Rodzaje wózków dziecięcych – jakie wyróżniamy?

Rodzaje wózków dziecięcych – jakie wyróżniamy?Czy rodzaje wózków dziecięcych i konieczność wyboru tego jednego, idealnego spędzają sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom? To całkiem możliwe, biorąc pod uwagę, jak wiele modeli proponują im producenci. Który z nich będzie lepszy dla aktywnej mamy lub taty, a który spodoba się zwolennikom tradycyjnych rozwiązań? Przedstawiamy 5 rodzajów wózków dziecięcych – wybierz spośród nich model spełniający twoje oczekiwania!

Jakie są rodzaje wózków dziecięcych?

Wszystkie rodzaje wózków – jak i pojedyncze ich modele – mają odrębne cechy, które idealnie spiszą się jednej grupie rodziców, a innym zupełnie nie będą potrzebne. Warto je dokładnie rozważyć i porównać – pomyśl więc, jakie masz oczekiwania wobec wózka, a dopiero potem ruszaj na zakupy! Zanim to zrobisz, przyda ci się podstawowa wiedza – oto 5 rodzajów wózków dziecięcych, które czekają na ciebie w sklepach.

Wózki głębokie z gondolą

Jeden z lepszych wyborów dla noworodków jest wózek ze wpiętą do stelaża gondolą, czyli sztywną, zabudowaną budką. Sprawdza się szczególnie wtedy, gdy twoje dziecko nie potrafi jeszcze w pełni stabilnie usiąść. Gondola może pełnić różne funkcje – łatwo przenosić w niej dziecko, a w plenerze lub podróży może posłużyć za łóżeczko turystyczne. Radzimy ci, abyś szukał wózków z gondolą o wysokich ściankach. W ten sposób zmniejszysz ryzyko wypadnięcia, a dziecko będzie wówczas lepiej chronione przed słońcem i wiatrem.

Spacerówka

Spacerówki służą dzieciom najdłużej z wszystkich typów wózków. Młodsze maluchy mogą jeździć w nich jeszcze w pozycji leżącej, za to te, które skończyły już pół roku i potrafią siedzieć, zaczną poznawać świat z nieznanej do tej pory perspektywy. Ten czas można dodatkowo wydłużyć, stawiając na model z regulowanym oparciem, podnóżkiem i zagłówkiem. Jeśli chcesz obracać siedzisko w dowolnym kierunku, sięgnij po obrotowy model. Zadbaj też o solidne pasy, gdyż w tej pozycji najłatwiej jest dziecku wypaść.

Wózek wielofunkcyjny

Do wózków wielofunkcyjnych można zaliczyć zarówno spacerówki, jak i wózki z gondolą – postanowiliśmy je jednak wydzielić spośród pozostałych. Wózki wielofunkcyjne dzielą się na kilka podstawowych rodzajów:

  • 2 w 1 – mają gondolę, która po odczepieniu od stelażu może być nosidełkiem,
  • 3 w 1 – wózki, których gondola może też pełnić funkcję nosidełka i fotelika samochodowego,
  • 4 w 1 – oprócz wymienionych wyżej funkcji wózek ma wbudowaną bazę, którą da się przypiąć w samochodzie.

Polecamy je szczególnie młodym rodzicom, którzy cenią sobie praktyczność i nowoczesne rozwiązania. Każdy z modeli różni się dołączonym wyposażeniem i ilością dodatkowych funkcji – zapoznaj się z nimi i wybierz ten, który najbardziej ułatwi ci życie.

Wózki podwójne – dla bliźniaków

Jak wskazuje nazwa, podwójne wózki są przeznaczone dla więcej niż jednego dziecka – sięgają po nie głównie rodzice bliźniaków. Mogą one mieć siedzenia obok siebie lub jedno za drugim. Wózki bliźniacze z oczywistych powodów są o wiele cięższe od pojedynczych wózków, dlatego zanim zdecydujesz się na określony model, sprawdź, czy zmieści się w twoich drzwiach lub windzie.

Jogger, czyli wózek dla biegacza

Wózki do biegania odróżnia nietypowa konstrukcja – zamiast czterech kół mają trzy, w tym jedno z przodu i dwa z tyłu. Tego typu wózki są idealnie przystosowane do różnorodnego podłoża i wyróżniają się niewielką wagą. Pamiętaj, że joggery są z oczywistych powodów przeznaczone raczej dla starszych dzieci. Polubią je aktywni rodzice, którzy chcą łączyć opiekę nad maluchem ze swoim sportowym hobby.

Rodzaje wózków dziecięcych – jak dobrać właściwy?

Gdy zdecydujesz się już na określony rodzaj wózka, możesz pomyśleć o pozostałych kwestiach, np. systemach zabezpieczeń i odpowiednio wykonanych pasach. Zwróć też uwagę na:

  • dobrej jakości materiały – wewnętrzne powinny być przyjemne dla skóry i odpowiednio miękkie, te na zewnątrz wózka – wodoodporne,
  • łatwe składanie wózka – w sklepach znajdziesz modele składane nawet jedną ręką, czyli tak zwane parasolki (da się je szybko złożyć, a całość nie zajmuje dużo miejsca – stąd ich ciekawa nazwa),
  • dodatki, takie jak moskitiery, parasolki przeciwsłoneczne, wbudowana pojemna torba czy folia przeciwdeszczowa,
  • rodzaj kół i amortyzatory do jazdy po nierównej nawierzchni.

Ostatnia z tych kwestii jest szczególnie ważna. Wózek o mało elastycznych amortyzatorach może uprzykrzyć ci prowadzenie wózka, a do tego sprawić, że przejażdżki nie będą dla dziecka zbyt komfortowe.

Oprac. Barbara Polakowska

Może Cię również zainteresować: