Gry edukacyjne dla całej rodziny – planszówki dla każdego

Gry edukacyjne dla całej rodziny – planszówki dla każdego

Jesienno-zimowa aura nie sprzyja częstym spacerom i aktywności na świeżym powietrzu. Większość wolnego czasu spędzamy rodzinnie w domu. Jak urozmaicić wspólnie spędzony czas? Poniżej zestawienie edukacyjnych gier dla całej rodziny. To gry planszowe dla każdego!

Gry rozwijające umiejętności językowe

Scrabble Original, Mattel: jedna z najpopularniejszych gier językowych, polegająca na tworzeniu słów w oparciu o zestawienia krzyżówek na planszy. Gracze wzajemnie uczą się od siebie nowych słów, sprawdzają czy dane słowo istnieje, jakie jest jego prawidłowe znaczenie. Ale Scrabble uczy też logicznego, strategicznego myślenia, zdrowej rywalizacji.  

Trefl, Abecadło: wesoła zabawa dla najmłodszych polegająca na dopasowywaniu literek do obrazków. Wykorzystano w niej specjalnie wyselekcjonowane słownictwo, a także litery pisane (wielka i mała litera), które tworzą dobry wzorzec w przyszłej edukacji wczesnoszkolnej.

Rebel, Story Cubes: gra towarzyska, która każdemu z graczy, bez względu na wiek, dostarczy wiele radości, przy okazji trenując kreatywność i wyobraźnię. Zasady są proste - rzucamy kośćmi i wykorzystując symbole, które na nich wypadły, opowiadamy historię – można tworzyć ją samodzielnie lub snuć opowieść wspólnie.

Trefl, Sylaby: gra edukacyjna, której zasady uwzględniają zmieniające się wraz z wiekiem umiejętności dzieci. Dzięki temu dzieci uczą się sprawnie składać sylaby w słowa i kojarzyć nazwy z ich odpowiednikiem. Zestaw zawiera 100 kart z sylabami i obrazkami wspomagającymi naukę, które gracze wykorzystują w różnych wariantach gry: pamięciowym, na refleks i spostrzegawczość, strategicznym, z fabułą.

Egmont, SłowoStworki: zadaniem graczy jest wymyślanie słów zaczynających się na daną literę i należących do określonej kategorii. Co ciekawe, gracze wymyślają słowa jednocześnie, dzięki czemu gra dostarcza wielkich emocji.

Gry rozwijające zdolności matematyczne

Trefl, Liczymy: zbiór zabaw matematycznych dla najmłodszych, który wprowadzi dzieci w świat liczb i pierwszych matematycznych działań. Gra rozwija umiejętność logicznego myślenia, a także ćwiczy spostrzegawczość i pamięć wzrokową. Do gry dołączone są scenariusze i propozycje do wykorzystania przez rodziców.

Granna, Patyczaki: prosta i bardzo intuicyjna gra edukacyjna dla najmłodszych. Zabawa polega na układaniu obrazków z patyczków. Dzieci mogą układać je według wzorów umieszczonych na planszach lub tworzyć własne kompozycje.

Granna, 2x2: uczy tabliczki mnożenia, dostarczając emocjonującej rozrywki i niespodziewanych efektów komicznych. Matematyczna wersja klasycznej gry MEMO, w której odkrywamy kolejno po dwie karty, jedną ze znakiem mnożenia, drugą ze znakiem równości na odwrocie. Zbieramy karty, które są zapisem prawidłowego działania – wygrywa ten, kto uzbiera ich najwięcej.

Gry rozwijające wiedzę przyrodniczą

Trefl, Mały Odkrywca idzie do szkoły, Wszechświat: edukacyjna gra dla całej rodziny, dedykowana jest zarówno tym, którzy od dawna są zafascynowani kosmosem i dużo o nim wiedzą, jak i tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją kosmiczną przygodę. Gra składa się ze 165 interesujących pytań o różnym stopniu trudności – dotyczą ciał niebieskich, astronomii i wypraw kosmicznych.

Trefl, Pory Roku: gra w formie loteryjki obrazkowej, jej głównym zadaniem jest usystematyzowanie wiedzy o porach roku. Dziecko ma możliwość zabawy w pojedynkę, jak również w grupie rówieśników. Do gry dołączone są scenariusze i propozycje do wykorzystania przez rodziców.

Hippocampus, Byli sobie wynalazcy: gra pozwalająca najmłodszym poznać tajniki dwudziestu czterech wielkich odkryć. Celem gry jest "rekonstrukcja" schematu trzech wielkich odkryć, które zmieniły świat. Zwycięzcą zostaje gracz, który wykona zadanie jako pierwszy i zdobędzie trzy żetony Eureka. Gra umożliwia dzieciom wcielenie się w role wielu sławnych wynalazców, co pozwala im poznać ciekawostki, o których nie dowiedzą się w szkole.

Trefl, Mały Odkrywca idzie do szkoły, Ciało człowieka: świetna zabawa dla całej rodziny, podczas której wspólnie można odkrywać tajniki ludzkiego ciała. Gra zawiera 150 pytań o zróżnicowanym stopniu trudności, dotyczących budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pytania podzielone są na 4 kategorie: narządy i ich funkcjonowanie, układ ruchu, co to jest i „tak czy nie”. Gra trenuje pamięć, ćwiczy umiejętność skupienia uwagi oraz uczy logicznego myślenia.

Trefl, Mały Odkrywca idzie do szkoły, Europa: czy mieszkańcy Europy wiedzą o niej wszystko? Z pewnością nie! Na szczęście ta gra umożliwia poznanie flag, stolic, najważniejszych budowli i języków państw europejskich.

Oprac. Natalia Olszewska

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem