Zachęcamy dzieci do muzykowania!

Rozwijanie talentu - zachęcamy dzieci do muzykowania!

To nieprawda, że tylko niektóre dzieci rodzą się ze zdolnościami do śpiewu i gry na instrumentach. Maluchy uwielbiają bawić się dźwiękami, co jest fantastycznym wstępem do dalszego kształcenia muzycznego, a samo wykonywanie takich czynności jak granie i śpiewanie ma zbawienny wpływ na ludzką psychikę.

Jak zachęcić dzieci do muzykowania? Można to robić na wiele sposobów.

1. Pokażcie pociechom, że można zrobić sobie instrumenty dla dzieci z wielu przedmiotów użytku domowego: garnków, misek, naczyń, wiader, pojemników, pudełek itd.

2. Pudełko po chusteczkach higienicznych może posłużyć jako banjo. Wystarczy, że nałożycie na nie kilka gumek recepturek, które staną się strunami.

3. Efekt dzwonków można uzyskać po ustawieniu do góry dnem naczyń i butelek szklanych. Miej jednak oko na zabawę dzieci, by nie doszło do stłuczenia szkła i okaleczeń.

4. Wykonajcie grzechotki, używając do tego plastikowych butelek po detergentach i wsypując do nich różne ziarna.

5. Aby dzieci pokochały muzykę, pokazuj im innych ludzi grających na instrumentach. Jest mnóstwo fantastycznych filmików w Internecie.

6. Opowiadaj maluchowi, jak szarpie się struny gitary, dmucha w trąbkę i bije w bęben.

7. Wybierzcie się na koncert z dzieckiem w plenerze. W sezonie wiosenno-letnim można trafić na wiele takich, również bezpłatnych, imprez w mieście.

8. Śpiewaj, nuć i gwiżdż w obecności dzieci i zachęcaj je do tego samego.

9. Wyznacz czas na zaśpiewanie razem kilku piosenek i urządź domowy koncert życzeń. Niech każdy z domowników zaśpiewa coś swojego. Nie zapomnijcie o brawach!

10. Układaj spontanicznie piosenki, gdy coś robisz przy dziecku, np. myjesz mu włosy albo przygotowujesz posiłek.

11. Puszczaj różne rodzaje muzyki dla dzieci i pokaż mu, jak można się fajnie przy nich poruszać. Zachęcaj je do tańca. Pozwól mu również interpretować muzykę po swojemu. Może zechce naśladować odgłosy zwierząt albo wybijać własny rytm łopatką?

W domach, w których jest muzyka i śpiew, dorastają radośniejsze i bardziej otwarte na świat dzieci. Wykorzystaj ten czas w swoim życiu i obudź dziecko również w sobie. Przekonaj i siebie, i dzieci, jak pięknie potrafisz śpiewać oraz że muzyka jest dla ciebie źródłem radości.


Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Powiązane artykuły