Emocje u dzieci - jak uczyć przedszkolaka rozumieć uczucia innych ludzi

Emocje u dzieci - jak uczyć przedszkolaka rozumieć uczucia innych ludziJuż około pierwszego roku życia dziecka można dostrzec w jego zachowaniu rys temperamentu i sposób, w jaki reaguje na otaczający je świat.

U starszego malucha bez trudu rozpoznacie budzące się uczucia i emocje dziecka. Odczujecie pierwsze przejawy jego miłości do was oraz konsekwencje coraz bogatszych emocji, z którymi nie zawsze będzie sobie radziło.

W tym czasie trzeba odpowiednio zadbać o rozwój emocjonalny dziecka. Dlatego już kilkuletniemu brzdącowi należy pokazywać, czym są emocje - czym jest smutek, radość, wesołość, złość, ekscytacja. Po to, aby dziecko uczyło się rozpoznawać emocje zarówno u siebie, jak i u innych ludzi oraz – aby odpowiednio reagowało.

 

Jak uczyć dziecko rozumieć uczucia innych?

 • Nie ukrywajcie przed malcem swoich uczuć i emocji. Widząc je u ciebie, dowiaduje się, że czujesz podobnie jak on. Że „to” normalne.
 • Kiedy jesteś smutna, wyjaśnij dziecku, jak się czujesz i dlaczego. Oczywiście na tyle, na ile możesz sobie pozwolić w stosunku do małego dziecka. Powiedz mu np., że jest ci przykro, ponieważ ktoś nie spełnił twojej prośby. Pamiętaj przy tym, aby nie obciążać dziecka swoim stanem i nie epatować nim bez końca! Wspaniałą lekcją rozumienia emocji dla malca będzie również moment, kiedy zobaczy, że otarłaś łzy i zdobyłaś się na uśmiech oraz zajęcie tym, co ważne w danej chwili, np. spokojnym przygotowaniem kolacji.
 • W procesie rozumienia emocji ważne jest współczucie u dziecka. Zachęcaj więc malca do współodczuwania. Opowiadaj mu, co mogło czuć inne dziecko lub zwierzątko w danej sytuacji. Świetną okazją do tego jest wspólne czytanie książek i oglądanie bajek oraz rozmowa o nich.
 • Słuchaj uważnie, co malec ma ci do powiedzenia. Nie neguj jego odczuć. Zawsze reaguj, gdy przybiega do ciebie z emocjonalnym problemem. Wykorzystuj te chwile jako świetne okazje do tego, aby nauczyć dziecko kontrolowania emocji, konfrontowania się z własnymi emocjami, prawidłowego wyrażania ich oraz radzenia sobie z nimi.
 • Możesz np. powiedzieć: „Rozumiem, że to cię bardzo rozzłościło. Też bym się tak poczuła. Ale nie słyszę, co chcesz mi powiedzieć, bo krzyczysz. Powiedz mi to jeszcze raz, ale spokojniej”.

  Kształtujący się rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym to szczególny okres dla rodziców i dzieci. To rodzice są dla parolatków autorytetami w objaśnianiu świata. Również tego złożonego z emocji i uczuć. Aby pomóc dziecku poruszać się po nim z empatią, swobodą ale i rozwagą, musimy dbać o to, by być dla nich najlepszym przykładem.

   

  Oprac. Joanna Weyna
  Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, 
  psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

   

  Słowa kluczowe: emocje dziecka, rozwój emocjonalny dziecka, emocje u dzieci, rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym

   

  Powiązane artykuły