Jazda na rowerze w ciąży. Czy taka forma aktywności nie zaszkodzi mamie i dziecku?

Jazda na rowerze ciąży. Czy taka forma aktywności nie zaszkodzi mamie i dziecku?Jazda na rowerze to dozwolona forma rekreacji dla kobiet w ciąży. Jeśli regularnie jeździłaś na rowerze przed zajściem w ciążę, nie ma zatem powodów, żebyś nie używała go w pierwszych tygodniach „stanu błogosławionego”. Musisz jednak nieco bardziej na siebie uważać.

Jazda rowerem w ciąży ma wiele korzyści

Ciąża nie jest dobrym czasem, by ćwiczyć ekstremalne kolarstwo czy zaczynać przygodę z tym sportem. Ale jeśli do tej pory byłaś fizycznie aktywna i często jeździłaś na rowerze, to na ogół nie ma przeciwskazań, by kontynuować tę aktywność. Wiąże się z tym wiele korzyści, np.:

 • dotlenienie organizmu,
 • odciążenie kręgosłupa, czyli pomoc w walce z bólami pleców,
 • zachowanie aktywności i sprawności fizycznej aż do porodu,
 • zapobieganie powstawaniu żylaków,
 • zapobieganie pojawianiu się obrzęków nóg,
 • poprawa kondycji psychicznej: zmniejszenie ryzyka pojawienia się stanów lękowych, depresji, bezsenności, stresu,
 • zmniejszanie dolegliwości ciążowych, np. niestrawności czy zaparć, zwiększenie tempa przemiany materii.

Nie stwierdzono, aby uprawianie sportu mogło być przyczyną niedotlenienia płodu czy zaburzeń jego rozwoju. Warto pamiętać, że mowa tu wyłącznie o jeździe rekreacyjnej. Trzeba być też świadomym tego, że w ciąży zmienia się środek ciężkości ciała, przez co przyszła mama jest bardziej narażona na ewentualny upadek. Powinna więc szczególnie na siebie uważać.

Czy w ciąży można jeździć na rowerze? W pierwszej kolejności zapytaj o to swojego lekarza lub położną

Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub położną i dokładnie opisz, jak zamierzasz kontynuować jazdę rowerem w swoim stanie. To bardzo ważne, ponieważ jest kilka przypadków, kiedy ten sport jest absolutnie zakazany. W pozostałych możesz go uprawiać.

Jazda na rowerze w ciąży jest absolutnie zakazana gdy kobieta:

 • ma cukrzycę,
 • ma nadciśnienie,
 • ma anemię,
 • cierpi na choroby serca,
 • cierpi na choroby układu oddechowego,
 • ma chorą tarczycę,
 • ma problemy ortopedyczne,
 • jest bardzo otyła lub ma dużą niedowagę,
 • wcześniej poroniła,
 • spodziewa się bliźniaków.

Dwa ostatnie przypadki uznawane są za ciążę wysokiego ryzyka. Jeśli usłyszysz taką diagnozę, powinnaś zrezygnować z roweru w ciąży. Podobnie jeśli lekarz stwierdził u Ciebie przodujące łożysko oraz gdy występują skurcze prowadzące do skracania szyjki macicy lub krwawienia czy plamienia.

Rower w ciąży w terenie. Wybieraj odpowiednie trasy

Jeśli lubiłaś do tej pory jeździć po stromych drogach, w ciąży zmodyfikuj nieco swoją trasę. Trzymaj się bezpiecznych, mało uczęszczanych dróg, bez pagórków i nierówności. Twoja trasa nie powinna być dłuższa niż 3 km, abyś w każdej sytuacji mogła zawrócić i bezpiecznie dotrzeć do domu.

Ciąża a rower. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie

Upewnij się, że Twój rower jest wyposażony w światła, a Ty w odblaskową kamizelkę – nawet w ciągu dnia – aby kierowcy mogli Cię zauważyć. Kask jest bezdyskusyjny. Zawsze miej ze sobą odpowiednią ilość napojów i przekąsek oraz koniecznie naładowany telefon, by w razie pogorszenia samopoczucia móc wezwać pomoc.

Dokonaj koniecznych regulacji

Gdy Twój brzuch urośnie, możesz potrzebować zmienić ustawienia siodełka lub kierownicy.

 • Kierownicę należy podnieść, dzięki temu będziesz siedzieć w bardziej wyprostowanej pozycji, nie będziesz dotykać brzucha kolanami i sprawniej zareagujesz na ewentualne nierówności na drodze.
 • Ze względu na rosnącą wagę dotychczasowe siodełko może wymagać wymiany. Warto znaleźć takie pokryte żelową wyściółką, które zapewni wygodę i płynność podczas jazdy.

Jak już wiesz, rosnący brzuch sprawia, że Twój środek ciężkości ulega zmianie. Dlatego jeśli czujesz, że jadąc na rowerze, zaczynasz się chybotać, zejdź z niego. Nie warto ryzykować upadku.

Uważaj na bóle pleców i pamiętaj, że nie każdy rower nadaje się do jazdy w ciąży

Powszechnym skutkiem ubocznym ciąży jest przeciążenie kręgosłupa. Jeśli i Ciebie bolą plecy, a masz rower wyścigowy lub drogowy, który wymaga pochylania się nad kierownicą, może być Ci wyjątkowo niewygodnie. Rowery w stylu holenderskim zapewniają ciężarnym znacznie lepszą pozycję.

Nie forsuj się, a w II trymestrze ciąży przesiądź się na rower stacjonarny

Wraz z rozwojem dziecka w Twoim organizmie robi się coraz ciaśniej. Zmniejsza się pojemność pęcherza, ale także i płuc. Dlatego jeśli podczas jazdy odczuwasz zadyszkę, zwolnij lub zatrzymaj się i ureguluj oddech. Ważne jest też, aby się nie przegrzewać, więc staraj się, aby jazda nie była męcząca. Jeśli tętno ulegnie znacznemu przyspieszeniu, należy bezwzględnie przerwać trening.

Ponieważ jazda na rowerze jest sportem urazowym, a przez to ryzykownym, lekarze zalecają ciężarnym, które chcą uprawiać sport, żeby w II i III trymestrze korzystały z rowerka stacjonarnego. Jeśli takiego nie posiadasz, warto rozważyć inną formę aktywności, np. basen.

Oprac. Anna Dobiecka

Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, doświadczona położna

Powiązane artykuły
Produkty powiązane z artykułem