Anatomia człowieka dla dzieci – TOP 10 książek i gier

anatomia czlowieka dla dzieci

Anatomia człowieka to dla większości dzieci fascynujący temat. Na pewnym etapie jej przyswajanie staje się jednak wyzwaniem. Do zapamiętania jest w końcu mnóstwo faktów i terminów. Ich naukę da się ułatwić, dzięki odpowiednim książkom i zabawkom. Oto 10 pozycji traktujących o anatomii człowieka, zarówno dla małych dzieci, jak i większych smyków.

Pierwsza lekcja anatomii – jak się do niej przygotować?

Anatomia człowieka to dla dzieci często bardzo interesujący temat, zwłaszcza w momencie, gdy zaczyna je ciekawić ich własne ciało i procesy, jakie w nim zachodzą. Maluchy nieraz zastanawiają się, co się dzieje z jedzeniem, które wkładają do ust, dlaczego nie mogą wstrzymać oddechu na długi czas lub – co bywa kłopotliwe dla większości rodziców – o różnice między chłopcami i dziewczynkami. Zamiast unikać takich pytań, warto pomóc smykowi w zrozumieniu własnego organizmu.

Na początku nie trzeba wdawać się w szczegóły. Przedszkolakowi nie jest przecież potrzebna specjalistyczna wiedza na temat układu pokarmowego. Wystarczy skupić się na kwestiach nurtujących malucha, a następnie wyczerpująco odpowiedzieć mu na jego pytania. Aby nasza wypowiedź była wystarczająco prosta i zrozumiała, warto mieć w pogotowiu książeczkę o anatomii dostosowaną do wieku smyka, która pomoże nam dobrać odpowiednie słowa oraz wesprze kolorowymi ilustracjami.

Równie pomocne mogą być gry i zabawki projektowane z myślą o smykach zainteresowanych anatomią. W pierwszej kolejności warto sięgać po zestawy adresowane do najmłodszych (np. puzzle CzuCzu), których autorzy skupiają się na wyjaśnieniu maluchom najprostszych kwestii (np. do czego służy nos). Dopiero gdy szkrab zdobędzie już podstawową wiedzę o anatomii człowieka, warto sięgnąć po bardziej zaawansowane gry i zabawki, których zadaniem jest nie tylko zdobycie wiedzy, ale i utrwalenie wiadomości. Niektóre z nich mogą też pomóc w przygotowywaniu się na lekcje w szkole, gdy materiał z podręcznika zostanie już przez smyka opanowany.

Poniżej przedstawiamy produkty ze wszystkich tych kategorii. Anatomia człowieka dla dzieci małych, dużych w wersji książkowej i na planszy. Łącznie aż 10 propozycji, o których warto pamiętać, gdy smyk, zacznie zadawać kłopotliwe pytania albo postanowi wziąć udział w olimpiadzie biologicznej.

Anatomia dla dzieci w wersji książkowej i na planszy. Ranking TOP 10

Anatomia człowieka dla dzieci: książki

     Kate Davies, „Gabinet anatomii”

Gabinet anatomii

Z tym albumem anatomia człowieka może stać się dla dzieci niezwykle interesująca. Dzięki ciekawej technice graficznej, która pozwala na oglądanie książki na trzy różne sposoby, maluch będzie miał okazję poznać ludzkie ciało od każdej strony.

Do książki są dołączone trzy kolorowe filtry. Dzięki czerwonemu smyk zobaczy szkielet i budowę kości, dzięki zielonemu mięśnie, a dzięki niebieskiemu narządy wewnętrzne. Obok ilustracji znajdują się krótkie, ciekawe opisy każdej części ciała.

     „Czytaj z Albikiem. Ciało człowieka”

Czytaj z Albikiem Cialo czlowieka

Anatomia człowieka w książce dla dzieci powinna być przedstawiona w intrygujący sposób, aby maluch mógł pojąć złożoną budowę ciała. Dobrym pomysłem jest więc wzbogacenie lektury o interaktywne elementy, jak w przypadku serii książek „Czytaj z Albikiem”.

Dzięki elektronicznemu pióru smyk może poznać tajemnice niemal każdej części organizmu. Wystarczy, że dotknie którąś z wielu kolorowych ilustracji końcówką pióra, a książka sama „wyjaśni”, na czym polega praca danego narządu.

     Joanna Kończak, Katarzyna Piętka, Nikola Kucharska, „Jak to działa? Ciało człowieka”

Jak to dziala Cialo czlowieka

Pięknie ilustrowana książka, w której z anatomią zapozna dziecko mała Klara – niezwykle ciekawa dziewczynka, którą nurtuje wiele pytań na temat ludzkiego ciała.

Książka ma za zadanie wyjaśnić dziecku m.in.: po co nam pępek, skąd biorą się łzy i ślina, czym są tzw. motylki w brzuchu lub co sprawia, że jesteśmy podobni do mamy i taty.

     Guy MacDonald, „Ręka, noga, mózg… Prawie wszystko o ciele człowieka”

Reka noga mozg... Prawie wszystko o ciele czlowieka

Anatomia człowieka dla dzieci nie musi, a wręcz nie powinna traktowana być na poważnie. Autor tej książki miał tego świadomość, dlatego oprócz podstawowych informacji o ciele człowieka, serwują nam mnóstwo „obrzydliwych” ciekawostek.

Książka zawiera też różne fakty z całego świata przyrody, a nawet – zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Pozycja ma za zadanie zachęcić smyka do dalszego poznawania swojego organizmu i uświadomić mu, że taka wiedza może być w przyszłości na wagę złota.

Anatomia człowieka dla dzieci: najciekawsze gry i zabawki

     CzuCzu, Moje ciało, Duuuże puzzle

CzuCzu Moje cialo, Duuuze puzzle

Zestaw zawiera 6 dużych kompletów puzzli do ułożenia – każdy z nich mierzy prawie 50 centymetrów i przedstawia inne fragmenty ludzkiego ciała: począwszy od kości, poprzez mięśnie, a skończywszy na organach wewnętrznych.

Załączony plakat ma pomóc nie tylko w poprawnym ułożeniu puzzli, ale także zapoznać dzieci z różnymi ciekawostkami o anatomii człowieka – np. o zmyśle wzroku czy słuchu.

     4M, Zestaw kreatywny, Anatomia – narządy człowieka

4M Zestaw kreatywny Anatomia - narzady czlowieka

Ten model ze sztucznymi narządami człowieka może pomóc w nauce anatomii starszym dzieciom. Zestaw zawiera m.in. miniaturę płuc i ludzkiej czaszki, które można badać za pomocą stetoskopu.

Zabawka jest interaktywna i ma za zadanie zapoznać dziecko z podstawowymi funkcjami załączonych narządów. To świetny zestaw dla smyka, który zapewnia, że chce zostać lekarzem.

     Russell, Anatomia, puzzle edukacyjne, 100 elementów

Russell Anatomia puzzle edukacyjne 100 elementow

Zestaw 100 puzzli anatomicznych przeznaczonych dla uczniów zerówek i  początkowych klas szkoły podstawowej.

Układanka przedstawia ciało człowieka z zaznaczonymi narządami. Podczas pracy nad złożeniem obrazka smyk powinien utrwalić sobie w głowie ich dokładną lokalizację.

     Xplore Team, Ciało człowieka, gra edukacyjna

Xplore Team Cialo czlowieka gra edukacyjna

To interesująca gra edukacyjna, do której dziecko może zaprosić rodzinę lub przyjaciół. Opiera się na prostych quizach związanych z anatomią człowieka. Szczegółowe i ciekawe ilustracje na kartach mogą pomóc w utrwaleniu wiedzy.

W serii Xplore Team ukazały się także inne zestawy karciane: przyroda Polski, tajemnice Ziemi oraz wynalazki, które zmieniły świat. Zabawki mogą spodobać się smykom, które są ciekawe nie tylko własnego ciała, ale i innych kwestii związanych z przyrodą.

     Lisciani, Mały Geniusz, Poznaj ciało człowieka, zestaw naukowy

Maly Geniusz Poznaj Cialo Czlowieka zestaw naukowy

„Poznaj ciało człowieka” to zestaw kilku modeli anatomicznych 3D. Smyk sam może złożyć ludzki szkielet, a dzięki załączonym modelom dodatkowo poznać układ mięśni i narządów w ciele.

Produkt zawiera również przydatne karty oraz podręcznik, które mogą nie tylko ułatwić złożenie szkieletu, ale i przekazać garść dodatkowych informacji o ludzkim organizmie.

     Hippocampus, Było sobie życie, gra familijna

mega Hipokampus Bylo sobie zycie gra familijna

Gra planszowa od „Było sobie życie” to świetna rozrywka dla całej rodziny – swoją wiedzę o anatomii człowieka mogą przetestować nie tylko dzieci, ale i dorośli. Wygrywa ten, kto odpowie prawidłowo na największą liczbę pytań oraz uchroni się przed wirusami!

Plansza składa się z 4 części, którymi są układy: trawienny, nerwowy, oddechowy i krwionośny. Uczestnicy mogą napotkać zarówno łatwe, jak i trudne pytania, a także pytania ilustrowane czy tzw. karty szansy i pecha.

Niech nauka anatomii będzie dla dziecka zabawą

Anatomia człowieka to fascynujący temat, dlatego warto  przemycić traktujące o niej publikacje do dziecięcej biblioteczki. Nie traktujmy ich jednak jak podręczników oraz nie wymagajmy od smyka, aby w mig zapamiętał wszystkie nazwy narządów. Sukcesem będzie, jeśli po prostu zainteresuje się tematem. Nie zaszkodzi za to, jeśli podczas domowej lekcji anatomii, opowiemy maluchowi o zdrowym trybie życia oraz właściwym odżywianiu – być może dzięki temu smyk chętniej skusi się na porcję warzyw lub wybierze rower zamiast komputera.

Opracowała: Urszula Żupnik

Powiązane artykuły