Jak przetrwać upały w ciąży?

Jak przetrwać upały w ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, ale trzeba też wziąć pod uwagę to, że zmieniające się z każdym tygodniem ciało może funkcjonować nieco inaczej, zwłaszcza w skrajnych warunkach pogodowych. Szczególnie trudne dla przyszłych mam są upalne dni, kiedy to ciążowe dolegliwości dają o sobie znać jeszcze mocniej. Jak radzić sobie z upałami w czasie ciąży?

Lato i towarzyszące mu wysokie temperatury są szczególnie uciążliwe dla kobiet w ciąży – zwłaszcza jeśli ta jest zaawansowana. Oczywiście nie oznacza to, że powinno się całkowicie ograniczyć przebywanie na słońcu, ma ono bowiem bardzo pozytywny wpływ na ciężarną: jest źródłem witaminy D, która chroni przed występowaniem krzywicy u dzieci, poprawia wygląd skóry z trądzikiem i ma korzystny wpływ na nastrój kobiety. Jednak nadmierna ilość promieni słonecznych może być także niebezpieczna – w końcowym okresie ciąży zwiększone na skutek upałów ciśnienie krwi może doprowadzać do powolnego odklejania się łożyska – to jednak oczywiście tylko skrajne przypadki. Pewne dolegliwości ciążowe, takie jak obrzęki czy zmęczenie, mogą się jednak nasilać. Jak więc przetrwać gorące lato w ciąży? Co może zrobić ciężarna, by czuć się lepiej i nie obawiać się konsekwencji przebywania na słońcu? Oto kilka wskazówek:

  1. 1. Ogranicz ekspozycję na słońce

To pierwsza podstawowa zasada, jaką powinna kierować się kobieta w ciąży. Spacer w słoneczny dzień nie jest zagrożeniem, ale ciągłe przebywanie na słońcu czy wręcz opalanie się może mieć negatywne skutki zarówno dla młodej mamy, jak i dla maluszka. Przyszła mama powinna pamiętać, że jej skóra, pod wpływem hormonów jest teraz bardziej podatna na przebarwienia – mogą pojawić się one zarówno na twarzy, jak i na innych częściach ciała i nie zawsze znikają po ciąży. Słońce sprzyja też przesuszeniu skóry, a to z kolei powoduje rozstępy. Dlatego podstawowym zaleceniem w lecie dla kobiet ciężarnych to unikanie opalania, a także ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym. Nie ma przeciwwskazań do stosowania przez ciężarne kobiety kremów z filtrem, warto jednak sięgać po te dedykowane skórze wrażliwej i alergicznej, gdyż są delikatniejsze i nie podrażniają naskórka. 

Opalanie jest jednak szkodliwe przede wszystkim dla maluszka, chociażby z tego powodu, że łatwo wtedy o odwodnienie, którego kobiety w ciąży powinny szczególnie unikać. Ciężarna powinna pamiętać, że kiedy ona się przegrzewa, przegrzewa się i dziecko. Zbyt duży wzrost temperatury może doprowadzić do przegrzania wód płodowych, co może mieć poważne konsekwencje. W wyniku nadmiernego wystawienia na słońce może dojść do skurczy macicy, co - zwłaszcza w początkowej fazie ciąży - może doprowadzić do poronienia. Dlatego przyszłe mamy powinny przełożyć spacery na godziny poranne lub wieczorne, kiedy słońce nie operuje już tak mocno. Spacerując podczas upałów, warto też wybierać tereny zacienione.

  1. 2. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie i ochłodę

W czasie ciąży obowiązkowe jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Szczególnie latem powinniśmy pilnować się, by w ciągu dnia wypijać około trzech litrów wody i innych napojów. Dlaczego? Wysokie temperatury powodują znaczną utratę płynów – naturalne jest to, że bardziej się pocimy, a pocąc się, tracimy sód, co może być bezpośrednią przyczyną zawrotów głowy czy omdleń. Regularne spożywanie wody ugasi pragnienie i pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Dla kobiet w ciąży najzdrowsza będzie niegazowana woda mineralna średniomineralizowana. Warto też nosić przy sobie wodę kosmetyczną czy nawilżone chusteczki, które z pewnością nie raz przyniosą ulgę w upalne dni. Woda świetnie nadaje się nie tylko do spożycia, ale także do ochłodzenia. Letni prysznic w upalne dni przyniesie olbrzymią ulgę, w dodatku pozwoli na zmniejszenie obrzęków. Woda chłodzi, orzeźwia, relaksuje i poprawia kondycję organizmu. Warto, by kobieta ciężarna korzystała z basenu, oczywiście zachowując zasady bezpieczeństwa i higieny.

  1. 3. Wypróbuj letnie kąpiele na obrzęki

W trakcie upałów puchnięcie dłoni i stóp ciężarnej to dość częste dolegliwości. Wynikają one z zaburzenia krążenia spowodowanego przez ucisk macicy na żyły. Kobiety w ciąży powinny unikać noszenia skarpet uciskowych. Pomóc może jednak wygodne, lekkie i przewiewne obuwie.

Przy walce z obrzękami pomocne mogą być zimne okłady i letnie kąpiele lub kąpiele w wodzie z dodatkiem soli. Kojące może okazać się również trzymanie nóg w górze, co usprawnia krążenie i zmniejsza obrzęki, można też spróbować sięgnąć po żelowy krem z wyciągiem z kasztanowca. Obrzękom można również zapobiegać, dbając o właściwą, zbilansowaną dietę, w której sól jest minimalizowana, i pijąc dużo wody. Zwykłą sól warto zastąpić solą dietetyczną z potasem, który wyciąga wodę i zmniejsza obrzęki.

  1. 4. Unikaj klimatyzowanych pomieszczeń

Unikanie promieni słonecznych pomaga, ale gdy za oknem temperatura utrzymuje się cały czas na wysokim poziomie i tak będziemy się pocić. Ponieważ organizm kobiety ciężarnej dodatkowo wytwarza więcej ciepła, pocenie się może być dla niej jeszcze bardziej uciążliwe.

W ograniczeniu pocenia może być pomocne noszenie bawełnianych, przewiewnych ubrań i bielizny. Nie warto jednak decydować się na przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zbyt intensywna klimatyzacja może skutkować zapaleniem górnych dróg oddechowych, a tego każda kobieta w ciąży wolałaby raczej uniknąć.

  1. 5. Starannie wybieraj kosmetyki

Wysokie temperatury na zewnątrz mogą dawać o sobie znać, skutkując także podrażnieniem skóry. Źle dobrane kosmetyki w kontakcie z promieniami słonecznymi mogą niepotrzebnie obciążać skórę, powodować wypieki czy uciążliwe stany zapalne. Każda przyszła mama powinna wiedzieć, że podstawą letniej pielęgnacji twarzy jest przede wszystkim nawilżanie i ochrona.

Niezwykle ważny jest skład kosmetyków. Kobiety w ciąży nie powinny stosować tych zawierających witaminę C i retinol. Z makijażu rezygnować jednak nie trzeba. Dobrze tylko, by był on lekki i nie powodował uczucia ciężkości na twarzy. Pamiętajmy też, że stosowanie kremów z filtrem pomaga odciążyć skórę i zredukować lśnienie spowodowane nadmierną potliwością.

Nie zapominajmy też o włosach, je także należy zabezpieczyć przed słońcem. Warto rozejrzeć się w tym celu za szamponem i odżywką z filtrem. Nie należy też wystawiać ich zbyt długo na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Najlepiej ukryć je pod kapeluszem lub chustką, a przy silniejszym wietrze związać.

 

Oprac. Natalia Olszewska

Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, doświadczona położna

Produkty powiązane z artykułem