Ważne zasady pierwszych odwiedzin u noworodka

Ważne zasady pierwszych odwiedzin u noworodka

Przed pierwszymi odwiedzinami u malucha, który właśnie pojawił się na świecie, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, dzięki którym wizyta będzie przyjemna zarówno dla was, jak i świeżo upieczonych rodziców.

 

Poczekaj na zaproszenie na pierwsze odwiedziny u noworodka

Nigdy nie zaskakuj wizytą. Pamiętaj, aby zawsze poczekać na zaproszenie rodziców maleństwa. Pierwsze dni noworodka w domu bywają trudne. Rodzice i niemowlę uczą się siebie nawzajem, mama dochodzi do siebie po porodzie. Wpadając z niezapowiedzianą wizytą, możesz się pojawić w nieodpowiedniej chwili, a twoja obecność będzie krępująca.

 

Przełóż wizytę, jeśli jesteś chory

Nawet niewielki katar może być niebezpieczny dla maleństwa z niedojrzałym jeszcze układem odpornościowym. Jeśli czujesz, że łamie cię w kościach, zbliża się przeziębienie czy masz opryszczkę wargową, lepiej przełóż wizytę u noworodka na inny termin.

 

Umyj ręce

Zaraz po wejściu do domu świeżo upieczonych rodziców skieruj swoje kroki do łazienki i dokładnie umyj ręce. To szczególne ważne w sytuacji, gdy chcesz dotknąć dziecka.

 

Nie całuj noworodka

Z pewnością maluszek jest słodki i prześliczny, jednak nie całuj go. Tak jak buziak od cioci czy babci w przypadku starszego malucha jest naturalny, tak przytulanie i całowanie niemowlęcia jest niewskazane.

 

Przynieś upominek

Warto zabrać dla noworodka drobny upominek. Wcześniej najlepiej zadzwoń do rodziców i zapytaj, czego potrzebują. Jeśli będą się wymawiać i przekonywać cię, że niczego im nie potrzeba, mimo wszystko zabierz choć symboliczny prezent.

Jeśli w domu jest starsze dziecko, nie zapomnij o drobnym upominku również dla niego. Pokażesz mu w ten sposób, że ono także się liczy i jest ważne.

 

Pomóż

Zapytaj rodziców, jak się czują w nowej sytuacji i czy nie potrzebują pomocy. Jeśli dobrze się znacie lub jesteście blisko spokrewnieni, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomóc w sprzątaniu czy ugotować obiad dla zmęczonych rodziców.

 

Nie przeciągaj wizyty

Twoja pierwsza wizyta u noworodka powinna trwać najwyżej 1-1,5 godziny. Zbyt długie przesiadywanie będzie po prostu nie na miejscu.

 

Staraj się zachować ciszę

Wizyta obcych osób może wywołać stres u dziecka. Staraj się go nie potęgować i zachowuj się w miarę cicho. Przed odwiedzinami wycisz dzwonek w komórce i postaraj się nie okazywać zbyt gwałtownie swoich zachwytów nad maleństwem, nie krzycz i nie śmiej się zbyt głośno.

 

„Dobre rady” zachowaj dla siebie

Zachowaj swoje „dobre rady” odnośnie wychowywania noworodka dla siebie. Rodzice mogą mieć zupełnie odmienne poglądy w tej kwestii niż ty. Powiedz im, że świetne sobie radzą, a swoje zdanie wyraź wtedy, gdy zostaniesz o to poproszony.

W trosce o dobro dziecka przestrzegaj kilku prostych zasad, aby być gościem, na którego czeka się z radością.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

 

Słowa kluczowe: zasady pierwszych odwiedzin u noworodka, pierwsza wizyta u noworodka, pierwsze odwiedziny u noworodka, pierwsze dni noworodka w domu,  

Porady powiązane
Produkty powiązane z artykułem