Prezent dla gimnazjalisty: Przegląd propozycji

Szukając prezentu dla dorastającego dziecka warto znaleźć podarunek, który będzie rozwijał jego umiejętności, poszerzał wiedzę, zacieśniał więzy z rodziną lub znajomymi albo wspierał kreatywność – czyli taki, który pokazuje jak ciekawie i mądrze spędzać czas wolny. Dobrym wyborem będą upominki, które oderwą dziecko od telewizora, komputera czy telefonu. Oto kilka ciekawych propozycji.

Propozycje prezentów dla gimnazjalistki:

Gry towarzyskie to rewelacyjny pomysł na prezent, ponieważ ucieszą całą rodzinę. Nastolatki mogą z nich korzystać nie tylko grając z rodzicami czy rodzeństwem, lecz także na przykład podczas spotkań ze znajomymi po lekcjach czy w trakcie imprez. Gry towarzyskie pomagają zintegrować się grupie i miło spędzić czas. Wyjątkową propozycją jest Rebel Dixit – wspaniała podróż w krainę wyobraźni polegająca na tworzeniu skojarzeń do przepięknie malowanych kart. Od graczy wymaga sprytu i  intuicji, umożliwia też lepsze poznania się nawzajem. Spośród sześciu obrazków musimy wybrać jeden, do którego wymyślamy dowolne skojarzenie. Następnie, pozostałe osoby wybierają spośród swoich kart taką, która najlepiej pasuje do naszego opisu i kładą ją zakrytą na stół. Ich zadaniem jest zgadnąć, która z kart należy do prowadzącego rozgrywkę. Hasło nie może być zbyt łatwe, ani za trudne, ponieważ gdy wszyscy udzielą tylko poprawne lub tylko błędne odpowiedzi, wtedy nie otrzymamy punktu!

Gry zręcznościowe to przede wszystkim proste i przejrzyste zasady, dzięki którym gra nie tylko szybko wciąga, ale i umożliwia ćwiczenie wielu zmysłów. Popularna Jenga polega na budowaniu wieży z drewnianych klocków, które następnie należy wyciągać przy użyciu tylko jednej ręki i układać na szczycie. Przegrywa ten, kto zburzy budowlę!

Zestawy kreatywne są wspaniałym pomysłem na prezent dla nastoletniej dziewczynki, ponieważ pozwalają samodzielnie stworzyć unikatowe dzieła. Na rynku mamy bardzo duży wybór różnorodnych zestawów, więc łatwo znaleźć coś, co trafi w gust gimnazjalistki. Dla miłośniczki mody i projektowania strojów świetnym wyborem będzie Gel-A-Peel do aplikacji na tkaninach. Innowacyjne urządzenie pozwala tworzyć wypukłe kompozycje, którymi po wyschnięciu można dekorować ubrania, plecaki i różne akcesoria lub zamienić je w piękną biżuterię.

Młodej artystce i malarce na pewno spodoba się zestaw Marker maker Crayola, dzięki któremu można stworzyć niepowtarzalne, samodzielnie wymyślone i wymieszane kolory. Ten prezent rozwija nie tylko umiejętności malarskie, ale i pomaga wyzwolić kreatywność. To wspaniała, twórcza zabawa, która może zapoczątkować niezapomnianą przygodę z plastyką.

Bardzo ciekawą propozycją jest również 3 Doodler Długopis 3D, który umożliwia projektowanie i tworzenie trójwymiarowych obiektów w czasie rzeczywistym. Długopis jest bezpieczny i prosty w użyciu, co zachęca do kreowania za jego pomocą niepowtarzalnych obiektów. Jak to działa? Specjalny eko-wkład jest podgrzewany wewnątrz urządzenia, dzięki czemu nabiera właściwości plastycznych i pozwala dzieciom tworzyć dowolne kształty.

Propozycje prezentów dla gimnazjalisty:

Gry familijne. Jak zachęcić zbuntowanego nastolatka, aby spędził trochę czasu z rodzicami? Wciągająca gra familijna to doskonały przykład, jak można rozwiązać ten problem. Do takich należy Trefl 5 sekund, szybka i zabawna rozgrywka polega na prawidłowym odpowiadaniu na pytania. Każdy uczestnik ma tylko 5 sekund na odpowiedź. Zasady wydają się proste, ale czy na pewno w tak krótkim czasie każdemu uda się przypomnieć sobie trzy gatunki drzew lub wymienić nazwy trzech wyższych uczelni? Świadomość szybko upływającego czasu może być rozpraszająca bardziej niż nam się wydaje…

Inną godną uwagi propozycją jest Trefl Kolejka, czyli gra planszowa pozwalająca cofnąć się w czasie do lat 80-tych minionego wieku i zapoznać ze specyficznymi realiami schyłkowego okresu komunizmu w Polsce. Aby wygrać trzeba naprawdę nieźle kombinować, a przy okazji może lepiej zrozumieć codzienność minionego systemu?

Gra towarzyska. W przypadku dorastających chłopców, gier nigdy za wiele, dlatego Rebel Dobble także będzie udanym i trafionym prezentem. Wyjątkowa karcianka, w której liczą się spostrzegawczość, refleks i koncentracja, spodoba się każdemu gimnazjaliście. Gra polega na jak najszybszym odnalezieniu takich samych symboli na dwóch kartach, zanim zrobią to inni. Szybkie i emocjonujące rozgrywki, proste zasady i 5 wariantów gry na pewno przypadną do gustu nastolatkowi.

Gra edukacyjna. Miłośnikom fantasy na pewno spodoba się polowanie na skarby, duchy i smoki, czyli Ravensburger Labirynt. Zadaniem graczy jest zdobycie skrzyń ze skarbami w zaklętym labiryncie. Aby dotrzeć do tajemniczych przedmiotów i istot, każdy z nich musi umiejętnie przesuwać ścieżki labiryntu, na których pojawiają się duchy i smoki. Każda kolejna gra to mnóstwo niespodzianek.

LEGO Technic to idealny podarunek dla dorastających amatorów klocków LEGO oraz początkujących projektantów i inżynierów. BMW R 1200 GS Adventure spodoba się zapewne nie tylko nastolatkom, lecz także ich ojcom! Nic dziwnego - piękny, realistyczny model motocykla do samodzielnego zbudowania, o czarnych, szprychowych kołach, z imponującą deską rozdzielczą i układem wydechowym oraz kierowniczym, nie wspominając o stabilizującym zawieszeniu typu telelever z przodu i z tyłu, dwucylindrowym silniku w układzie bokser, wale napędowym, otwieranym pojemniku i wielu innych, starannie zaprojektowanych elementach. Silnik i wał poruszają się jak w prawdziwej maszynie. LEGO Technic to nie tylko satysfakcja z budowania, lecz także wciągająca rozrywka na długi czas.

Oprac. Grażyna Zaborska

Powiązane artykuły