Co na komunię dla dziewczynki? Poradnik prezentowy

Co na komunię dla dziewczynki? Praktyczny poradnik prezentowyDecyzja o tym, co kupić na komunię dla dziewczynki, często podejmowana jest w ostatniej chwili, na parę dni przed uroczystością. Trudno wtedy o spokój do namysłu, dlatego wielu gości decyduje się na pójście po linii najmniejszego oporu i wręczenie koperty z pieniędzmi. Nie zawsze jest to jednak najlepszy pomysł. Przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący tego, co będzie odpowiednim prezentem komunijnym dla dziewczynki, a także listę przykładowych podarunków.

Idealny prezent na komunię dla dziewczynki. Co kupić? Czego oczekują dzieci?

Podejmując decyzję dotyczącą tego, co kupić na komunię dla dziewczynki, powinno się wziąć pod uwagę dwa ważne czynniki:

 • Zainteresowania i oczekiwania dziecka Dziewięcioletnie dziecko ma już zazwyczaj jakieś pasje. Zamiast wręczać w prezencie komunijnym modny, ale w praktyce zbędny gadżet warto zastanowić się, czy nie lepiej wykorzystać tę okazję do zakupienia sprzętu, który pomoże dziewczynce rozwinąć się w określonym kierunku.
 • Opinia rodziców dziewczynkiRodzice dobrze wiedzą, czego potrzebuje (lub nie) ich pociecha. Kupowanie kolejnego roweru, nowszej konsoli czy telefonu bez konsultacji z nimi nie jest zatem dobrym pomysłem. Podobnie jest z prezentami nawiązującymi do zainteresowań dziecka. Tę kwestię także warto omówić z dorosłymi, aby mieć pewność, że to, co kupimy na komunię dla dziewczynki, będzie faktycznie odpowiadało jej oczekiwaniom.

Jeżeli jednak dziewczynka nie ma jeszcze sprecyzowanych zainteresowań, a rodzice nie chcą narzucać gościom, co mają kupić jej w prezencie komunijnym, sprawa się komplikuje. Wtedy warto rozważyć wybór czegoś spośród sprawdzonych opcji albo poszukać inspiracji w różnego rodzaju poradnikach i rankingach. Poniższe zestawienie może posłużyć jako punkt wyjścia do dalszych poszukiwań idealnego, pierwszokomunijnego podarunku.

Podpowiadamy, co kupić dziewczynce na pierwszą komunię. 10 inspirujących pomysłów

Gdy dysponujemy większym budżetem

 1. Kurs języka obcego w wersji klasycznej lub online

Kursy językowe stają się coraz popularniejszymi prezentami komunijnymi. Nic w tym dziwnego – wiedza zdobyta podczas takich zajęć może pomóc osiągnąć dziecku lepsze wyniki w nauce oraz zaprocentować w przyszłości w postaci np. lepszej pracy czy zagranicznego stypendium. Alternatywą dla tradycyjnego kursu może być interaktywny zestaw edukacyjny do nauki w domu, taki jak ten opisany poniżej:

Czytaj z Albikiem. Pióro + Język angielski

 • Interaktywna książka do nauki języka angielskiego z serii „Czytaj z Albikiem” to świetny prezent, z którego mogą się ucieszyć nie tylko dzieci, ale również dorośli chcący poprawić znajomość angielskiego.
 • W skład zestawu, oprócz książki, wchodzi elektroniczne pióro z koniecznymi akcesoriami, takimi jak ładowarka i kabel. Posiada ono również port na słuchawki, a także wejście na kartę Micro SD. To właśnie pióro jest najciekawszym elementem niniejszego zestawu, ponieważ po przybliżeniu jego końcówki do odpowiedniej ilustracji w książce możemy usłyszeć opis obrazka – po polsku lub po angielsku, w zależności od preferencji. Ponadto „Czytaj z Albikiem. Pióro + Język angielski” umożliwia sprawdzenie swojej wiedzy dzięki zestawowi testów o trzech stopniach trudności.
 • Wysoka wartość edukacyjna zestawu w połączeniu z interaktywnymi metodami nauki powinny sprawić, że dziecko bardzo szybko przyswoi nowe angielskie słówka i zwroty.
 1. Teleskop lub inne przyrządy i akcesoria, które pomogą dziewczynce rozwinąć jej hobby, np. profesjonalna sztaluga lub instrument muzyczny

Jeżeli dziewczynka posiada jakieś ciekawe zainteresowania, dobrym pomysłem będzie zakup odpowiedniego sprzętu, który pomoże jej się dalej rozwijać. Z takiego prezentu powinno być zadowolone zarówno dziecko, jak i rodzice, zwłaszcza jeśli pociecha ma kosztowne hobby. Miłośniczce koni można zatem kupić wymarzony karnet do szkółki jeździeckiej, malarce – profesjonalną sztalugę z zestawem pędzli i dobrej jakości farb, a małej astronomce – taki teleskop:

Levenhuk, Skyline, teleskop 76x700 AZ

 • Nieduży, lekki teleskop (tuba waży niecałe 2 kg), idealny na początek przygody z astronomią, wyposażony w najbardziej przydatne instrumenty obserwacyjne (2 okulary o różnym powiększeniu, szukacze, soczewka Barlowa).
 • Skyline 76x700 AZ jest teleskopem, który doskonale sprawdza się podczas domowych obserwacji wieczornego i nocnego nieba. Jest na tyle mocny, że można nim badać nie tylko kratery Księżyca, ale również fazy Wenus, tarczę Marsa, Jowisza wraz z jego czterema największymi księżycami, pierścienie Saturna wraz jego powierzchnią i największym satelitą, Tytanem, a także duże i niezbyt odległe galaktyki, gromady, mgławice czy bliższe Ziemi gwiazdy podwójne.
 • Skyline 76x700 AZ to fantastyczny prezent dla każdej młodej miłośniczki gwiazd i kosmosu. Jest lekki i poręczny, posiada także dożywotnią gwarancję na wady materiałowe i wykonawcze.
 1. Bilety do Disneylandu lub innego parku rozrywki

Jeżeli dziewczynka jest miłośniczką bajek Disneya, to świetnym pomysłem jest zafundowanie jej biletów do Disneylandu lub innego parku rozrywki, w którym spotka swoich ulubionych bohaterów. Bilety można wręczyć, wkładając je uprzednio do pamiętnika ozdobionego motywami z ulubionych kreskówek:

Starpak, Myszka Minnie, pamiętnik zamykany, pluszowy

 • Pamiętnik w różowej, pluszowej oprawie z wizerunkiem Myszki Minnie na okładce będzie świetnym prezentem dla małych fanek bajek Disneya.
 • Pamiętnik posiada zamek i dwa kluczyki, dzięki czemu sekrety dziecka będą lepiej chronione przed ciekawskimi rodzicami lub rodzeństwem.
 • Podczas wizyty w Disneylandzie lub jakimkolwiek innym tematycznym parku rozrywki w zamykanym pamiętniku będzie można kolekcjonować autografy ulubionych animowanych bohaterów.
 1. Rower lub hulajnoga, które zachęcą dziecko do spędzania więcej czasu na zewnątrz

Jeżeli zależy nam na tym, aby dziecko było w dobrej formie fizycznej, każda okazja jest dobra do tego, aby wręczyć mu jakąś ciekawą zabawkę ruchową – na przykład hulajnogę:

Meteor, hulajnoga, Space, pomarańczowo-czarna

 • Aluminiowa rama i stalowe śruby sprawiają, że hulajnoga jest trwała. Duże koła, przedni amortyzator, tylny hamulec i ergonomiczne, gumowe rączki zwiększają komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.
 • Odpowiednia konstrukcja umożliwia szybkie złożenie pojazdu, dzięki czemu można go później łatwo przewieźć w samochodzie, autobusie czy tramwaju. Natomiast dzięki regulacji wysokości kierownicy możliwe jest dopasowanie hulajnogi do wzrostu jej użytkownika.
 • Hulajnoga „Space” to nie tylko świetny prezent dla pociech, które lubią się bawić poza domem. Nowoczesny wygląd, trwała konstrukcja i bardzo duży komfort użytkowania mogą sprawić, że tego rodzaju komunijny prezent zachęci do ruchu również te dzieci, które niezbyt lubią aktywny wypoczynek.
 1. Klocki LEGO

Klocki LEGO są tym rodzajem podarunku, który sprawdza się niemal zawsze, wystarczy znaleźć odpowiedni zestaw. Która układanka będzie właściwym wyborem na komunię dla dziewczynki? Proponujemy wybrać coś ponadczasowego, czym pociecha będzie mogła się cieszyć długie lata. Poniższy zestaw wydaje się spełniać te warunki:

LEGO Architecture, Statua Wolności, 21042

 • „LEGO Architecture, Statua Wolności” to zestaw, który powinien sprawić mnóstwo radości wszystkim młodym miłośnikom klocków LEGO.
 • W skład zestawu wchodzi ponad 1650 elementów, które po złożeniu zamieniają się w Statuę Wolności. Złożona figurka wygląda niemal jak nowoczesna rzeźba, można ją więc traktować jako ciekawą dekorację salonu lub pokoju dziecięcego.
 • „LEGO Architecture, Statua Wolności” to prezent, którym może cieszyć się nie tylko obdarowane dziecko, ale wręcz cała rodzina. Wspólne układanie klocków LEGO to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu – tego rodzaju aktywność nie tylko może pomóc w zacieśnianiu rodzinnych więzi, ale może również być dobrym sposobem na rozwijanie systematyczności i spostrzegawczości u dziecka.

Gdy celujemy raczej w skromniejszy, ale pomysłowy prezent

 1. Mądra książka

Książka to prezent uniwersalny, który powinien sprawdzić się także w roli podarunku komunijnego. Oczywistym wyborem wydają się tytuły o tematyce religijnej. Celować można również w ładnie wydane tytuły popularnonaukowe, encyklopedie i słowniki, które mogą poszerzyć wiedzę dziecka.

Animalium, Planetarium, Botanicum

 • Wspaniale wydane popularnonaukowe książki, które razem tworzą zestaw trzech wartościowych i mądrych lektur w sam raz dla wszystkich małych miłośniczek nauki.
 • Powiedzenie, że „Animalium” jest o zwierzętach, „Botanicum” o roślinach, a „Planetarium” o kosmosie, byłoby bardzo krzywdzącym uproszczeniem. Wszystkie trzy książki to pięknie ilustrowane tytuły, w których można znaleźć mnóstwo faktów oraz ciekawostek o życiu na Ziemi i o tym, jak funkcjonuje wszechświat.
 • Podczas czytania przyjrzymy się organizmom żyjącym w głębinach oceanów, dowiemy się, dlaczego rośliny są niezbędne do tego, aby na naszej planecie trwało życie, a także poznamy tajemnice gwiazd, galaktyk i czarnych dziur. A to tylko bardzo drobny wycinek informacji, na jakie natrafimy podczas uważnej lektury.
 1. Praktyczny gadżet elektroniczny

Dzieci nie tylko bardzo lubią wszelkiego rodzaju elektroniczne gadżety, ale również szybko uczą się ich obsługi. I o ile zakup kosztownego drona czy profesjonalnej lustrzanki może być zbyt dużym wydatkiem, o tyle jakiś praktyczny gadżet, dzięki któremu dziecko będzie mogło rozwijać swoją pasję, powinien być strzałem w dziesiątkę.

Vtech, Kidizoom Action Cam, kamera sportowa

 • „Kidizoom Action Cam” to lekka, kieszonkowa, wielofunkcyjna kamera, posiadająca możliwość instalacji dodatkowej karty Micro SD. Może być idealnym prezentem dla wszystkich miłośniczek nowych technologii.
 • Niewielkie gabaryty kamery nie są jej jedyną zaletą. Urządzenie posiada również możliwość robienia zdjęć oraz filmów poklatkowych. Ponadto dołączone są do niego uchwyty mocujące do kierownicy czy kasku rowerowego, a także specjalne etui, dzięki któremu można filmować pod wodą. W zestawie znajdują się również takie akcesoria jak odpowiedni kabel ładujący oraz opaska, dzięki której można zawiesić kamerę na ręce.
 • „Kidizoom Action Cam” to bardzo ciekawy gadżet dla dzieci. Jest wielofunkcyjny, wytrzymały, bardzo łatwy w obsłudze, posiada nawet zainstalowane 3 proste gry zręcznościowe. Trudno sobie wyobrazić lepszy prezent dla pociech zainteresowanych samodzielnym tworzeniem filmików.
 1. Ładnie wydana gra planszowa

Edukacyjna wartość, jaką mogą nieść za sobą gry planszowe, jest nie do przecenienia. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy planujemy zakup gry planszowej w prezencie dla dziecka, czy to z okazji urodzin, czy pierwszej komunii. Na rynku nie brakuje gier, które są nie tylko ładnie wydane, ale i zaprojektowane tak, aby przy okazji gry trenować różne cenne umiejętności.

FoxGames, Sagrada, gra planszowa

 • Bardzo efektownie wykonana logiczna gra planszowa przeznaczona dla całej rodziny.
 • Podczas gry układamy różnokolorowe kostki we wzory, jakie znajdują się na naszej karcie witrażu. Możemy dobierać kostki zarówno z myślą o ułożeniu naszego witrażu, jak i po to, aby utrudnić przeciwnikowi ułożenie jego wzoru. Pomimo że gracze wykonują ruchy w swoich turach, a więc mają czas na namysł, rozgrywka jest dość emocjonująca, zarówno w wersji dla dwóch, jak i trzech lub więcej osób.
 • „Sagrada” jest tytułem, który może pomóc w rozwoju spostrzegawczości oraz umiejętności logicznego myślenia. Gra nie powinna szybko się znudzić ani dziecku, ani jego rodzicom. Do ułożenia jest aż 30 witraży, a karty celów grupowych oraz indywidualnych sprawiają, że każda rozgrywka jest inna.
 1. Szkatułka na drobiazgi

Drobne prezenty, także mogą być bardzo wartościowe, jeżeli tylko są użyteczne i ładnie wykonane. Takim podarunkiem może być chociażby poniższa kasetka:

Goki, Łąkowa wróżka, pozytywka

 • Niewielka szkatułka-pozytywka, w której każda dziewczynka może przechowywać swoje skarby.
 • Po otwarciu szkatułka zaczyna grać znany temat z „Jeziora Łabędziego”, a baletnica, która znajduje się wewnątrz, obraca się do taktu melodii się na tle niewielkiego lusterka.
 • Szkatułka jest wyściełana różową tkaniną, natomiast na zewnątrz pokryta jest okładziną w delikatne kwiaty i motyle, co czyni ją świetnym prezentem dla każdej małej księżniczki.
 1. Karta podarunkowa

Karta podarunkowa to optymalny wybór dla tych osób, które nie mają pomysłu na to, co kupić na komunię dla dziewczynki, ale które z różnych przyczyn nie chcą wręczyć pieniędzy w kopercie. Podarowanie karty podarunkowej umożliwia rodzicom, a także osobie, która taki prezent wręcza, dyskretną kontrolę nad tym, jaki podarek ostatecznie trafi do pociechy.

Oprac. Daniel Śliwa

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem