świetlne i dźwiękowe, dzięki którym każdy maluch poczuje się jak zawodowiec. Jakie zabawki budowlane wybrać dla dziecka?

Koparki dla najmłodszych

Wybierając koparkę dla malucha powinniśmy mieć na uwadze przede wszystkim jego bezpieczeństwo. Zwróćmy więc uwagę na to, by zabawka nie miała drobnych, łatwych do połknięcia elementów. Ponadto pojazd powinien być poręczny, a jego koła na tyle duże, by maluch bez większego wysiłku mógł przesuwać zabawkę po podłodze czy piasku w piaskownicy.

Małe dzieci, na ogół lubią także identyfikować się z bohaterami swoich ulubionych bajek, dlatego jeśli nasz smyk jest fanem „Boba Budowniczego”, jeszcze więcej radości z budowania da mu możliwość zabawy maszynami, jakie pojawiają się w filmie. Wszystkie pojazdy znane z serialu animowanego znajdziemy na przykład w serii zabawek Plac budowy Boba od Fisher Price. Można wykorzystać je do zabawy, np. piaskiem kinetycznym, albo postawić na pojazdy interaktywne. Podczas zabawy Mówiącą Koparką, bez trudu odtworzymy ulubione sceny z bajki – wystarczy nacisnąć przycisk, by koparka zaczęła wypowiadać znane kwestie. Łyżka i czerpak koparki są ruchome – manewruje się nimi przy pomocy rury wydechowej, a elastyczne kółka pomagają uzyskać płynny ruch i całkowitą kontrolę nad pojazdem.

Osobną kategorią zabawek budowlanych dla najmłodszych, są maszyny przeznaczone do zabawy w piaskownicy. Charakteryzują się one prostą konstrukcją – mechanizm zdalnie sterowanych zabawek łatwo bowiem uszkodzić w piasku. Lekka i przede wszystkim odporna na kontakt z piaskiem betoniarka Androni sprawdzi się za to doskonale. Dziecko może wsypywać do niej piasek i wlewać wodę, dzięki czemu piaskownica szybko zamieni się w prawdziwy plac budowy. A po zabawie wystarczy pozbyć się nadmiaru piasku i wypłukać całość, by móc zabrać mini betoniarkę do domu.

Pojazdy z klocków

Mały konstruktor będzie miał jeszcze więcej frajdy z zabawy, jeśli zabawki do tworzenia budowli będzie mógł samodzielnie zbudować. Dla najmłodszych doskonale sprawdzi się zestaw klocków LEGO DUPLO, umożliwiający zbudowanie ciężarówki i koparki gąsienicowej. Ze złożeniem maszyn powinien sobie poradzić już nawet dwulatek (przy niewielkiej pomocy rodzica). Łyżką koparki można poruszać w górę i dół, ciężarówka ma natomiast ruchomą przyczepę, a dołączone dwie figurki ludzików pozwalają na odgrywanie scenek z placu budowy.

Dzieciom w wieku wczesnoszkolnym można zaproponować nieco bardziej skomplikowaną zabawkę. W zestawie klocków Ninco Tecnic. Koparka z napędem pull back znajduje się 213 elementów, które finalnie składają się w koparkę, ale nic nie stoi też na przeszkodzie, by łączyć klocki w inny sposób niż ten zaprezentowany na instrukcji, konstruując tym sposobem inne fantastyczne maszyny.

Zaawansowane zabawki budowlane, czyli mini pojazdy jak z prawdziwej budowy

Wśród zabawek budowlanych dla dzieci znajdziemy wiele pojazdów, które wyglądają dokładnie tak jak prawdziwe maszyny wykorzystywane na budowie. Powinny to docenić zwłaszcza starsze dzieci, które mogą kojarzyć już marki niektórych pojazdów:

 • Ładowarka Lieberr r58 – zabawka jest miniaturowym modelem prawdziwego pojazdu, odtworzonym z bardzo dużą starannością. Posiada zdejmowaną kabinę ze schodkami i ruchomą ładowarkę umożliwiającą swobodny załadunek. Obrotowe gumowe koła sprawiają z kolei, że pojazd bardzo sprawnie porusza się po każdym terenie – bez względu na to, jaką okolicę nasz maluch upatrzy sobie na plac budowy, projekt powinien zostać zrealizowany bez większych opóźnień.
 • Wózek widłowy – na każdej budowie potrzebny jest dostawca niezbędnych materiałów i wózek widłowy, za którego pomocą można je sprawnie odebrać i przewieźć w określone miejsce. Ten model wózka widłowego wyposażony jest w ruchomy podnośnikiem. Mały budowniczy z pewnością znajdzie dla niego wiele zastosowań.  
 • Walec – model walca wykonano z metalowych i plastikowych elementów w skali 1:50 z zachowaniem szczegółów rzeczywistej maszyny. Wyposażony jest w ruchomy walec i zdejmowaną kabinę.
 • Precyzyjnie odwzorowane detale i liczne ruchome elementy sprawiają, że zabawa wszystkimi wyżej wymienionymi modelami daje dziecku jeszcze więcej frajdy. Dzięki nim maluch może stopniowo rozbudowywać swój park maszynowy, powiększając kolekcję o coraz to nowe modele i wcielić się w prawdziwego zarządcę budowy. Przy okazji dziecko poznaje specyfikę poszczególnych maszyn budowlanych i ich zastosowania, uczy się także organizacji placu budowy.

  Dźwigi i zestawy pojazdów budowlanych  

  Ciężki sprzęt budowlany nie ogranicza się jedynie do koparki, co dziecko zapewne samo zauważy, obserwując place budowy w swojej okolicy. Na szczęście, bez trudu powinniśmy znaleźć zabawkowy odpowiednik wywrotki, dźwigu czy żurawi do pracy na dużych wysokościach:

 • Dickie, Dźwig Gigant z dźwiękiem to wysoka na metr maszyna, która umożliwi twojemu maluchowi przenoszenie ładunków na dużych wysokościach. Ramię dźwigu obraca się pod kątem 350 stopni, dzięki czemu dziecko może swobodnie nim manewrować przy pomocy zasilanego na baterie pilota połączonego z zabawką przewodem.
 • Ninco, dźwig zdalnie sterowany dźwig Heavy Duty to właściwie ciężarówka z dźwigiem, którą steruje się zdalnie przy pomocy specjalnego joysticka. Podobnie jak zabawki marki SIKU dźwig Ninco jest bardzo bogaty w detale. Realizm dodatkowo podkreślają świecące reflektory samochodu i dźwięki, imitujące prawdziwe odgłosy z budowy.  
 • Jeśli wśród zabawek dziecka nie ma natomiast zbyt wiele sprzętu budowlanego, warto zastanowić się nad zakupem zestawu pojazdów budowlanych. Tym sposobem maluch od razu będzie mógł przystąpić do zabawy w plac budowy.

  Oprac. Joanna Żelazińska

  Powiązane artykuły