Bezpieczny maluch w domu

Bezpieczny maluch w domu

Raczkujący, a później stawiający swoje pierwsze niepewne kroki maluch pragnie odkrywać i poznawać świat wszystkimi zmysłami. Jednym z pierwszych miejsc do eksploracji jest jego rodzinny dom. Rolą rodzica jest właściwe zabezpieczenie tego miejsca w taki sposób, by smyk mógł bez przeszkód poznawać swoje otoczenie.

Gniazdka elektryczne

Nisko umieszczone gniazdka elektryczne niemal zapraszają dziecko do odkrycia tego, co może się w nich znajdować. Aby uchronić maluszka przed ewentualnym porażeniem prądem, warto kupić zabezpieczenia kontaktów. Takie zabezpieczenie można usunąć jedynie za pomocą specjalnego klucza, który ukryjemy przed ciekawskim szkrabem.

Schody

Dziecko, które jeszcze nie potrafi samodzielnie wchodzić na schody i z nich schodzić, może zrobić sobie krzywdę na stromych stopniach. Zapobiec niebezpieczeństwu pomoże specjalna bramka zabezpieczająca, którą zamkniemy dostęp do schodów. W sklepach znajdziemy bramki metalowe oraz drewniane, montowane rozporowo lub przykręcane do ściany. Bramki tego typu różnią się między sobą także mechanizmem zamykania. Dosyć ciekawym i innowacyjnym rozwiązaniem jest np. bramka zwijana, działająca na zasadzie rolety.

Drzwi, szafki i krawędzie

Ryzyko przytrzaśnięcia palców przez zamykające się drzwi pomogą zminimalizować specjalne nakładki. Takie zabezpieczenie skutecznie uchroni palce maluszka.

By dziecko nie mogło otworzyć  szafek w kuchni oraz lodówki, warto zamontować zabezpieczenia zapobiegające ich otwieraniu. Możemy wybrać na przykład modele na przyssawki, zabezpieczenia magnetyczne albo blokady łączące ze sobą uchwyty drzwiczek szafki.

Dzieci uwielbiają zaglądać do szuflad i odkrywać zawartość każdej z nich. Ciekawski szkrab nie będzie w stanie ich otworzyć, jeśli zamontujemy trudne do sforsowania przez dzieci blokady, zapewniające im bezpieczeństwo.

Na ostrych krawędziach mebli warto umieścić plastikowe lub gumowe osłonki, mocowane najczęściej za pomocą dwustronnej taśmy klejącej. Osłonki narożnikowe skutecznie ochronią smyka przed uszkodzeniem głowy lub ciała o ostry kant na przykład stolika.

Warto również pomyśleć o osłonce zabezpieczającej kuchenkę oraz blokadzie piekarnika, które ochronią malca  przed poparzeniem.

Wielu rodziców ma obawy, że ich kilkuletni maluch otworzy okno. Aby móc choć na chwilę spuścić go z oka, zamontujmy blokadę okna, która daje możliwość jedynie jego uchylenia.

Warto rozważyć zakup przynajmniej niektórych zabezpieczeń chroniących malucha, które zminimalizują ryzyko wypadków w domu. Nieodzowne w wychowaniu pociechy są także rozwaga i zdrowy rozsądek rodziców. Czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci to nasz obowiązek, dlatego nie powinniśmy pozostawiać szkraba bez opieki.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna lek. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły