Zabawki, które pomogą stymulować wzrok malucha

Zabawki, które pomogą stymulować wzrok malucha

Noworodki postrzegają świat zupełnie inaczej niż my. Niektóre zmysły, takie jak dotyk czy słuch, już się u nich wykształciły i działają niemal tak jak u dorosłego człowieka. Inne, np. wzrok, potrzebują kilkunastu miesięcy, aby całkowicie spełniać swoje funkcje.

Co widzi maluch?

Obraz, jaki widzi noworodek, jest rozmazany i niewyraźny. Maluch ma niemal 30-krotnie mniejszą ostrość widzenia niż osoby dorosłe. Dostrzega jedynie kontrastujące ze sobą barwy, np. czarny i biały, oraz kontury. Maluszek skupia swój wzrok na brzegach przedmiotów. Odległość około 20-30 cm jest idealna, by dostrzec pochylającą się nad nim twarz mamy lub taty. Oczy niemowlaka są nadwrażliwe na ostre światło, ponieważ do tej pory nie docierały do nich żadne bodźce wzrokowe. Po przyjściu na świat dziecko musi przystosować się do nowych warunków. Takie ograniczone widzenie chroni je przed nadmiarem bodźców płynących z otoczenia oraz pozwala na stopniowe poznawanie świata.

Jak pobudzać wzrok malca?

Badania dowodzą, że stymulacja wzroku malucha powoduje aktywniejszą pracę neuronów określonych obszarów mózgu. Narząd wzroku może rozwijać się szybciej, jeśli będziemy pokazywać dziecku dostosowane do jego wieku przedmioty, a tym samym pobudzać pracę kory wzrokowej. Zachowajmy jednak umiar, aby nie zakłócać naturalnego rozwoju maluszka.

Co może pomóc:

 • Kontrastowe książeczki i karty obrazkowe – obecnie na rynku znajdziemy mnóstwo propozycji specjalnych książeczek o kontrastowych zestawieniach kolorów i kart obrazkowych, które są dostosowane do potrzeb małych dzieci. Warto okresowo umieszczać czarno-białe ilustracje lub specjalne książeczki po prawej lub po lewej stronie dziecka bądź bezpośrednio nad nim. Możemy także spróbować powoli oddalać i przybliżać przedmioty lub ilustracje do twarzy malucha.
 • Karuzela – nad łóżeczkiem dziecka zawieśmy kolorową karuzelę. Wybierzmy taką o wyrazistych barwach i zadbajmy, aby nie wirowała zbyt szybko.
 • Mata edukacyjna – już nieco większy bobas z zainteresowaniem będzie się przyglądał kolorowej macie edukacyjnej. Umieszczone nad maluszkiem grzechotki i szeleszczące zabawki będą stanowiły dodatkową atrakcję.
 • Sorter – to zabawka rozwijająca wzrok, motorykę małą oraz ucząca dziecko rozpoznawania kształtów. Będzie atrakcyjna także dla większego smyka.
 • Stymulacja wzroku dziecka jest bardzo ważnym zadaniem i odgrywa ogromną rolę w procesie poznawania przez nie świata. Odpowiednio dobrane zabawki oraz czas, jaki poświęcimy naszemu maluszkowi, z pewnością w tym pomogą.

  Oprac. Magdalena Przypłata
  Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

  Powiązane artykuły