W jaki sposób dzieci uczą się języków obcych?

W jaki sposób dzieci uczą się języków obcych?

W dzisiejszych czasach dobra znajomość języków obcych otwiera nam wiele drzwi. To, kiedy i w jaki sposób nasze dzieci zaczną uczyć się języka obcego, zależy głównie od rodziców. Naukę warto rozpocząć jak najwcześniej. Maluchy będą miały znacznie lepszy szkolny start i szybciej opanują dany język.

Najlepszy czas na zajęcia językowe dla dzieci

Według badań najlepszym okresem na rozpoczęcie nauki języka obcego jest okres między 4. a 8. rokiem życia dziecka. Później maluchy mogą mieć problem z akcentem i wymową słówek.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby jeszcze młodsze dzieci uczestniczyły w specjalnych zajęciach językowych, na których oswajać się będą z obcymi dźwiękami i w pewien sposób przyswajać język.

Jak uczyć dzieci języka obcego

Osoby dorosłe uczą się według określonych reguł i schematów, zapamiętują słówka. Dzieci uczą się języka obcego intuicyjnie. Zachowują się w podobny sposób, w jaki przyswajają język ojczysty. Nauka przychodzi im naturalnie. Maluchy nie przejmują się tym, że czegoś nie rozumieją. Potrafią z kontekstu wyłowić główną myśl całego zdania. „Osłuchując” się z językiem, tworzą proste wypowiedzi, a mówiąc, nie obawiają się popełnić błędu. Co więcej, bez dokładnego tłumaczenia gramatyki dzieci są w stanie rozpracować reguły gramatyczne.

Niezwykle pomocne w procesie poznawania języków są różnego rodzaju gry, zabawy ruchowe, łamigłówki, piosenki czy rymowanki. Dzieci poznają język niemal wszystkimi zmysłami. Nauczyciel języka obcego musi zaspokoić u nich nieustanną potrzebę ruchu. Jedynie ciągłe zmiany i aktywność są w stanie zainteresować uczniów.

Nauka języka obcego dla dzieci - co mogą zrobić rodzice

Rodzice mają ogromny wpływ na swoje dzieci, a pomagając im w nauce także w domu, są w stanie wykorzystać potencjał językowy drzemiący w swoich pociechach. Nie muszą sami znać języka, wystarczy odrobina chęci i przeszukanie internetu czy bibliotek w celu odnalezienia autentycznych materiałów, których maluchy chętnie posłuchają lub które obejrzą. Włączmy dziecku bajkę, w której bohaterowie używają języka obcego, lub ciekawego, dostosowanego do wieku dzieci audiobooka. Jeśli dziecko uczy się angielskiego, włączmy mu piosenki po angielsku dla dzieci. Ważne, aby wybrany przez nas materiał stanowił modelowy wzorzec językowy. To właśnie dzięki takim materiałom smyk nauczy się poprawnej intonacji, artykulacji i akcentu.

Jeśli nasz poziom językowy jest na zadowalającym poziomie, możemy wykorzystać karty obrazkowe lub autentyczne materiały, które znajdują się w domu, i tłumaczyć dzieciom, jakie są ich obcojęzyczne odpowiedniki. Nauka języka przez zabawę daje najlepsze efekty. Wykorzystajmy proste piosenki i rymowanki, porzucajmy piłką, np. grając w kolory. Dziecko, poza tym, że nauczy się nowych rzeczy, będzie miało przy tym mnóstwo frajdy.

Warto wykorzystać chłonne umysły naszych pociech i pomóc im w poznawaniu języków obcych. Pamiętajmy jednak, aby do niczego dziecka nie zmuszać, a nauka w formie zabawy będzie najlepszym rozwiązaniem.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

 

 

Słowa kluczowe: zajęcia językowe dla dzieci, nauka języka obcego dla dzieci, piosenki po angielsku dla dzieci, jak uczyć dzieci języka obcego,  nauka języka przez zabawę 

Powiązane artykuły