31 miesiąc życia dziecka - Czas na rowerek dla dziecka!

31 miesiąc życia dziecka - Czas na rowerek dla dziecka!

Twoje 31-miesięczne dziecko jest już na tyle sprawne ruchowo, że można zakupić mu pierwszy rowerek dla dziecka.

Przejażdżka z mamą i tatą będzie dla niego nie lada przyjemnością. To również czas na intensywne zabawy ruchowe na świeżym powietrzu. Pamiętaj, aby zapewnić dziecku odpowiednią ilość ruchu i gimnastyki w ciągu dnia. Maluchy w tym wieku mogą uczęszczać już do żłobka lub przedszkola, gdzie niekoniecznie mają możliwość wybiegania się. Dlatego nie szczędźcie sobie codziennych spacerów. Po nich wasz maluch będzie czuć się odprężony i łatwiej skoncentruje się na cichej zabawie, np. rysowaniu.

To również dobry wiek, aby zacząć zajęcia na basenie dla dzieci, przyzwyczajać do wody i rozpocząć naukę pływania. 

Uwaga! Choć maluchy w tym wieku z zapałem posługują się kredką i pędzelekiem (ich paluszki są już bardzo sprawne), to ich rysunki nie są dokładne. Nie zrażajcie dzieci do pracy, gdy spod ich małych rączek wychodzą wyłącznie nieporadne kształty. Wszystko to jest w normie, gdyż dwuipółletnie dziecko od tego zaczyna właśnie sztukę rysowania. Poproście go o nazwanie tego, co narysowało. Na pewno odpowie z radością. 

Każdą nadającą się okazję wykorzystujcie do rozmowy, jest to swoista nauka mowy poprzez zabawę. Niech dziecko opowiada co widzi z okien tramwaju, co namalowało, co działo się u cioci czy w przedszkolu. Poprawiajcie go, gdy przekręci jakieś słowo czy wyrażenie, ale bez przesady. Ma jeszcze prawo nie umieć wyrazić wszystkiego, co chce powiedzieć. Może się zdarzyć, że w tym wieku będzie się czasami zacinać. To minie! 

Jednak, gdy maluch jest zbyt milczący, warto przyjrzeć się, co jest tego przyczyną. Być może za niechęcią do mówienia kryją się np. nieprawidłowości słuchu u dziecka?

31-miesięczne dziecko chętnie opowie już mamie i tacie o równieśnikach z otoczenia. Jego głęboki egocentryzm ustępuje powoli zaciekawieniu innymi dziećmi i rozumieniu ich uczuć. Rozwija się empatia u dziecka. Twój maluch zaczyna prawidłowo odczytywać uczucia innych. Na pewno nie wszystkie, jednak gdy usłyszy płaczące dziecko na pewno się zmartwi.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego
Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie.

Powiązane artykuły