Wyprawka do przedszkola - kompletujemy wyprawkę przedszkolaka

Wyprawka do przedszkola - kompletujemy wyprawkę przedszkolaka

Wyprawka przedszkolaka to rzeczy, które twoje dziecko powinno posiadać rozpoczynając zajęcia w przedszkolu. Pierwszy dzień w nowym miejscu będzie na pewno stresujący, warto zatem rozluźnić atmosferę wspólnym oglądaniem przedmiotów i opowiadaniem, do czego będą mu służyć. W ten sposób oswoimy malucha i przygotujemy do spotkania z nowym miejscem.


Co jest potrzebne maluszkowi do przedszkola? Co koniecznie powinna zawierać lista zakupów rodzica kompletującego wyprawkę dla przedszkolaka? Zadajecie wiele tego typu pytań, dlatego przygotowaliśmy artykuł, który pomoże uporać się kompletowaniem rzeczy potrzebnych dla małego ucznia. Zapraszamy!


Od czego zacząć przygotowanie wyprawki przedszkolaka?

Zanim zaczniecie kompletować wyprawkę do przedszkola, warto skontaktować się z przedszkolem, do którego dziecko będzie chodziło. Wiele placówek wywiesza informację o tym, co powinno znaleźć się w wyprawce przedszkolaka lub zamieszcza spis potrzebnych przedmiotów na stronie internetowej placówki. Niektóre artykuły i przybory higieniczne zakupuje przedszkole, wspólnie dla wszystkich dzieci. Bywa także, że przedszkole rozbudowuje listę ponad standardową wyprawkę. Wówczas ponieść będzie trzeba dodatkowe koszty, np. książeczek do angielskiego albo kostiumu do pływania, jeśli nasze dziecko będzie uczestniczyło w dodatkowych zajęciach.

Najważniejsze elementy wyprawki do przedszkola

Bardzo ważnym w tej pierwszej wyprawce są przybory szkolne i artykuły papiernicze dla dzieci. Nasz przedszkolak powinien posiadać własne kredki, ołówki, pisaki, gumkę do ścierania, farby i pędzelki, klej, plastelinę, bloki, papier kolorowy, brystol... jednym słowem - wszystko to, co potrzebne jest do zajęć plastycznych i kreatywnych, rozwijających wyobraźnię. Równie ważne są odpowiednie ubranka do przedszkola i obuwie. Buty na zmianę powinny mieć zatrzaski lub rzepy, aby łatwiej je było dziecku wkładać i zdejmować. Dodatkowo potrzebny będzie strój na zajęcia gimnastyczne oraz wygodna piżamka i pościel do leżakowania. Warto zostawić w przedszkolnej szafce komplet ubrań na zmianę, na wypadek małej wpadki podczas jedzenia obiadu lub podczas szaleństw na przedszkolnym placu zabaw. Ostatnią istotną kategorią wyprawki są artykuły higieniczne, a wśród nich własny ręcznik, szczoteczka, pasta i kubeczek, grzebyk lub szczotka do włosów oraz chusteczki higieniczne. Jeżeli maluch nadal ich potrzebuje, zabezpieczamy także zapas pieluszek.

O czym warto pamiętać posyłając dziecko do przedszkola?

Choć przedszkole to miejsce atrakcyjne, fascynujące towarzystwem innych dzieci, nasza pociecha bardzo przeżywa rozłąkę z rodzicami. Aby dziecko poczuło się bezpiecznie i pewnie, pozwólmy zabrać mu ze sobą ulubioną przytulankę lub inny drobny przedmiot, który będzie przypominał mu dom. Zapewnijmy także, że na pewno odbierzemy je po podwieczorku i niekoniecznie wypytajmy o wrażenia po powrocie do domu. Nikt lepiej nie poinformuje nas o tym, jak dziecko czuje się w przedszkolu, niż... ono samo.

Oprac. Ewelina Wojtunik

Powiązane artykuły