Jesienne zabawy - czym zająć dzieci w czasie deszczu?

Jesienne zabawy - czym zająć dzieci w czasie deszczu?

Jesienią, kiedy dni robią się coraz chłodniejsze, a zza szyb stuka deszcz, nasze maluchy po letnich szaleństwach na dworze zaczynają się nudzić i szukają pomysłu na zabawę.  Zamiast włączać im kolejną bajkę, postarajmy się, aby czas spędzony w domu dał im mnóstwo radości.

Kasztany i spółka

Jesień daje nam nieograniczone możliwości. Wykorzystajcie skarby, którymi nas obdarowuje, i powróćcie do wspomnień z okresu dzieciństwa. Wybierzcie się na rodzinny spacer i nazbierajcie kasztanów, żołędzi i kolorowych liści, którymi pobawicie się później w domu, tworząc np. ludziki z kasztanów.

Kto z nas nie pamięta ludzików z kasztanów i żołędzi? Pomóżcie smykowi w wywiercaniu dziurek i stwórzcie wspólnie oryginalne zabawki o różnych kształtach. Do ich łączenia użyjcie zapałek bez siarkowych łepków lub wykałaczek.

Kolorowe liście wykorzystajcie aby stworzyć jesienne wyklejanki. Wycinajcie dowolne kształty, aby zrobić ciekawe obrazy w barwach jesieni.

Korale z jarzębiny będą świetnym sprawdzianem cierpliwości i koncentracji dziecka. Nawlekając na nitkę te kolorowe kuleczki, maluch świetnie ćwiczy także sprawność małych paluszków. Dodatkowo taka jarzębinowa biżuteria będzie idealnym prezentem dla mamy czy babci lub też wstępem do kolejnej zabawy.

Stwórzcie bazę!

Namiot z koca lub prześcieradła narzuconego na krzesła jest niemal gwarancją udanej zabawy. Dziewczynki mogą stworzyć w nim pałac księżniczek, chłopcy bazę lub jaskinię. Dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona.

Kuchenne zabawy

Przygotowane wspólnie z mamą jesienne ciasto dyniowe czy muffiny marchewkowe z pewnością przypadną do gustu niejednemu maluchowi. Pozwólmy dziecku na wykonywanie prostych czynności. Szkrab może mieszać produkty, odmierzyć cukier czy wałkować ciasto. Nie przejmujmy się odrobiną mąki na blacie czy rozlanym mlekiem, czasami trzeba nieco wyluzować i odpuścić.

Puzzle, gry planszowe, domino…

Tradycyjne zabawki być może ponownie wrócą do łask po wakacyjne przerwie. Wspólne układanie puzzli zbliży was do siebie. Dopasowywanie właściwego elementu do obrazka lub gra planszowa pomoże w nauce logicznego myślenia, to także doskonały trening pamięci oraz nauka precyzji ruchów. Pamiętajcie jednak, aby gry czy puzzle były dostosowane do poziomu waszej pociechy. Inną alternatywą są też wspólnie śpiewane jesienne piosenki. Można je znaleźć w Internecie. Jesienne karaoke na pewno przypadnie dzieciom do gustu.

Bardzo często, jedynie przy odrobinie wysiłku z naszej strony, jesteśmy w stanie zorganizować najmłodszym ciekawe i zajmujące na długi czas zabawy w domu, które w dodatku sprawią im mnóstwo radości.

Oprac. Magdalena Przypłata

Słowa kluczowe: ludziki z kasztanów, jesienne piosenki, jesienne zabawy, pomysły na zabawy dla dzieci,

Powiązane artykuły