Stroje karnawałowe dla dzieci. Za kogo można przebrać malca, nie wydając przy tym fortuny?

Stroje karnawałowe dla dzieci. Za kogo można przebrać malca, nie wydając przy tym fortuny?

Dzieci zazwyczaj uwielbiają się przebierać, dlatego wiadomość o balu kostiumowym organizowanym w szkole czy przedszkolu przyjmują przeważnie z wielkim entuzjazmem. Aby nie zawieść oczekiwań malca, warto sprezentować mu wymarzony kostium, z którego będzie dumny. Może to być zarówno specjalny strój kupiony w sklepie, jak i ręcznie wykonany – obie opcje powinny spodobać się dziecku, zwłaszcza jeśli będzie to wizerunek ulubionej postaci. Co jednak, jeśli ani smyk, ani rodzice nie mają wizji tego, w co dziecko może się przebrać? Inspiracji szukajcie w poniższym artykule! Przedstawiamy w nim garść pomysłów na stroje karnawałowe dla dzieci.

 

Stroje karnawałowe dla dzieci dostępne na wyciągnięcie ręki. 5 propozycji gotowych przebrań

Gotowych kostiumów karnawałowych dla dzieci nie brakuje. Stroje księżniczek, superbohaterów, postaci z filmów lub z gier, różnych zawodów, zwierząt, owadów… Przykłady można mnożyć i mnożyć. Tak rozległa oferta pozwala na dobranie przebrania konkretnie pod upodobania malucha, a także na przegląd kostiumów pod względem jakościowym czy cenowym. Jeśli zdecydujemy się bowiem na kupno jakiejś kreacji, warto zwrócić uwagę nie tylko na jej wygląd i rozmiar, ale też na materiały, z jakich została wykonana. Dzięki temu najprawdopodobniej unikniemy sytuacji, w której nieprzyjemna tkanina będzie podrażniać skórę dziecka albo okaże się trudna do wyczyszczenia. Żadna z poniższych propozycji nie powinna jednak sprawiać tego typu problemów.

  1. Barbie – Superagentka

Błyszcząca sukienka, zwiewna peleryna i tajemnicza maska – oto zestaw w sam raz dla przebojowej dziewczynki. Strój właściwie jest już kompletny, wystarczy dobrać do niego odpowiednie buty.

  1. Piękna księżniczka

Niektóre dziewczynki marzą o eleganckiej sukni godnej księżniczki. Wcale nie trzeba dla nich szukać wymyślnego, ciężkiego kostiumu – wystarczy lekka, zwiewa szata z pięknym złotym welonem, która umożliwi jednocześnie swobodną zabawę. Do stroju można dobrać najprostszą koronę czy diadem (np. ręcznie zrobione z tektury) i przebranie gotowe.

  1. Skrzydlata wróżka

Stroje karnawałowe dla dzieci mają to do siebie, że wcale nie wymagają pełnego przebrania od stóp do głów, żeby maluch wspaniale się prezentował. Czasami wystarczą pojedyncze materiały, które w połączeniu ze zwykłą garderobą dadzą fantastyczny efekt. I tak dzięki zaledwie tiulowej spódniczce oraz wiązanym na plecach skrzydłom dziewczynka może poczuć się jak królowa motyli albo wróżek. Do tego najzwyklejsza, stonowana bluzka oraz prosta różdżka i mała już jest gotowa na karnawałowy bal.

  1. Dzielny wiking

To idealny dodatek do stroju karnawałowego dla chłopca. Kiedy ozdobiony rogami hełm połączy się z czerwonym płaszczem, zrobionym nawet ze zwykłej poszewki, maluch będzie prezentował się jak król wikingów.

  1. Chimera Pepita z filmu „Coco"

Maska chimery z filmu „Coco” to kostium odpowiedni zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Warto uzupełnić ją o ubranko w kolorach przypominających umaszczenie zwierzęcia. Jeśli czujemy się na siłach, możemy także wykonać z kartonu i bibuły kolorowe skrzydła.

Gdy nie chcemy kupować gotowego kostiumu

Czasami jednak, z różnych względów, nie możemy bądź nie chcemy kupować gotowego przebrania, a zamiast tego wolimy przygotować je samodzielnie. Karnawałowe kostiumy DIY wcale nie wymagają zaawansowanych umiejętności – wystarczą dobry pomysł i trochę czasu. Najprostsze przebrania można uzyskać nawet przy pomocy starych ubrań i kredek do malowania twarzy. Nie będą one gorsze od kupnych, a dodatkowo mogą być okazją do zaangażowania dziecka w sporządzanie kreacji na bal. Poniżej pokazujemy pomysły na ręcznie wykonane stroje karnawałowe dla dzieci i kilka strategii, które powinny pomóc uporać się z tym zadaniem mniej doświadczonym rodzicom.

  1. Wykorzystaj elementy garderoby malca

Zanim zabierzemy się do pracy nad kostiumem, warto przejrzeć szafę malca i sprawdzić, czy któregoś ubrania nie dałoby się przerobić tak, aby wyglądało jak strój karnawałowy. Zazwyczaj nie potrzeba wiele zmieniać – np. w przypadku białej, puszystej bluzy z uszatym kapturem wystarczy domalować dziecku na twarzy wąsy, do spodni lub spódniczki przymocować puchatą kitę, a smyk już będzie prezentował się jak uroczy kotek czy miś.

Nie zaszkodzi też zajrzeć do własnej garderoby, gdzie również może kryć się wiele skarbów, np. stara, niemodna sukienka, której sami raczej nigdy już nie założymy, a dla księżniczki będzie jak znalazł.

  1. Postaw na niedrogie akcesoria

Do wykorzystanych codziennych ubrań warto dokupić niedrogie, pojedyncze akcesoria, dzięki którym kostium może zyskać na autentyczności. Przykładami mogą być wieniec laurowy, który w połączeniu z prześcieradłem może zrobić z dziecka greckiego boga lub boginkę lub różdżka czarodzieja. Do niej wystarczy założyć ciemniejsze ubrania oraz płaszcz rodzica, który można ozdobić gwiazdkami wyciętymi z metalicznego papieru.

  1. Zamiast w strój zainwestuj w zabawkę, którą malec będzie mógł potem się bawić

Strojem karnawałowym może być też zabawka, która nie zostanie odłożona do szafy na kolejny rok albo i dłużej, ale będzie używana przez dziecko na co dzień. Może to być np. lekarski stetoskop albo kask strażaka. Do każdej z tych zabawek wystarczy dobrać jedynie odpowiednie elementy garderoby. W przypadku lekarza – biały fartuch wykonany ze starej koszuli taty, strażaka – granatowe spodnie i bluzkę z długim rękawem, które ozdobimy poprzecznymi pasami z połyskujących wstążek.

  1. Przerób posiadany już kostium

Jeśli w zeszły latach kupiliśmy już dziecku jakiś kostium karnawałowy, warto pomyśleć o jego przeróbce na nowy – to dobry pomysł także w sytuacji, gdy maluch wyrósł już z poprzedniego stroju. Można go wtedy odrobinę poszerzyć, doszyć kilka partii materiału, a niektóre ozdoby odpruć i zastąpić je nowymi. Przykładowo, kreacja księżniczki może stać się strojem Pocahontas lub czarodziejki, a kostium ninja uniformem jakiegoś superbohatera, którego maluch sam wymyśli.

Przebrania karnawałowe dla dzieci, ale rozrywka dla wszystkich

Nawet jeśli w okolicy nie planowany jest żaden bal maskowy dla dzieci, karnawałową maskaradę warto zorganizować w domu. Malowanie twarzy czy ręczne przebrania i dekoracje to doskonały pomysł na rodzinną integrację. Co więcej, nie są to aktywności zarezerwowane wyłącznie dla najmłodszych – rodzice czy starsze rodzeństwo również mogą się za kogoś przebrać i bawić się wspólnie ze smykiem. Tak spędzony czas to nie tylko okazja do zacieśnienia rodzinnych więzi, ale i do przypomnienia sobie przez dorosłych czasów dzieciństwa

Opracowała: Urszula Żupnik

Może Cię również zainteresować: