12 pomysłów na prezent pod choinkę dla chłopca (0, 3, 6, 9 lat)

prezenty-pod-choinke-dla-chlopca

Dzieci zazwyczaj opisują swoje prezentowe marzenia w listach do świętego Mikołaja. Zabawki z tej listy zwykle kupują jednak rodzice – a co powinni zrobić pozostali członkowie rodziny?Specjalnie z myślą o ciociach, dziadkach i wujkach postawionych przed takim dylematem przyjrzeliśmy się preferencjom i potrzebom smyków w różnym wieku i w krótkim rankingu zebraliśmy produkty, które cieszą się wśród nich największym powodzeniem. Oto 12 sprawdzonych pomysłów na prezent pod choinkę dla chłopca – zarówno takiego, który dopiero przyszedł na świat, jak i dla nieco starszych szkrabów.

 

Prezenty pod choinkę dla kilku- lub kilkunastomiesięcznego chłopca (0–2 lata)

Smiki, muzyczny stolik, zabawka interaktywna

Smyki, które czeka pierwsze czy drugie spotkanie ze świętym Mikołajem, raczej nie mają sprecyzowanych oczekiwań odnośnie do zabawek, jakie chciałyby dostać. Dlatego warto celować w edukacyjne zabawki interaktywne, dzięki którym dziecko ma szansę zdobyć nowe umiejętności. W przypadku tego stoliczka mogą być to sprawność manualna czy koordynacja wzrokowo-ruchowa. Jest to zasługa licznych ruchomych elementów, które aż się proszą o to, aby je dotknąć lub przesunąć.

Fisher-Price, muzyczna farma małego odkrywcy, zestaw

Farma małego odkrywcy także ma mnóstwo ruchomych, zachęcających do zabawy elementów. Kilkunastomiesięczny maluch powinien być zachwycony, gdy zobaczy, że drzwi do stodoły otwierają się po naciśnięciu czerwonego przycisku, a po kliknięciu w inny wykluwają się kurczęta. Zabawa farmą nie polega jednak wyłącznie na odkrywaniu jej wszystkich sekretnych funkcji. Smyk ma do dyspozycji także figurki zwierząt. Wraz z farmerem Jedem – który także jest dołączony do zestawu – może się nimi opiekować.

Fisher-Price, sensoryczna poduszka Panda

Ten produkt to doskonały pomysł na prezent dla kilkumiesięcznego niemowlaka, a nawet noworodka. Poduszka została zaprojektowana specjalnie z myślą o najmłodszych: ma więc kontrastowe, przyciągające uwagę maluszka barwy oraz szeleszczące i odbijające światło elementy. Może sprawdzić się nie tylko jako zabawka, ale także jako gadżet przydatny podczas treningu leżenia na brzuszku.

Prezenty pod choinkę dla chłopca w wieku przedszkolnym (3–5 lat)

CzuCzu, układam roboty, puzzle

Prawdziwie wyjątkowe puzzle, bo buduje się z ich pomocą nie klasyczny obrazek, lecz fantastyczne roboty. Zabawka ma jeszcze jedną przewagę nad klasycznymi układankami – praktycznie nigdy się nie nudzi. Wszystko dzięki temu, że 65 elementów, które znajdują się w zestawie, można ze sobą dowolnie łączyć. Nie trzeba więc trzymać się jednej, sztywnej instrukcji – wręcz przeciwnie – nasz robot może przybierać przeróżne kształty. Nietrudno się domyślić, że taka zabawa to świetny trening dla wyobraźni.

Vtech, Tut Tut Autka, posterunek policji

Posterunek policji potrzebny jest w każdym mieście. Jeśli smyk nie ma więc jeszcze takiego budynku w swojej kolekcji, powinien się ucieszyć, widząc go pod choinką. Tym bardziej że nie jest to przypadkowy posterunek policji, lecz zabawka z serii „Tut Tut Autka”. W zestawie znajdziemy więc interaktywny, śpiewający samochodzik policyjny, który głośno komentuje przygody spotykające go na trasie. To nie magia, lecz zasługa specjalnych wypustek znajdujących się na spodzie zabawki. Gdy samochodzik natrafi na podobne wypustki na torze, uruchamia się pasująca do okoliczności melodyjka.

LEGO DUPLO, Ciężarówka i koparka gąsienicowa

LEGO to jeden z najbardziej uniwersalnych prezentów. Chyba każdy smyk ma w domu przynajmniej jeden zestaw tych kultowych klocków. Święta to doskonała okazja, by rozbudować kolekcję – maluchom polecamy projektowane specjalnie z myślą o nich zestawy LEGO Duplo. Elementy znajdujące się w tym pudełku pozwolą brzdącowi zbudować koparkę na ruchomych gąsienicach i ciężarówkę z funkcją wywrotki. Poza klockami w zestawie znajdziemy znaki drogowe i dwie figurki robotników budowlanych.

Prezenty pod choinkę dla chłopca w wieku wczesnoszkolnym (6–8 lat)

Dumel Discovery, Fanzone, gra familijna

Ta gra powinna sprawić mnóstwo radości nie tylko temu, kto znajdzie ją pod choinką, ale także całej rodzinie. Wszyscy będą mogli się sprawdzić w quizie z wiedzy o piłce nożnej. Zabawka mówi po polsku głosem komentatora sportowego. Pytania mogą dotyczyć Mistrzostw Świata, Ligi Mistrzów, Ligi Angielskiej, znanych piłkarzy lub różnych ciekawostek ze świata piłki nożnej. Lektor zadaje je w taki sposób, aby uczestnicy mogli stwierdzić, czy dane zdanie to prawda, czy fałsz. Gdy znamy odpowiedź, szybko klikamy w przycisk – dokładnie tak jak w telewizyjnym turnieju.

Dumel Discovery, Prawda czy Fałsz Junior, gra familijna

Prawda czy Fałsz Junior to zabawka bardzo podobna do tej opisanej powyżej – tu odpowiadamy jednak na pytania dotyczące wiedzy ogólnej, a nie tylko piłki nożnej. Poziom trudności jest też dostosowany do nieco młodszych uczestników – będzie to zatem doskonały prezent pod choinkę dla 6-letniego chłopca lub dziewczynki.

Oto kilka przykładowych pytań, jakie mogą paść w trakcie rozgrywki: czy to prawda, że lisy mają rude futro, bo jedzą dużo marchewki? Czy to prawda, że niektóre wulkany zamiast lawy wypluwają śnieg? Łącznie pytań jest aż 1000. Jeśli uważamy, że zdanie jest fałszywe, naciskamy przycisk ze smutną buźką, w odwrotnym przypadku – z wesołą.

LEGO City, naprawa satelity

Prawdziwie wyjątkowy zestaw LEGO, bo inspirowany rzeczywistymi misjami kosmicznymi NASA. Zadaniem smyka będzie nie tylko skonstruowanie statku kosmicznego, ale także umieszczenie na orbicie satelity.

Zestaw może służyć do wielu różnych zabaw. Statek kosmiczny raz może należeć do NASA, a innym razem posłużyć do odgrywania scenek z „Gwiezdnych Wojen”. Pojazd da się też rozmontować i zbudować z klocków zupełnie nową konstrukcję według własnego pomysłu.

Prezenty pod choinkę dla starszego chłopca (9–14 lat)

Granna, Superfarmer De Lux, gra planszowa

Farmer to jedna z tych gier, które chyba nigdy się nie zestarzeją. Dlatego jeśli smyk nie ma jej jeszcze w swojej kolekcji, warto sprezentować mu w prezencie świątecznym jej nowe, jubileuszowe wydanie zilustrowane przez Piotra Sochę. To nieco bardziej dynamiczny wariant tej kultowej gry. Podstawowe zasady pozostają jednak takie same – zadaniem graczy jest uzyskanie stada złożonego z co najmniej jednego konia, krowy, świni, owcy i królika.

Atlas zjaw i potworów z całego świata

Gdy nie wiemy, jaki prezent pod choinkę wybrać dla dziecka – czy to dla chłopca, czy dla dziewczynki – warto skierować się ku półce z książkami. „Atlas zjaw i potworów z całego świata” Federiki Magrin ma szansę zadowolić nawet te smyki, które na co dzień raczej stronią od literatury. Wszystko dzięki niesamowitej oprawie graficznej i niestandardowej tematyce.

Atlas opisuje zjawy i potwory będące wytworem kultur z różnych stron świata. Są wśród nich Yeti, Nessie, a nawet Smok Wawelski. Charakterystykom strachów towarzyszą mapki i kolorowe ilustracje, dzięki którym smykom łatwiej wyobrazić sobie poszczególne potwory. Choć książka opisuje głównie postaci fikcyjne, może być cennym źródłem wiedzy na temat światowego folkloru i zwyczajów. Tym bardziej warto więc umieścić ją pod choinką.

Dumel Discovery, Interaktywna mapa świata, zabawka edukacyjna

Idealnym prezentem pod choinkę dla chłopca w wieku 10 lub 11 lat może być też mapa świata – każdemu smykowi, który uczy się w szkole geografii, powinien przydać się taki gadżet. Mapa od Dumel Discovery jest jednak czymś więcej niż zwykłą pomocą naukową – bliżej jej do prywatnego nauczyciela, który bezbłędnie rozpoznaje wszystkie kraje i stolice na mapie, a do tego zna pełno ciekawostek. Aby je usłyszeć, wystarczy nacisnąć określony kraj na mapie, a następnie wybrać na interaktywnym panelu interesujący nasz obszar wiedzy (stolice, flagi, języki, regiony świata, zabawne fakty). Co ciekawe, z interaktywną mapą Dumel Discovery smyk może uczyć się geografii także po angielsku.

Prezenty w sam raz pod choinkę, ale nie tylko dla chłopców

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci zadecydować, jakie prezenty wręczysz w tym roku najmłodszym członkom swojej rodziny. Jeśli są wśród nich także dziewczynki, odsyłały Cię do podobnego rankingu, w którym zgromadziliśmy 12 pomysłów na prezent dla małych dam. Pamiętaj także, że wszystkie produkty z powyższego zestawienia również mogą spodobać się dziewczynkom. One także mogą przecież konstruować roboty lub bawić się w plac budowy. Najważniejsze to trafić w gust i zainteresowania pociechy.

Oprac. Joanna Żelazińska

Może Cię również zainteresować: