Dzieci myją zęby - jak uczyć dziecko dbania o ząbki

Dzieci myją zęby - jak uczyć dziecko dbania o ząbki Im wcześniej, tym lepiej! Od pojawienia się pierwszych ząbków mlecznych, możecie rozpocząć wdrażanie nawyku jak dbać o zęby dzieci.

Mycie zębów u dzieci – pierwsza lekcja

Niemowlęciu myją ząbki rodzice. Starsze dziecko może je samodzielnie myć co na początku będzie zabawą. Na dodatek bardzo krótka. Nie oczekujcie od rocznego brzdąca, że wyszoruje pieczołowicie swoje pierwsze dwa zęby. W tym czasie ważne jest, aby wpoić malcowi, że to czynność, którą się powtarza. Na dodatek w łazience. Potraktujcie więc pierwsze lekcje mycia ząbków jak zdobycie pierwszego poziomu pod hasłem „utrwalanie nawyku”. Należy pamiętać, że choć jeden raz dziennie ząbki powinien umyć dokładnie rodzic. Najlepiej wieczorem.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Aby zachęcić starsze już dziecko do większej dbałości o szczotkowanie zębów, zabierzcie je na zakupy. Wybór szczoteczki do zębów dla dzieci zostawcie maluchowi. Niech się tym zakupem ucieszy. Dobór odpowiedniej pasty należy już do was. Na rynku jest cała gama produktów przeznaczonych dla małych dzieci. Przed dokonaniem wyboru warto zasięgnąć porady stomatologa. Należy wybierać pastę odpowiednią do wieku dziecka, koniecznie z zawartością fluoru. U najmniejszych dzieci nie potrafiących wypluć pasty, jej nadmiar należy zetrzeć gazikiem.

Pozwalaj malcowi na samodzielność. Dzieci myją zęby, ale tylko jeden raz dziennie. Raz dziennie zęby powinni umyć rodzice. Opanowanie umiejętności mycia zębów nie jest łatwe i na pewno się nie uda, jeśli będziesz za dziecko wszystko robić sama.

Powstrzymaj zdenerwowanie. Raczej wytłumacz malcowi, jak się myje zęby i dlaczego. Sama bądź dla niego dobrym przykładem jak dbać o zęby! A może spróbujecie je myć równocześnie?

Jak zwiększać motywację dziecka?

Chwal malca za dobrze wykonane zadanie. A jeśli nastąpi kryzys, możesz pokazać zdjęcie dziecka z zepsutymi zębami i wytłumaczyć mu, że próchnica u dzieci to skutek braku higieny o jamę ustną. Terapia nieco wstrząsowa, ale przekazana w spokojny i rzeczowy sposób, bez straszenia, może okazać się skuteczna.

Musisz liczyć się z tym, że asystowanie dziecku przy myciu zębów może trwać nawet do mniej więcej 9-10 roku życia! Ono musi się nauczyć, że na mycie zębów trzeba poświęcić określoną ilość czasu, a sama czynność wymaga odpowiednich umiejętności. Dopiero jak będziesz pewna, że twoja pociecha potrafi prawidłowo wyszczotkować zęby bez twojej kontroli i robi to w ramach wyuczonego nawyku, pozostaw ją samą w łazience.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Może Cię również zainteresować: