Jak jeść zdrowo i tanio - oszczędności w kuchni

Jak jeść zdrowo i tanio - oszczędności w kuchni Jeśli wydaje ci się, że zdrowe odżywianie wiąże się z dużymi kosztami, koniecznie zapoznaj się ze sposobami na mądre, zdrowe zakupy i przemyślane gotowanie, które pomogą ci wyraźnie obniżyć wydatki na jedzenie. Dzięki temu tekstowi, dowiesz się jak jeść zdrowo i równocześnie zaoszczędzić.

Zdrowe odżywianie - Jak jeść zdrowo i tanio?

Zdrowa kuchnia nie musi być droga. Aby jednak osiągnąć cel, potrzebny jest czas na przygotowanie porządnej listy zakupów. Planowanie w zdrowym odżywianiu to bardzo ważny element, który zawsze się opłaca. Poświęć trochę czasu, by ustalić menu na nadchodzący tydzień i zapisz wszystko to, co będzie ci potrzebne. Dodatkowo w kuchni miej zawsze przygotowaną kartkę, na której dopiszesz produkty, które ci nagle przyjdą do głowy. Takie planowanie i przemyślane zakupy pozwolą zaoszczędzić pieniądze na kupowanie produktów zdrowych, których pewnie nie wykorzystasz.

Jak oszczędzić na zakupach?

Rób zakupy raz w tygodniu i zdecydowanie bez dzieci. Mniej wypraw do sklepu oznacza mniej okazji, by kupić niepotrzebne rzeczy. Do sklepu najlepiej wybierać się o takiej porze, gdy nie ma dużego ruchu, co daje więcej czasu na sprawdzenie ceny i poszukanie okazji.

Świetnie byłoby, gdybyś zakupy warzyw i owoców mogła realizować na pobliskim bazarku od rolnika, z którym wcześniej można porozmawiać. Jest szansa, że w ten sposób znajdziesz, jeśli nie ekologiczne produkty, to przynajmniej prosto od rolnika. Pamiętaj, aby kupować produkty sezonowe. Owoce i warzywa, których czas zbioru właśnie nadszedł, są zdrowsze i tańsze od egzotycznych. Dowiedz się, czy w twoim rejonie działa jakaś lokalna grupa zrzeszająca osoby zamawiające produkty prosto od wytwórców. Jeśli nie, możesz założyć ją sama. A może na lokalnym forum dowiesz się, czy w twojej okolicy warzyw i owoców nie rozwozi przypadkiem lokalny rolnik? Dla wygody, oszczędności czasu i pieniędzy takie praktyki są coraz częściej spotykane.

Jeśli decydujesz się na ekologiczne produkty, poszukaj dobrych dostawców. Trudno kupować wszystkie produkty ekologiczne, ale warto na początek pomyśleć o ekologicznym mięsie, nabiale, warzywach i owocach. Aby ograniczyć koszty, można kupować tylko te ekologiczne warzywa i owoce, których uprawa wymaga najwięcej nawozów i sztucznych dodatków. Warzywa i owoce z „parszywej 12” (lista najbardziej skażonych pestycydami warzyw i owoców, publikowana przez amerykańską organizację EWG, przyp. autor) warto kupować w sklepach z ekologiczną żywnością, należą do nich: ziemniaki, papryka słodka, groszek cukrowy, truskawki, szpinak, pomidorki cherry, nektarynki importowane, winogrona, seler, brzoskwinie, ogórki i jabłka.

Jeśli jesteś skazana na warzywa i owoce pochodzące z niewiadomego źródła, dobrym sposobem na pozbycie się pestycydów jest moczenie ich najpierw w wodzie o odczynie kwaśnym, np. z dodatkiem octu jabłkowego lub soku z cytryny, a następnie po opłukaniu kilkuminutowe moczenie w wodzie o odczynie zasadowym, np. z solą kuchenną.

Co jeszcze można zrobić jeśli nie wiesz jak jeść tanio i zdrowo?

Bądź wiernym klientem. Skorzystaj z programu lojalnościowego miejscowego supermarketu. Uważaj na oferty typu: „kup jedno opakowanie, a drugie dostaniesz gratis” – dwie sztuki zamiast jednej to dobry pomysł, pod warunkiem że i tak chciałaś kupić ten produkt.

Kupuj hurtem, gdyż można na tym sporo zaoszczędzić. Ale rób to z głową, aby nie wydać fortuny na rzeczy, których nie potrzebujesz, albo takie, których nie zdążysz zużyć przed upływem terminu przydatności do spożycia. Bierz więc pod uwagę produkty trwałe oraz sprawdzaj termin ważności artykułów spożywczych. Zrezygnuj z produktów gotowych, które nie tylko mocno obciążają kieszeń, ale zwykle do najzdrowszych nie należą. W najlepszym wypadku są przygotowane z tanich składników niskiej jakości. O wiele zdrowsze i tańsze jest samodzielne przygotowywanie posiłków, a jeśli to nie zawsze jest możliwe, staraj się resztki świeżo przyrządzonych posiłków przechowywać w zamrażalniku.

Oprac. Agata Opiela (dietetyk, ekspert ds. żywienia)

Może Cię również zainteresować: