Te przeklęte gry! Uzależnienie dziecka od komputera - przyczyny

Te przeklęte gry! Przyczyny uzależnienia dziecka od komputera Od kiedy gry komputerowe są powszechnie dostępne, niektóre dzieci uzależniły się do tego stopnia, że straciły więź z rodzicami i porzuciły szkołę, by mieć więcej czasu na granie. Warto uświadomić sobie błędy, które mogą powodować uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Póki jeszcze nie jest za późno, warto zacząć odpowiednio reagować.

Przyczyny uzależnień dziecka od komputera

Im wcześniej dziecko poznaje gry, tym szybciej przyswaja sobie wzorce zachowań sprzyjające uzależnieniu. Dzieci z wysokim stężeniem dopaminy wywołanym grą tracą zainteresowanie „zwykłymi” przyjemnościami. Poczekajmy z kupowaniem ich, aż nasze pociechy osiągną odpowiedni wiek i potem kontrolujmy zarówno czas jaki dziecko spędza przed komputerem, jak i wybór gier.

Istnieje ryzyko, że uzależnienie od komputera wzrośnie, gdy pozwolimy trzymać dziecku zestaw do gier w swoim pokoju. Trudniej w tej sytuacji kontrolować rodzicowi ilość czasu spędzanego na graniu.

Nie wprowadzajmy tzw. grania w nagrodę. Choć tak egzekwowane posłuszeństwo bywa bardzo wygodne, długoterminowe, negatywne skutki zwykle przewyższają wszelkie krótkoterminowe zyski.

Nie pozwalajmy na „jeszcze jeden poziom”. Rzadko które dziecko - tym bardziej dziecko uzależnione od komputera, poproszone o wyłączenie gry posłucha od razu – raczej zacznie błagać o dodatkowy czas i będzie w tym bardzo skuteczne.

Jak zapobiegać uzależnieniu dziecka od gier komputerowych?

Nie ignorujmy własnych złych przeczuć. Zdarza się, że po ciężkim dniu w pracy chcemy uniknąć kłótni, machamy więc ręką... Tymczasem psychologowie pracujący z uzależnionymi dziećmi od gier komputerowych apelują: rodzice, nie odpuszczajcie! Zaufajcie rodzicielskim przeczuciom i interweniujcie bez wahania, by pomóc mu żyć w zdrowy i bardziej satysfakcjonujący sposób.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym
 

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Może Cię również zainteresować