Książki o wychowaniu dzieci – poradniki dla rodziców

Książki o wychowaniu dzieci – poradniki dla rodzicówDzieci często testują nasze granice, dlatego najcierpliwsi rodzice mogą mieć chwile zwątpienia. Aby szybko zażegnać kryzys, warto sięgnąć po sprawdzone metody wychowawcze, które poznasz w zaproponowanych przez nas książkach. Sprawdź, jakie są najlepsze poradniki dla rodziców!

Najlepsze poradniki dla rodziców – które wybrać?

1. Jesper Juul Twoje kompetentne dziecko”, Wydawnictwo Mind

Twoje kompetentne dziecko
Współcześni rodzice stosują różne metody wychowawcze, aby dziecko stało się posłuszne i grzeczne. Jesper Jull, duński pedagog i terapeuta rodzinny, twierdzi, że pociecha nie musi we wszystkim słuchać rodziców. Autor zachęca do szanowania granic dziecka i wyznaczania własnych. Oprócz tego pokazuje, jak rozwijać u malucha poczucie wartości i wiarę we własne siły. Jesper Jull tłumaczy, że dzieci powinny mieć obowiązki dostosowane do ich możliwości. Przekonuje również, że to rodzice odpowiadają za jakość relacji ze swoją pociechą. W najlepszym poradniku dla rodziców znajdziemy też odpowiedzi na pytania: dlaczego warto uważnie słuchać dziecka i jak pomóc mu w wyrażaniu siebie.

Kup teraz →

2. Jane NelsenPozytywna dyscyplina”, Wydawnictwo CoJaNaTo

Pozytywna dyscyplina Wśród najlepszych poradników dla rodziców znalazła się „Pozytywna dyscyplina” autorstwa Jane Nelsen. Przedstawia ona tradycyjną metodę wychowawczą, opartą na miłości, szacunku i zrozumieniu. W książce znajdziemy odpowiedź na pytanie, jak wyznaczać dziecku granice, a jednocześnie budować w nim poczucie własnej wartości. Autorka podpowiada też, jak budować dobre relacje między rodzeństwem. Oprócz tego tłumaczy, jak dogadać się z dzieckiem, a także wspierać jego rozwój, nie rozpieszczając pociechy zanadto.

Kup teraz →

3. Joanna Faber, Julie King „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”, Wydawnictwo Media Rodzina

Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat Zastanawiasz się, jak przekonać dziecko do jedzenia warzyw, mycia zębów czy posprzątania swojego pokoju? W rankingu poradników dla rodziców nie mogło zabraknąć wspomnianej publikacji. Dostarcza wielu cennych wskazówek na temat skutecznej komunikacji z maluchem. Autorki podpowiadają, jak zachować się w trudnych sytuacjach, szanując przy tym potrzeby swoje i pociechy. Joanna Faber i Julie King pokazują, jak dobrze zacząć dzień, zażegnać kłótnie pomiędzy rodzeństwem, zapanować nad wybuchem złości dziecka czy bezstresowo zrobić z nim zakupy.

Kup teraz →

4. Matthew McKay, Patrick Fanning, Kim Palg, Dana Landis „Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców”, Wydawnictwo Mind

Kiedy Twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców W zestawieniu nie mogło również zabraknąć wspomnianej publikacji. Autorzy próbują w niej wyjaśnić, skąd bierze się złość, odczuwana w stosunku do dziecka. Oprócz tego eksperci tłumaczą, jakie mogą być jej konsekwencje i kiedy staje się poważnym problemem rodziny. To najlepszy poradnik dla rodziców, którzy chcą rozmawiać z dzieckiem bez krzyku.

Kup teraz →

5. Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson „Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów”, Wydawnictwo Mamania

Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów Autorzy przedstawiają dowody na to, że bliskość rodzica wpływa na to, czy dziecko w przyszłości będzie szczęśliwe, odniesie sukces, zbuduje trwałe relacje i wykaże się umiejętnościami przywódczymi. Jego obecność wspiera prawidłowy rozwój malucha i sprawia, że czuje się on bezpieczny, pewne siebie i ważny. Chociaż codzienne wygospodarowanie czasu dla dziecka może być wyzwaniem, warto się o to postarać.

Kup teraz →

Agnieszka Stein „Dziecko z bliska”, Wydawnictwo Mamania

Dziecko z bliska Wspomniana pozycja zaliczana jest do najlepszych poradników dla rodziców. Autorka zdradza, jak wzmocnić więzi rodzinne. Psycholożka porusza szereg ważnych kwestii, takich jak stawianie granic dziecku, samoregulacja emocji, budowanie zaufania u malucha, czerpanie radości z rodzicielstwa. Ekspertka podpowiada, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Z książki dowiesz się również, jak stawiać granice dzieciom, a także, czy lepiej je karać, czy nagradzać.

Kup teraz →

7. Małgorzata Stańczyk „Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci?”, Wydawnictwo Mamania

Rodzeństwo. Jak wspierać relacje swoich dzieci? Prezentowana publikacja znalazła się na kolejnym miejscu w rankingu poradników dla rodziców. Im więcej dzieci, tym weselej, ale też pojawiają się liczne okazje do konfliktu. Autorka pokazuje, jak wzmocnić więzi między rodzeństwem, aby każdy czuł się szanowany i potrzebny. Oprócz tego podpowiada rodzicom, jak mogą zadbać o siebie, ponieważ od ich samopoczucia także zależy dobrobyt dzieci. Pomaga im również nabrać zaufania do własnych kompetencji.

Kup teraz →

8. Carla Naumburg „Jak nie krzyczeć na swoje dziecko”, Wydawnictwo Muza S.A.

Jak nie krzyczeć na swoje dziecko Czujesz się zestresowany i przemęczony, dlatego brakuje Ci cierpliwości do swojej pociechy? W takim razie przedstawiamy najlepszy poradnik dla rodziców, którzy chcą rozpoznawać swoje emocje i radzić sobie z nimi. Autorka prezentuje techniki, pomagające osiągnąć wewnętrzną równowagę i harmonię. Carla Naumburg przypomina, że szczęśliwy i spokojny rodzic potrafi zapanować nad różnymi dziedzinami życia.

Kup teraz →

9. Aleksandra Charęzińska, Joanna Szulc „Sensoryczne niemowlę”, Wydawnictwo Mamania

Sensoryczne niemowlę Wśród najlepszych poradników dla rodziców ważne miejsce zajmuje wspomniana publikacja. Znajdziemy w niej 50 zabaw, które wspierają integrację sensoryczną u niemowląt. To świetna książka dla rodziców, którzy chcą zadbać o prawidłowy rozwój maluszka. Autorki podpowiadają, jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami niemowlaka. Oprócz tego doradzają, jak zapobiec problemom rozwojowym dziecka i wykorzystać potencjał sensoryczny, który w nim drzemie.

Kup teraz →

 

10. Harvey Karp „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”, Wydawnictwo Mamania

Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy To ostatnia, jednak równie ważna propozycja w naszym zestawieniu. Patrzysz bezradnie, jak Twoja pociecha płacze i zastanawiasz się, jak możesz ją uspokoić? Sięgnij po najlepszy poradnik dla rodziców! Autor podpowiada w nim, jak wyciszyć maluszka i zadbać o jego sen.

Kup teraz →

Ranking poradników dla rodziców ułatwi opiekę nad maluchami

Czytając najlepszy poradnik dla rodziców, możesz wyjść z kryzysu obronną ręką. Wskazówki zawarte w publikacjach przydadzą Ci się zwłaszcza wtedy, gdy zastanawiasz się, czy powinieneś postępować zgodnie z intuicją. Pomimo napiętego harmonogramu warto wygospodarować chociaż kilka minut na czytanie poradników, aby wychowywanie dzieci było łatwiejsze i przyjemniejsze.

Oprac. Justyna Dereń