Mikroskop dla dzieci. Czym powinien się charakteryzować?

Mikroskop dla dzieci

Mikroskop to narzędzie, dzięki któremu dzieci  mogą nie tylko wiele się nauczyć, ale i zaspokoić swoją wrodzoną ciekawość. Najlepiej, aby był dostosowany do umiejętności i wiedzy pociechy, tak aby badanie natury nie wydało się jej zbyt skomplikowane i sprawiało dużą frajdę. Jaki model więc wybrać, aby okazał się zarówno pożyteczny, jak i spodobał się smykowi?

Prawdziwy mikroskop czy zabawka?

Gdy postanowimy kupić dziecku mikroskop, najpewniej staniemy przed wyborem między prostym i niedrogim zabawkowym modelem oraz bardziej złożonym i zarazem droższym mikroskopem profesjonalnym lub półprofesjonalnym. Prześledźmy wady i zalety każdego z tych rozwiązań:

Mikroskop zabawkowy: zalety

 • Mikroskop zabawkowy może zaznajomić dziecko ze światem przyrody i w efekcie rozbudzić w nim nową pasję..
 • Taki mikroskop to dla dzieci dobra okazja do zrozumienia, że nauka nie jest nudna i może iść w parze z zabawą.

Mikroskop zabawkowy: wady

 • Jednocześnie warto pamiętać, że mikroskop zabawkowy ma ograniczone funkcje. Powiększenie z reguły nie jest wyższe niż 300x, większość modeli nie ma też podświetlenia.
 • Zabawka może zatem okazać się zbyt prosta i w efekcie szybko się znudzić malcowi.

Mikroskop profesjonalny lub półprofesjonalny: zalety

 • Profesjonalny mikroskop powinien zagwarantować lepszą jakość oraz więcej szczegółów (można pod nim np. obserwować krew). Pozwoli zatem na dokładniejsze badania.
 • Mikroskopy profesjonalne dostępne są w wielu różnych wariantach (jedno lub dwuokularowy, różne modele cyfrowe). Dzięki temu sprzęt może być lepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb smyka.

Mikroskop profesjonalny lub półprofesjonalny: wady

 • Profesjonalny mikroskop jest zwykle droższy, dlatego trzeba liczyć się z większym kosztami.
 • Taki mikroskop dla niektórych dzieci może być zbyt skomplikowany. Młodsze szkraby mogą nie być w stanie w pełni wykorzystać jego funkcjonalności.

Wybór powinien być więc podyktowany wiekiem i umiejętnościami smyka z naciskiem na te ostatnie.  Mikroskop zabawkowy to z reguły dobre rozwiązanie dla przedszkolaków i uczniów wczesnych klas szkoły podstawowej, którzy dotąd nie zdradzali zainteresowania nauką – zabawka powinna pomóc nam wybadać, czy dziecko jest w ogóle zainteresowane obserwacją mikroświata. Mikroskop dla starszego ucznia, zwłaszcza takiego, który fascynuje się przyrodą, może być już bardziej zaawansowany. Należy jednak uważać, aby nie kupić modelu, który będzie bardzo złożony i wybitnie trudny w obsłudze – bądź co bądź szukamy mikroskopu dla dziecka, a nie dorosłego naukowca.

Krótki przegląd mikroskopów z różnych kategorii

Gdy już podejmiemy decyzję o tym, czy nasze dziecko potrzebuje zabawkowego, czy bardziej skomplikowanego mikroskopu, czas przejść do wyboru konkretnego urządzenia. Poniżej przedstawiamy przykładowe produkty, które warto wziąć pod uwagę.

 • Mikroskop zabawkowy – dla tych, którzy nie są pewni, czy ich pociecha faktycznie jest typem naukowca
  • Dromader, Mikroskop C2123 to naukowa zabawka w sam raz dla malucha, który jeszcze niewiele wie o przyrodzie. Pozwoli mu na badanie materiałów codziennego użytku, np. kartki papieru.
  • W zestawie znajdują się mikroskop oraz wymienne szkła do próbówek, dzięki którym dziecko będzie mogło samo decydować o wartości powiększenia.

 • Mikroskop półprofesjonalny – w sam raz dla małego miłośnika biologii (i nie tylko)
  • Levenhuk, mikroskop 2ST jest stereoskopowy, dlatego daje możliwość obserwacji zarówno nieco większych, jak i małych obiektów. Powinien więc pozwolić smykowi na zobaczenie nie tylko struktury włosa, ale i na przykład powierzchni monety.
  • Urządzenie daje trójwymiarowy obraz badanego materiału. Do badania wykorzystuje się jedynie dziennie światło.
  • To dobry mikroskop dla dziecka, które pierwszą lekcję biologii ma już za sobą i potrzebuje bardziej zaawansowanego urządzenia.

 • Nowoczesny mikroskop cyfrowy – dla ucznia, który chce rozwinąć swoje zainteresowania
  • Levenhuk, mikroskop cyfrowy DTX TV powinien spodobać się dziecku, które oczekuje od tego narzędzia bardziej zaawansowanych funkcji.
  • Mikroskop można podłączyć np. do komputera i zobaczyć powiększony obraz na ekranie monitora. Użytkownik ma także możliwość zrobienia zdjęcia czy nagrania filmu.
  • Dziecko może dokonać odpowiednich pomiarów na wyświetlanym obrazie, i to w trakcie używania mikroskopu, a nie po zakończeniu badania

  Mikroskop dla dzieci, szczególnie ten profesjonalny to wartościowy i edukacyjny gadżet, dlatego dobrze sprawdza się w roli prezentu. Warto go rozważyć, poszukując prezentu na komunię, czy dla dziewczynki, czy dla chłopca. W gestii rodzica jest natomiast, aby mikroskop nie stał bezużyteczny, Warto zachęcać smyka, do przeprowadzania doświadczeń, podsuwając mu coraz to nowe preparaty. Błonka cebuli, pyłek kwiatowy, a nawet pleśń czy glony z akwarium – wszystko to w powiększeniu prezentuje się fascynująco.   

  Opracowała: Urszula Żupnik

  Powiązane artykuły