Strój galowy do szkoły. Jak ubrać dziecko na rozpoczęcie roku?

Elegancki strój na rozpoczęcie roku szkolnego - w co ubrać dziecko do szkoły

Wybór odpowiedniego stroju galowego na rozpoczęcie roku dla dziewczynki lub chłopca to dylemat z którym rodzice muszą się zmierzyć co roku. Czym kierować się przy wyborze? Jak dobrze dobrać strój galowy na pierwszy dzień szkoły? O czym pamiętać przy zakupach? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Pierwszy dzień szkoły obchodzony jest w naszych szkołach bardzo uroczyście. Każdego roku symbolizuje on nowy początek - nowe podręczniki, zeszyty, a nierzadko i nowych przyjaciół.

 

Jak wybrać strój galowy do szkoły?

Dawniej sprawa była prosta - obowiązywał skromny, szkolny mundurek, a na specjalne okazje strój galowy, z białą górą i czarnym lub granatowym dołem. Dziewczynki na rozpoczęcie roku zakładały białe bluzki i ciemne spódniczki "w kolanko", chłopcy zaś białe koszule i czarne spodnie. Dziś - choć wciąż tradycją jest szkolna elegancja - panuje w tej kwestii znacznie większa tolerancja. Większość szkół podtrzymuje obowiązek stroju galowego na rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego. Jako elegancki strój do szkoły, wciąż nosi się sprawdzoną białą bluzkę lub koszulę oraz ciemną spódniczkę czy też spodnie, przy czym te drugie akceptowane są już również u dziewczynek. Obok klasycznej bieli i czerni, w elegancki szkolny dress code wkradły się szarości, ecru, a także delikatne dziewczęce róże i błękity. Coraz częściej pojawiają się także eleganckie, męskie dżinsy i marynarki, a u starszych dziewczynek buciki na niewysokim obcasie lub koturnie.

Przemyślane zakupy galowego stroju

Wybierając dziecku odpowiedni strój galowy do szkoły, miejmy na uwadze to, że "dni galowych" będzie w roku szkolnym co najmniej kilka. Warto zatem kupić strój uniwersalny, który będzie można kilkakrotnie wykorzystać, niezależnie od pory roku. O ile 1 września jest zwykle dniem dość ciepłym, o tyle na zimę warto dokupić do stroju rozpinany sweterek lub lekką marynarkę. Powinny one współgrać kolorystycznie z bluzką lub dołem stroju. Zimą, galowe buty trzeba będzie zabrać ze sobą w worku. Starsze dzieci często buntują się, odmawiając założenia “sztywnego” stroju w pierwszym dniu szkoły. Warto im wtedy wyjaśnić, że jest to taka sama tradycja, jak elegancki ubiór do wigilijnego stołu i oznacza szacunek dla tak ważnego dnia oraz spotkania z kolegami i nauczycielami. Nasze dziecko powinno wiedzieć, że istotne dla niego wydarzenia można uczcić również właśnie odpowiednim strojem.

Oprac. Ewelina Wojtunik

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Powiązane artykuły