Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?

Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?Dobra muzyka, pyszne jedzenie i mnóstwo wciągających zabaw – jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci, by każde z nich ten wspólnie spędzony czas zapamiętało jak najdłużej? Wbrew pozorom przygotowania wcale nie muszą być skomplikowane i czasochłonne, wystarczy spisać plan uwzględniający wszystkie punkty programu tak, by o niczym nie zapomnieć.

Jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci?

W czasie karnawału warto zorganizować wspaniałą zabawę dla dzieci, którą będą wspominać przez wiele dni lub kto wie, może zapamiętają na całe dorosłe życie. Przygotowana z myślą o najmłodszych impreza daje maluchom możliwość przemienić się w ulubionego bohatera lub na kilka godzin trafić do wymarzonego świata księżniczek, mówiących samochodów czy dzielnych zwierzaków, ratujących z opresji mieszkańców wioski. Jednak zanim przystąpimy do rozdawania zaproszeń i przygotowywania dziecięcego menu, wcześniej należy przemyśleć kilka kluczowych spraw, od których zależy sukces balu.

Przede wszystkim istotne jest miejsce imprezy – jeśli zabawa ma się odbyć w domu czy mieszkaniu, wówczas ilość gości w dużej mierze zależna jest od wielkości lokalu. Kolejnym ważnym punktem jest ustalenie takiego terminu zabawy, który będzie dogodny dla wszystkich zaproszonych. Doskonałym wyborem na bal karnawałowy dla dzieci jest weekend, jednak zaproszenie na imprezę warto wręczyć nieco wcześniej, by rodzice małych gości mogli odpowiednio rozplanować wolne dni.

Motywy przewodnie balu dla dzieci

Wytworne wnętrze pałacu, remiza strażacka, tajemniczy las, a może wnętrze statku kosmicznego? Motyw przewodni zabawy karnawałowej ma duże znaczenie, zwłaszcza jeśli pociecha jest wielbicielem wybranego filmu, komiksu czy kreskówki i lubi wcielać się w rolę któregoś z bohaterów. W takiej sytuacji najlepiej jedno z pomieszczeń zamienić na kilka godzin w wymarzoną scenerią malucha.

Aby goście mogli jeszcze bardziej wczuć się w klimat imprezy, warto zorganizować bal przebierańców lub przygotować kufer z różnorodnymi strojami, z którego każde dziecko będzie mogło wybrać dla siebie coś ciekawego.

Dania i przekąski na zabawę

Każdy, kto wie, jak zorganizować bal karnawałowy dla dzieci, pamięta również o poczęstunku dobranym do wieku i gustu dzieci. Aby uczestnicy zabawy nie byli głodni, warto wcześniej skonsultować z rodzicami za jakimi daniami przepadają ich pociechy i czy nie są na coś uczulone. Oczywiście, można również postawić na najbardziej uwielbiane przekąski, takie jak domowej roboty pizza, meksykańskie wrapy, kolorowe kanapeczki czy nuggetsy w chrupiącej panierce. Dla dzieci niezwykle ważny jest również sposób podania oraz różnorodność, dlatego dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie poczęstunku w niecodzienny sposób, np. poprzez wykrojenie kanapek o ciekawych kształtach albo udekorowanie kolorowymi dodatkami. Ponadto, przekąski powinny być niewielkich rozmiarów, tak by maluchy mogły się samodzielnie częstować, bez potrzeby używania sztućców.

Bal karnawałowy dla dzieci to czas na doskonałą zabawę!

Bal karnawałowy kilkulatków z reguły trwa 3-4 godziny. Nieco starsze smyki często imprezują nieco dłużej, jednak gdy ten czas nie zostanie odpowiednio zagospodarowany, mogą zacząć się nudzić. Aby wspólna zabawa była dla nich niezapomnianym przeżyciem, warto zorganizować pociechom ciekawe gry czy wciągające zajęcia ruchowe, które nie tylko sprawią, że impreza będzie jeszcze atrakcyjniejsza, ale także pozwolą nawiązać silniejsze relacje pomiędzy dziećmi. Do zajęć, które zainteresują zarówno chłopców jak i dziewczynki należą:

  • Ciekawe konkursy z nagrodami – chyba nic tak nie wciąga jak emocjonujące gry, w których można wygrać drobne fanty. Karaoke, tor przeszkód, głuchy telefon, poszukiwanie ukrytego skarbu czy nieśmiertelne kalambury mogą zainteresować wszystkich uczestników zabawy bez względu na wiek i płeć.
  • Animatorzy – na większych przyjęciach świetnie się sprawdzają animatorzy, którzy oprócz opieki nad grupą maluchów, dodatkowo organizują mnóstwo ciekawych konkursów i pasjonujących zajęć malowanie buziek czy przygotowywanie masek karnawałowych.
  • Zabawy ruchowe – większość dzieci rozpiera energia, dlatego w trakcie kilkugodzinnego balu warto pomyśleć o zajęciach ruchowych, najlepiej na świeżym powietrzu. W okresie zimowego karnawału może się sprawdzić krótki, grupowy wypad na sanki czy łyżwy. Jeśli okolica pokryta jest puszystym śniegiem, dzieciaki chętnie przystąpią do budowania miniaturowego miasteczka lub lepienia bałwana.
  • Zabawy kreatywne – pasjonaci łamigłówek, malowania czy rzeźbienia chętnie przystąpią do konkursów czy zabaw wymagających kreatywności. Najlepsi mogą zostać nagrodzenia drobnymi upominkami.

Jak zakończyć bal karnawałowy dla dzieci? Miłym akcentem jest wręczenie każdemu uczestnikowi na pożegnanie drobnego upominku, takiego jak np. niewielka sakiewka ze słodyczami czy balonik w kształcie zwierzaka. Doskonale się sprawdzi również wspólna fotografia pozowana lub wręcz zrobiona dzieciom podczas doskonałej zabawy, która pozwoli zapamiętać świetnie spędzone chwile na długi czas.

Wybierz także gry planszowe dla dzieci, które wciągną całe towarzystwo na długie godziny!

Oprac. Joanna Bujak

Może Cię również zainteresować: