Prezent na chrzciny dla dziecka – co wybrać?

Prezent na chrzciny – co wybrać?

Jaki prezent na chrzciny będzie odpowiedni dla dziewczynki, a jaki dla chłopca? Jak wybrać praktyczny prezent na chrzest? Co powinni na prezent wybrać rodzice chrzestni?  Takie pytania zadajecie bardzo często, dlatego przygotowaliśmy dla Was szereg porad, które pomogą Wam wybrać właściwy upominek. 

Chrzest święty to podniosła uroczystość, na której liczy się przede wszystkim nasza obecność oraz celebrowanie tej ważnej chwili wraz ze świeżo upieczonymi rodzicami i ich maleństwem. Pojawiając się na tym wydarzeniu, warto obdarować niemowlę choćby symbolicznym prezentem, który będzie stanowić pamiątkę z tego dnia.

Wybór prezentów jest naprawdę ogromny. Podpowiadamy, co można kupić z okazji chrztu świętego.

Coś na pamiątkę

Jeśli chcemy, aby nasz podarunek miał charakter symboliczny, zastanówmy się nad zakupem pięknie wydanej Biblii dla dzieci lub albumu, który będzie stanowił nieocenioną pamiątkę pierwszego roku życia maluszka.

Chętnie wybieranym przez gości prezentem są również wyroby ze srebra i złota, takie jak grzechotki, smoczki, szkatułka na pierwszy ząbek, łyżeczki czy grawerowane zestawy sztućców.

Innym pomysłem są srebrne obrazki z wizerunkiem Matki Boskiej lub Anioła Stróża, mające ochronić maluszka. Taki podarunek rodzice najczęściej wieszają później na ścianie dziecinnego pokoju lub ustawiają na półce.

Popularna, szczególnie wśród rodziców chrzestnych, jest biżuteria. Srebrny łańcuszek z medalikiem czy złote lub srebrne kolczyki dla dziewczynki są świetną pamiątką. Musimy jednak pamiętać, że dziecko musi nieco poczekać, zanim zacznie korzystać z takiego prezentu.

Coś praktycznego

Możemy również postawić na prezent praktyczny, który z pewnością przyda się maluszkowi w pierwszych miesiącach życia.

Warto tutaj pomyśleć o macie edukacyjnej, która sprawi radość niejednemu szkrabowi. Świetnym pomysłem jest także krzesełko do karmienia (plastikowe lub drewniane), elektroniczna niania, specjalny leżaczek, kocyk, piękna pościel, zestaw muślinowych pieluszek, ręcznik lub inne akcesoria do pielęgnacji. Przed zakupem pamiętajmy jednak, aby upewnić się, czy rodzice dziecka nie mają jeszcze takiego sprzętu lub też czy inni uczestnicy uroczystości nie zdecydowali się na zakup podobnej rzeczy.

Nie najlepszym pomysłem jest zakup chodzika czy fotelika samochodowego. Zdania na temat stosowania chodzików są podzielone i nie wszyscy rodzice chcą, aby ich pociecha korzystała z takiego typu udogodnień. Natomiast fotelik samochodowy wiąże się z bezpieczeństwem malca i to od niego zależy zdrowie, a niejednokrotnie życie dziecka. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w kwestii bezpiecznego przewożenia dzieci w samochodzie, pozostawmy decyzję o sposobie przewożenia malucha jego rodzicom.

A może zabawki?

Zabawki to prezent, który z pewnością się sprawdzi i ucieszy bohatera całego zamieszania.

W sklepach znajdziemy bardzo dużo ciekawych propozycji rozwijających zabawek edukacyjnych, np. kostki edukacyjne, interaktywne kule, stoliczki edukacyjne, maty edukacyjne czy pętle sensoryczne.

Ciekawe mogą się również okazać specjalne jeździki i pchacze do nauki chodzenia czy nadmuchiwane walce rozwijające motorykę smyka w czasie raczkowania.

Jeśli mamy taką możliwość, przed uroczystością porozmawiajmy z rodzicami maluszka i zapytajmy ich, co mogłoby im się przydać (szczególnie jeśli planujemy zakup praktycznego prezentu). Jeśli jednak dostaliśmy wolną rękę w kwestii wyboru podarunku, postarajmy się, aby ofiarowywana przez nas rzecz była wyjątkowa.

Oprac. Magdalena Przypłata

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem