Ćwiczenia dla kobiet w ciąży - jak ćwiczyć w ciąży?

Ćwiczenia dla ciężarnych - czy można ćwiczyć w ciąży? Czasy, gdy uważano, że kobieta spodziewająca się dziecka nie powinna uprawiać sportów, na szczęście minęły. Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, a ty jesteś całkowicie zdrowa, wręcz zaleca się ruch i ćwiczenia w tym okresie. Poniżej podpowiadamy jak ćwiczyć w ciąży oraz dlaczego warto.

Ćwiczenia dla ciężarnych – dlaczego warto?

Aktywność fizyczna w czasie ciąży wzmacnia kręgosłup, poprawia wydolność organizmu, ma wpływ na lepszy nastrój i wygląd. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży wykonywane z głową i systematycznie mogą mieć istotny wpływ na przebieg porodu, ponieważ m.in. wzmacniają mięśnie krocza oraz poprawiają kondycję, a wysiłek porodowy porównywany jest do biegu maratońskiego!

Jak ćwiczyć w ciąży i jaki sport uprawiać?

Pływanie w ciąży

Pływanie jest dobre na każdym etapie ciąży. Wspaniale masuje ciało i zapobiega obrzękom. Działa relaksująco i rozluźnia.

Bieganie w ciąży

Jeśli robisz to od lat, fizjologiczna ciąża wcale nie musi ci przeszkadzać w uprawianiu delikatnego joggingu. Bądź jednak przygotowana na nieoczekiwane sytuacje, gdy np. poczujesz się gorzej i będziesz musiała przerwać trening. Zabieraj więc ze sobą telefon, biegaj blisko domu i najlepiej w towarzystwie!

Ćwiczenia siłowe

Z umiarem, ale jak najbardziej! Powiedz trenerowi, że spodziewasz się dziecka. Przegadajcie plan treningowy ćwiczeń dla ciężarnych. Jest mnóstwo zestawów lekkich ćwiczeń, które z powodzeniem może wykonywać kobieta będąca nawet w zaawansowanej, prawidłowej ciąży.

Tai chi

Najlepiej ćwicz pod okiem doświadczonego instruktora. Tai chi wspaniale rozciąga i uspokaja ciało, co jest niezwykle ważne przed wielkim egzaminem pt. „Poród”.

Joga w ciąży

podobnie jak tai chi nie tylko ćwiczy twoje ciało, ale również wycisza umysł i uspokaja emocje. Po dobrej sesji jogi masz mniej obaw związanych z porodem, ponieważ zaczerpnęłaś ze źródła swojej wewnętrznej sp.

Spacery w ciąży

Najlepiej w otoczeniu natury. Świetnie dotlenią zarówno ciebie, jak i rozwijające się maleństwo, a kontakt z przyrodą nastawi cię pozytywnie do życia.

Fitness w ciąży

Wspaniale stymuluje pracę serca i mięśni, poprawia krążenie krwi i wyzwala mnóstwo pozytywnej energii. Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, w ciąży również możesz, oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku. Pamiętaj, ćwiczysz również dla dobra dziecka, więc musisz to robić tak, aby nie narażać go na niebezpieczeństwo.

Taniec

Tańcz, kiedy tylko zapragniesz. Tak jak potrafisz, na kompletnym luzie, w dowolnym miejscu, a także w ramionach partnera. Pamiętaj, że są aktywności fizyczne, których w czasie ciąży nie należy uprawiać. Np. jazda konna, gry zespołowe czy wspinaczka. Musisz zrezygnować z takich form, w których łatwo o kontuzję, a twoje ciało narażone jest na upadki i urazy. Niewskazane są również ćwiczenia wytrzymałościowe wyciskające siódme poty. Ćwiczenia w ciąży mają sprawić, że zachowasz zdrowie, sprawność i witalność oraz będziesz miała dobry nastrój i lepiej się przygotujesz do wysiłku porodowego.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły
Produkty powiązane z artykułem