Ciemieniucha u dziecka. Jak szybko ją wyeliminować?

Ciemieniucha u dziecka

Ciemieniucha u dziecka. Po czym ją rozpoznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha to nieestetyczna, lecz niegroźna zmiana na skórze głowy dziecka. Czy trzeba ją leczyć? Jeśli tak, to w jakiś sposób sobie z nią poradzić? A może lepiej poczekać, aż sama zniknie? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to zmiany skórne pojawiające się w miejscach, gdzie jest najwięcej gruczołów łojowych czyli na owłosionej skórze głowy, a niekiedy także na brwiach dziecka. W rzadszych przypadkach atakuje również powieki, miejsca za uszami, okolice nosa i warg, pachy czy pachwiny. Najczęściej występuje u niemowląt i noworodków, jednak ciemieniucha u starszego dziecka także nie jest czymś niespotykanym. Zwykle pojawia się około 3.–6. tygodnia życia maluszka i ustępuje ok. 3. miesiąca, może jednak utrzymywać się dłużej.

Ciemieniucha ma postać tłustych, żółtawych plamek lub łusek. Łuski te mogą tworzyć duże płaty pokrywające główkę maleństwa. Ciemieniucha nie swędzi ani nie boli, jednak lepiej jej nie lekceważyć i jak najszybciej ją wyeliminować.

Ciemieniucha u dziecka – skąd się bierze?

Przyczyna powstawania ciemieniuchy nie jest do końca znana. Najprawdopodobniej powodują ją hormony matki, które w czasie ciąży przechodziły przez łożysko do krwi dziecka, a po urodzeniu maluszek otrzymuje je wraz z mlekiem matki. Hormony te pobudzają gruczoły łojowe do nadmiernej produkcji łoju, który po połączeniu się ze złuszczonym naskórkiem prowadzi do pojawienia się nieestetycznych, żółtych łusek na główce niemowlaka.

Niestety, niektóre dzieci mają większą skłonność do tej dolegliwości. Takie tendencje wykazują chociażby maluchy cierpiące na atopowe zapalenie skóry. Ciemieniuchę mogą wywołać także niewłaściwa pielęgnacja lub używanie nieodpowiednich kosmetyków, jednak nie jest to główna przyczyna tej przypadłości. Większym ryzykiem wystąpienia ciemieniuchy obarczone są dzieci urodzone w ciepłych porach roku, kiedy praca gruczołów łojowych jest intensywniejsza.

Czy można zapobiec pojawieniu się ciemieniuchy?

Warto starannie pielęgnować skórę maluszka. Tym sposobem możemy zmniejszyć ryzyko pojawienia się ciemieniuchy.

 • - Należy codziennie myć główkę maleństwa wodą z niewielkim dodatkiem delikatnego szamponu przeznaczonego dla niemowląt.
 • - Główkę podczas kąpieli należy masować dłonią lub delikatną szczoteczką.
 • - Po wytarciu maluszka włoski należy dokładnie wyczesać miękką szczoteczką.
 • - Warto pamiętać również o nieprzegrzewaniu dziecka. Czapeczkę (wykonaną z naturalnej tkaniny) zakładajmy mu tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W domu stosujmy ją tylko po kąpieli.
 • - Główkę dziecka można też profilaktycznie smarować oliwką.
 • Co robić, gdy u dziecka pojawi się ciemieniucha?

  Chociaż ciemieniucha nie jest problematyczna dla dziecka, nie należy czekać, aż sama przejdzie. Najlepiej zacząć działać, gdy tylko zauważymy pierwsze symptomy. Nieleczona może stać się przyczyną poważniejszych chorób, np. infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Oto kilka skutecznych metod, które pozwolą szybko pozbyć się ciemieniuchy:

 • - Szampony na ciemieniuchę. W przypadku niewielkich zmian można skorzystać z dostępnych w aptekach specjalnych szamponów dla niemowląt na ciemieniuchę. Kosmetyki te zmiękczają łuski, dzięki czemu łatwiej je usunąć. Po kąpieli należy wyczesać je miękką szczoteczką.
 • - Preparaty na ciemieniuchę. W aptekach dostępne są także specjalne preparaty w postaci kremów, żelów czy olejków do nakładania na skórę ze zmianami chorobowymi. Należy posmarować produktem główkę i pozostawić na odpowiedni czas, stosując się do zaleceń producenta. Następnie trzeba dokładnie wyczesać włoski i zmyć preparat np. specjalnym szamponem na ciemieniuchę. Taka metoda sprawdzi się w przypadku dużej ilości trudnych do usunięcia łusek.
 • - Oliwka. Delikatną oliwkę przeznaczoną dla niemowląt należy nanieść na główkę dziecka i nałożyć maluchowi bawełnianą czapeczkę. Oliwkę można pozostawić na noc i rano wyczesać łuski miękką szczoteczką lub też zmyć je po 15 minutach i także wyczesać. Zamiast oliwki można użyć wazeliny lub oleju kokosowego.
 • - Nigdy nie zdrapujmy łusek ani nie wyczesujmy ich ostrymi grzebieniami i szczotkami, aby nie uszkodzić skóry. Do wyczesywania ciemieniuchy należy używać wyłącznie szczoteczek z miękkim włosiem przeznaczonych dla niemowląt.
 • Pamiętajmy, że walka z ciemieniuchą wymaga czasu i systematyczności. Wyraźnych efektów możemy spodziewać się po kilku lub kilkunastu dniach.

  Ciemieniucha u rocznego dziecka?

  Zdarza się, że ciemieniucha pojawia się u rocznego lub starszego malucha. Może, choć nie musi, przypominać wtedy łupież. W przypadku starszych dzieci należy postępować tak samo jak z młodszymi. Dolegliwość ta może niestety powracać. Jeśli jednak nie wystąpiła do końca 3. roku życia, możemy być raczej pewni, że już się nie pojawi. W razie nawrotów należy postępować dokładnie tak, jak postępowaliśmy, gdy ciemieniucha pojawiła się po raz pierwszy. Po ustąpieniu dolegliwości warto zacząć stosować codzienną profilaktykę.

  Czy ciemieniucha u dziecka może być groźna? Kiedy należy udać się z malcem do lekarza?

  Ciemieniucha nie jest groźna i zazwyczaj rodzicom udaje się dość szybko z nią rozprawić za pomocą domowych środków, aptecznych preparatów i właściwej pielęgnacji. Istnieje jednak kilka sytuacji, kiedy bezwzględnie należy udać się z dzieckiem do lekarza pediatry, aby zastosować skuteczniejsze, silniejsze leki bądź potwierdzić lub wykluczyć inne schorzenia:

 • - Ciemieniucha nie znika po dwóch tygodniach właściwej pielęgnacji i stosowania odpowiednich preparatów.
 • - Skóra zaczyna swędzieć, a malec odczuwa dyskomfort, jest niespokojny, zaczyna się drapać.
 • - Zmiany skórne są rozległe i obejmują inne partie ciała poza głową lub pojawiają się w nietypowych miejscach.
 • - Skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona.
 • Wszystkie te objawy warto skonsultować z lekarzem rodzinnym.

  Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda

  Konsultacja specjalistyczna: dr n. med. Małgorzata Kwiatkowska, pediatra

  Może Cię również zainteresować: