High need baby, czyli szczególnie wymagające dziecko

Szczególnie wymagający maluch, czyli high need baby

Twój długo wyczekiwany maluch pojawił się na świecie. Okazuje się jednak, że wszystko, co do tej pory przeczytałaś na temat rozwoju i wychowania dzieci, nijak się ma do twojego płaczliwego maleństwa. Odstaw na półkę poradniki i książki o rodzicielstwie i nie porównuj malucha z innymi, być może twój smyk to high need baby.

„High need baby”, czyli dziecko o wysokich potrzebach. To termin stworzony przez Williama i Marthę Sears – autorów bestsellerowych poradników o rodzicielstwie. Kim zatem jest high need baby i jak można scharakteryzować takiego malucha?

Kim jest high need baby?

High need baby to niemowlęta bardziej wymagające, które potrzebują ciągłego zainteresowania. Są płaczliwe i marudne. Wychowanie takiego malucha może być nie lada wyzwaniem dla rodziców. To dziecko wrażliwe i w wielu przypadkach nieprzewidywalne. Niemowlę ciągle płacze, trudno jest mu zasnąć, a gdy już uśnie, potrafi zbudzić je najmniejszy szmer lub kichnięcie. U smyka nie istnieje podział na dzień i noc – jest aktywny o wybranych przez siebie porach. High need baby potrzebuje najczęściej zdecydowanie mniej snu niż jego rówieśnik. Regeneruje się szybko i wystarczą mu krótkie drzemki w ciągu dnia. Jeśli nie spełnimy jego żądań natychmiast, bardzo trudno jest je potem uspokoić.

Ten typ tak ma?

Zachowanie dziecka o szczególnych potrzebach nie jest spowodowane błędami wychowawczymi rodziców, jakimikolwiek zaniedbaniami czy złym postępowaniem. Powodem jest często wrażliwy układ nerwowy, który wyłapuje z otoczenia zbyt wiele bodźców i informacji z zewnątrz. Dziecko ma problemy z odróżnieniem informacji istotnych od tych mało ważnych.

Jak radzić sobie z high need baby?

Wychowanie dziecka o wysokich potrzebach, to wyzwanie przed rodzicami ale jak najbardziej osiągalne. Musisz pogodzić się przede wszystkim z faktem, że twoje dziecko jest bardziej wymagające od innych. Zmień swój sposób myślenia. Pomyśl, że właśnie w ten sposób maluch komunikuje się ze światem i zaakceptuj to. Nie zmienisz temperamentu i zachowania swojej pociechy. Pamiętaj, aby unikać porównywania dzieci i omijać szerokim łukiem „dobrych doradców”. Warto poszukać rodziców wychowujących dziecko o podobnym charakterze i porozmawiać z nimi, podzielić się spostrzeżeniami.

Wychowanie high need baby będzie z pewnością wymagało od was o wiele więcej pracy i wytrwałości, jednak trud ten z pewnością się opłaci, a maluch wyrośnie na niebojącego się wyzwań, pewnego siebie i ambitnego dorosłego.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

Słowa kluczowe: high need baby, dziecko o wysokich potrzebach, szczególnie wymagające dziecko, wychowanie dziecka o wysokich potrzebach, wychowanie high need baby 

Powiązane artykuły