Wyprawka do szpitala – czego nie może w niej zabraknąć?

Wyprawka do szpitala, czyli czego nie może zabraknąć w torbie do porodu

Skompletowana zawczasu wyprawka do szpitala będzie nie tylko bardzo pomocna w adaptacji noworodka, ale oszczędzi nam również stresu i nerwów, jeśli okaże się, że poród zaczął się wcześniej niż powinien. Co zabrać do szpitala, by niczego nie zabrakło? O czym należy pamiętać, przygotowując pierwsze akcesoria niezbędne do sprawowania opieki nad noworodkiem jeszcze w szpitalnej sali?

 

 


Czas przygotować wyprawkę do szpitala

Mniej więcej na miesiąc przed planowanym terminem porodu warto, by kobieta była gotowa udać się na salę porodową w każdej chwili. Kompletowanie wyprawki do szpitala najlepiej rozpocząć od przygotowania wszystkich niezbędnych dokumentów:

 • dokumentu tożsamości,
 • NIP-u firmy zatrudniającej przyszłą mamę.


Przydadzą się one przy przyjęciu do szpitala i wypisie, dlatego warto trzymać je w jednym miejscu. Oprócz tego przy przyjęciu na oddział będą niezbędne wyniki następujących badań:

 • badanie grupy krwi (najlepiej dwa różne badania wykonywane w różnych odstępach czasowych) lub krewkarta,
 • wynik na obecność HIV,
 • WR,
 • HBS,
 • wynik posiewu w kierunku paciorkowca GBS,
 • skierowanie do planowanego porodu (jeśli przyszła mama z jakiegoś powodu otrzymała od lekarza prowadzącego skierowanie na cięcie cesarskie),
 • karta ciąży,
 • ostatni wynik USG; w niektórych szpitalach  jest on wykonywany rutynowo w dzień przyjęcia na oddział, o ile jest jeszcze na to czas; badanie pozwala na aktualną ocenę dobrostanu płodu oraz jego wagi, jeśli ta okaże się zbyt duża, lekarz może zadecydować o cięciu cesarskim.
 • morfologia i badanie moczu będą wykonane po przyjęciu na oddział; jeśli dysponujemy jednak aktualnymi badaniami wykonanymi nie później niż kilka dni przed porodem, je także warto spakować.

 

Wyprawka do szpitala to jednak przede wszystkim ubrania i akcesoria zarówno dla maluszka, jak i dla samej rodzącej. Potrzebne nam więc będą dwie średniej wielkości torby lub jedna duża. Tu warto zwrócić uwagę na wymogi, jakie stawia placówka szpitalna, do której planujemy się udać. Wiele szpitali pozwala na wniesienie na teren oddziału pokaźnej wyprawki. Są jednak takie placówki, które aprobują wyprawkę w formie jednej torby, bez zbędnych dodatków. Przed porodem warto więc skontaktować się ze szpitalem, w którym najprawdopodobniej odbędzie się poród i zapytać o wyprawkę oraz niezbędną dokumentację.

Wyprawka do szpitala dla rodzącej. O czym trzeba pamiętać?

Koszula porodowa

Rodząca przede wszystkim powinna zabrać ze sobą odpowiednie ubrania i bieliznę. Zaleca się, by w wyprawce znalazły się 2-3 koszule porodowe. Powinny być wykonane w 100% z przewiewnej bawełny. Warto też, by choć jedna z nich posiadała specjalne kieszonki umożliwiające swobodne karmienie piersią, bez konieczności zdejmowania całej koszuli. Przed porodem i po nim z pewnością potrzebne będą także kapcie, skarpetki i szlafrok. Warto zabrać ze sobą również klapki pod prysznic oraz 2 ręczniki.

Bielizna poporodowa

Wybierając bieliznę poporodową, najlepiej sięgnąć po wielorazowe majtki siateczkowe, które są przewiewne, nie obcierają skóry i zapewniają komfort młodej mamie. Przydadzą się także jednorazowe podkłady poporodowe, a także podkłady na łóżko, które chronią materac przez poplamieniem. W torbie nie może zabraknąć również podstawowych akcesoriów higienicznych, np. chusteczek nawilżanych, delikatnego płynu do higieny intymnej, żelu pod prysznic czy papierowych ręczników.

Akcesoria do karmienia piersią

 1. Wkładki laktacyjne

Jeśli decydujemy się na karmienie piersią, istotne jest spakowanie także specjalnych wkładek laktacyjnych. Cienkie i odpowiednio wyprofilowane wkładki laktacyjne są niezwykle dyskretne. Można je łatwo schować pod powierzchnią biustonosza, a pasek samoprzylepny zabezpiecza przed ich ześlizgiwaniem. Wkładki laktacyjne powinny być chłonne i najlepiej, by były pakowane oddzielnie.

 1. Biustonosz do karmienia

Biustonosz do karmienia także jest koniecznością. Nie powinien posiadać fiszbin, bowiem te mogłyby podrażniać delikatną skórę piersi nabrzmiałych od pokarmu. Ważna jest wysoka elastyczność materiału, z którego został wykonany oraz bezszwowa konstrukcja. Biustonosz powinien podtrzymywać biust, nie powodując żadnych ucisków i dopasowując się do każdego rodzaju sylwetki.

 1. Laktator

Wiele kobiet decyduje się na zabranie do szpitala laktatora manualnego lub elektrycznego. Pierwszy jest wystarczający, ale wymaga od kobiety większego zaangażowania. Laktator elektryczny umożliwia natomiast młodej mamie odciągnięcie pokarmu z piersi bez zbędnego wysiłku. Wystarczy przyłożyć głowicę do piersi i wybrać odpowiedni tryb. Regulacja siły ssania, tryb wywoływania pokarmu oraz tryb efektywnego odciągania mają za zadanie wesprzeć początkującą mamę i dodać jej otuchy przy karmieniu piersią lub wspomóc w sytuacji, gdy karmienie ciało do ciała nie będzie możliwe, np. po trudnym porodzie.  

Wyprawka do szpitala dla noworodka. Tego nie zapomnij!

Drugą torbę do szpitala (lub ewentualnie drugą część większej, wspólnej torby) powinny wypełnić rzeczy maluszka, który niebawem ma przyjść na świat. I tak jak było w przypadku pakowania rzeczy mamy, tak i tutaj trzeba pamiętać o wielu punktach:

Ubranka

Bez nich maleństwo zwyczajnie zmarznie (szczególnie, jeśli szpital nie oferuje kocyków czy body). Warto spakować:


Każdy z tych elementów kupimy oddzielnie, ale jeśli dopiero rozpoczynamy kompletowanie szafy niemowlaka, warto pomyśleć o zakupie zestawu ubranek, w którym znajdziemy wszystkie wymienione rzeczy. Taki komplet może być doskonałą pomocą dla młodych rodziców i doskonale sprawdzi się jako prezent. Do zestawu ubranek warto dołączyć drugą czapeczkę oraz bawełniane rękawiczki lub dodatkową parę skarpetek, które powinny ochronić dziecko przed podrapaniem się.

Akcesoria do ogrzania maluszka

Kolejny punkt wyprawki to akcesoria, które pomogą ogrzać maluszka, a przy okazji zapewnią mu otulenie, do którego był przyzwyczajony w brzuchu mamy. Może to być np.

 1. Klasyczny, miękki i przyjemny w dotyku kocyk. Okrywa on maluszka, zapewnia mu ciepło i przy okazji wycisza
 2. Rożek, czyli nieco grubszy kocyk do otulenia maleństwa, który zwija się na kształt rożka. Rożek ogrzewa, zapewnia poczucie bezpieczeństwa i jest sztywny, dzięki czemu rodzic może łatwo nosić dziecko bez obawy o brak stabilności.
 3.  Otulacz, czyli cienki, przylegający do ciała kocyk, wyposażony w miękkie, regulowane skrzydełka, które powodują, że rączki dziecka są mocno zbliżone do jego ciała. Otulacz ma za zadanie imitować przestrzeń, którą dziecko pamięta z okresu przebywania w łonie mamy. Działa na malucha kojąco i uspokajająco, a przy okazji zapobiega odruchowi Moro. Niektóre otulacze mają też możliwość odczepienia dolnej części, dzięki czemu nie trzeba go ściągać, chcąc przewinąć maluszka.

 
Akcesoria do higieny dziecka

Przechodząc do higieny malca, bez dwóch zdań należy zapakować:

 1. Pieluszki jednorazowe w najmniejszym rozmiarze (newborn). To niekwestionowana pomoc w warunkach szpitalnych i odciążenie mamy, nawet jeśli ta planuje w kolejnych miesiącach wykorzystywać pieluchy wielokrotnego użytku.
 2. Chusteczki nawilżane, które w pełni bezpieczny sposób pozwalają oczyścić skórę dziecka. Dzięki wykorzystaniu delikatnej tkaniny w połączeniu z czystą wodą oraz odrobiną ekstraktu radzą sobie nawet z bardzo trudnymi zabrudzeniami, nie powodując przy tym podrażnień w okolicach pupy noworodka.
 3. Opcjonalnie ręcznik kąpielowy przystosowany do rozmiarów noworodka. Wiele mam nie decyduje się na pierwszą kąpiel dziecka w szpitalu, tylko dopiero po powrocie do domu. Niemniej jednak warto, by w torbie znalazł się ręcznik do osuszenia i otulenia dziecka.


Smoczek i butelka do karmienia  

Warto, by w szpitalnej torbie maluszka znalazł się również pierwszy smoczek (najlepiej silikonowy), którego zadaniem jest uspokojenie i wyciszenie dziecka. Dobrze wybrany smoczek powinien posłużyć nam kilka tygodni. Nie powinien mieć jednak smaku czy wydzielać zapachu. Materiał silikonowy powinien być gładki, przezroczysty i łatwy w czyszczeniu. Taki smoczek jest trwały i w miarę upływu czasu nie zniekształca się ani nie ulega przebarwieniom.

Jeśli w szpitalu zajdzie potrzeba karmienia butelką, na zlecenie lekarza zastanie ona podana. Na wczesnym etapie kompletowania wyprawki dla noworodka można więc zrezygnować z butelki. Gdyby mama w dalszym ciągu nie mogła jednak karmić piersią, jej zakup będzie konieczny.

Gdzie szukać akcesoriów do wyprawki do szpitala?

Wszystkie przedmioty niezbędne na porodówce dostępne są w dziale „wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka”. Poszczególne elementy wyprawki zostały podzielone na praktyczne kategorie, dzięki czemu żaden element wyprawki nie powinien umknąć niczyjej uwadze.

 

Oprac. Natalia Olszewska

Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, doświadczona położna

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem