Nie tylko podręczniki szkolne. W jakie książki i pomoce naukowe warto jeszcze wyposażyć ucznia?

W jakie książki i pomoce naukowe warto jeszcze wyposażyć ucznia?

Warto zachęcać dzieci do tego, aby w czasie nauki posługiwały się nie tylko podręcznikami, ale zaglądały też do innych źródeł. To dobra metoda na utrwalenie i rozszerzenie zdobytych w szkole informacji. Jednak po jakie książki i pomoce szkolne sięgać, by nie zrazić ucznia do nauki? Czym kierować się, wybierając dodatkowy zbiór zadań lub repetytorium? Sprawdźmy!   

Po co uczniowi pomoce naukowe?

Pomoce naukowe służą przede wszystkim uzupełnianiu wiedzy, której przyswajanie sprawia uczniowi kłopot, albo jej poszerzaniu poza materiał szkolny. Bywają także źródłem dodatkowych bodźców – to zasługa  gadżetów, jakie często są dołączane do tego typu pozycji. Może to być np. interaktywny długopis czy naklejki. A to wciąż nie wszystko. Wśród zadań, jakie spełniają pomoce naukowe, można również wymienić:

  • rozwijanie zainteresowań z ulubionych dyscyplin,
  • pomoc w przygotowaniu do sprawdzianów i egzaminów,
  • wsparcie w odkrywaniu talentów ucznia,
  • efektywne gospodarowanie czasem wolnym ucznia,
  • urozmaicenie metod nauczania,
  • naukę samodzielności.
  • Na rynku jest tak duża oferta pomocy naukowych, że bardzo łatwo możemy popaść w skrajność i wręcz zasypać nimi dziecko. W efekcie zamiast zachęcić malucha do rozwijania się możemy skutecznie zrazić go do samodzielnej nauki. Warto pamiętać więc o tym, że dzieci korzystają z czasu wolnego na różne sposoby, dlatego dobrze byłoby, aby miały czas także na realizację własnych pomysłów.

    Co jeszcze warto mieć na uwadze, wybierając repetytorium dla dziecka?

  • Nieocenioną wartość mają opinie innych uczniów i nauczycieli. Jeśli wyraźnie faworyzują oni jakąś konkretną pozycję, warto przyjrzeć jej się bliżej.
  • Na uwadze trzeba też mieć indywidualne preferencje naszego dziecka. Jeśli ma ono pamięć fotograficzną, zadbajmy, aby w repetytorium znalazły się tabele i obrazki. Gdy jednak efektywniej przyswaja informacje, słuchając nauczyciela, ciekawym rozwiązaniem mogą być pozycje wzbogacone o materiały filmowe i dźwiękowe.
  • W przypadku repetytoriów do języków obcych płyta CD lub dostęp do nagrań online jest niemalże koniecznością.
  • Nie zapominajmy również, że repetytorium powinno być zgodne z obowiązującą podstawą programową.

    Pomoce naukowe dla ucznia podstawówki

    Na wczesnym etapie edukacji niezastąpione bywają filmy, gry i zabawki edukacyjne, które także mogą pełnić rolę pomocy naukowych. Jednocześnie warto wyrabiać w dziecku zdolność skupiania się nad książkami. Tu z pomocą przyjdą publikacje z zadaniami odpowiadającymi tematyce przedmiotów nauczanych w szkole. Oto kilka pozycji, którym warto przyjrzeć się bliżej:  

    Chcemy dobrze czytać i pisać to zestaw ćwiczeń wspomagających naukę pisania oraz czytania: od sylabizowania po krótkie teksty. Pozycja adresowana jest do uczniów klas 1-3 w wieku od 6 do 12 lat.

    Matematyka klasa 3. Zbiór zadań, który uczy obliczeń pieniężnych, zegarowych i kalendarzowych, czyli tych, z jakimi na co dzień najczęściej się spotykamy. Ponadto obejmuje mnożenie, dzielenie i ćwiczenia z liczbą x. Seria Owocna Edukacja, w ramach której wydano tę propozycję, jest dostępna dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz w przedziale wiekowym 6-12 lat.

    Tabliczka mnożenia. Karty pracy w szkole i w domu zestaw ćwiczeń, który pomoże łatwo i szybko poznać wszystkie tajniki tabliczki mnożenia. Książka zawiera zestaw kart pracy, gotowych do wyrwania i podania dziecku do wykonania. Książka świetnie sprawdzi się w szkole oraz w domu jako ćwiczenia dodatkowe. Liczne zadania i cenne wskazówki pomagają zapamiętać działania.

    Opracowania lektur dla klas 4-6. Streszczenie i omówienie książki nie powinno zastępować jej przeczytania, ale pozwala na utrwalenie fabuły i przypomnienie najważniejszych bohaterów. Dlatego warto, by w biblioteczce ucznia znalazła się taka pozycja. Wspomniany tom gromadzi omówienia wszystkich lektur i wierszy, jakie obowiązują w podstawie programowej klas 4-6. Publikacja zawiera opracowanie lektur obowiązkowych i pozwala na szybką powtórkę przed sprawdzianami. W publikacji zaprezentowano biogramy autorów, krótkie streszczenie utworów i charakterystykę bohaterów.

    Matematyka z plusem. Praktyczny zbiór zadań dla uczniów klasy 8. Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów – każdy z nich ma na celu nauczenie ucznia określonej umiejętności. Nie robi jednak tego w sposób bezrefleksyjny i schematyczny. Uczeń najpierw powtarza dotychczas posiadaną wiedzę, potem uczy się nowej umiejętności, następnie próbuje zastosować ją w zadaniach wymagających opracowania własnej strategii, a na końcu wykonuje test sprawdzający wiedzę.

    Pomoce naukowe dla licealisty

    W szkole średniej uczeń przystępuje do matury. Do opanowania jest więc ogromny zakres materiału. Pomóc mogą w tym jednak wszelkiego typu repetytoria, notatki, podsumowania, powtórki.

    Na rynku znajdziemy bogatą ofertę pomocy naukowych ukierunkowanych na egzamin maturalny.

    Przedmioty obowiązkowe

    Nowa Teraz matura. Język polski.. Pozycja zawiera zbiór zadań umożliwiający ćwiczenie rozwiązywania różnego typu zadań maturalnych i pracę z arkuszami. Pomaga oswoić się z formą nowego egzaminu. Realizuje wymagania egzaminacyjne CKE obowiązujące na maturze w roku 2023 i 2024.

    Teraz matura. Matematyka. Vademecum. Królowa nauk obecnie zdawana jest na maturze obowiązkowo, dlatego warto, by uczeń nie narobił sobie zaległości z tego przedmiotu. W systematycznych powtórkach pomagają repetytoria, takie jak wspomniany zbiór zadań. Zawiera on kilkaset zadań otwartych, zamkniętych oraz wymagających dowodu matematycznego, a także zestawy powtórkowe. Realizuje wymagania egzaminacyjne CKE obowiązujące na maturze w roku 2023 i 2024.

    Repetytorium z języka angielskiego dla liceów i techników. Poziom podstawowy. Wśród przedmiotów obowiązkowych na maturze jest również język obcy, który, podobnie jak matematykę, warto ćwiczyć systematycznie, aby uzyskać lepsze efekty. Pomagają w tym filmy, seriale i teledyski dostępne w Internecie, ale uczeń nie powinien zapominać także o klasycznych metodach nauki. Repetytorium z języka angielskiego dla liceów i techników - poziom podstawowy z materiałem rozszerzonym (wydanie jednotomowe) jest to wydanie jednotomowe repetytorium, wraz z kodem dającym dostęp do wersji interaktywnej repetytorium oraz dodatkowych zasobów na platformie eDesk (w tym filmów, ćwiczeń i powtórek). Pomaga przygotować się do matury i - co istotne - nastawiony jest na praktyczne komunikowanie się w języku angielskim.

    Przedmioty dodatkowe

    Matura 2023 Chemia. Zbiór zadań maturalnych. Część 1. Matura z chemii jest wymagającym egzaminem, ale repetytoria (m.in. to opisywane) i systematyczna nauka mogą pomóc się z nim rozprawić. Książka zawiera zadania oparte na wymaganiach określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla szkoły ponadpodstawowej (zakres rozszerzony), a konstrukcyjnie przypominają te, które można znaleźć w Informatorze o egzaminie maturalnym z chemii od roku szkolnego 2022/23 opublikowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz w arkuszach maturalnych z ubiegłych lat.

    Geografia. Oblicza geografii. Karta pracy ucznia. Liceum ogólnokształcące. Klasa 1. Zakres rozszerzony. Jeśli uczeń zdecyduje się zdawać maturę z geografi na poziomie rozszerzonym, warto podsunąć mu tę pozycję. Repetytorium oswaja z formą zadań maturalnych dzięki zadaniom typu maturalnego uporządkowanym według rozdziałów z podręcznika. Pomaga kształcić umiejętność rozwiązywania zadań maturalnych dzięki przykładowym zadaniom rozwiązanym krok po kroku.

    Oprac. Lena Murawska

    Może Cię również zainteresować: