Sposoby na trudne poranki z dzieckiem

Sposoby na trudne poranki z dzieckiem

Jesienne i zimowe poranki nie nastrajają do aktywności. Rzadko się zdarza, aby nasza pociecha wstawała z uśmiechem na ustach, gdy za oknem szaro i ponuro. Aby ranek przebiegał w spokojnej i miłej atmosferze, warto opracować odpowiedni plan działania.

Przygotujcie się

Rano każda minuta jest cenna, dlatego wieczorem dzień wcześniej przygotujcie ubrania. Unikniecie wtedy nerwowych dyskusji związanych z nieodpowiednimi elementami garderoby i zaoszczędzicie sporo czasu. Ułóżcie je na krześle według kolejności, w jakiej mają być wkładane. To z pewnością ułatwi dziecku tę poranną czynność.

Odpowiednia ilość snu

Maluch powinien mieć stałe pory zasypiania. Postarajcie się, aby spał około 10-12 godzin na dobę. Odpowiednia liczba godzin snu zagwarantuje zarówno dzieciom, jak i wam łatwiejszy poranny start.

Rodzice wstają wcześniej

Rodzice powinni wstawać około 15-20 minut wcześniej, aby przygotować się i zorganizować dziecku przyjemną pobudkę. Taki czas na poranny rozruch da wam także chwilę tylko dla siebie.

Stopniowa pobudka

Nerwowe i głośne budzenie nie wpływa dobrze na dziecko. Najlepiej mówić do niego miłym i spokojnym głosem. Możecie odsłonić okno, zapalić lampkę. Warto również otworzyć drzwi do dziecięcego pokoju i poczekać, aby odgłosy dobiegające z domu obudziły śpiocha.

Stały rytm dnia

Stała kolejność porannych czynności z pewnością ułatwi spokojne rozpoczęcie dnia. Dzieci lubią schematy i szybko się do nich przyzwyczajają. Możecie sporządzić grafik. Powieszony w widocznym miejscu będzie was informował o czynnościach, które pozostały jeszcze do wykonania.

Rozdzielone zadania

Jeśli to tylko możliwe, rozdzielcie sprawiedliwie poranne obowiązki. Tata może pomóc dzieciom w porannej toalecie, mama w tym czasie przygotuje kanapki do szkoły. Gdy będziecie się uzupełniać i współpracować ze sobą, poranne wstawanie stanie się zdecydowanie przyjemniejsze.

Pozwólcie dzieciom na samodzielność

Już trzyletni maluch poradzi sobie z samodzielnym założeniem butów. Wystarczy mu tylko na to pozwolić. Im starszy maluch, tym więcej czynności będzie w stanie wykonać. Postarajcie się okazać cierpliwość dla poczynań smyka, a z czasem będzie sobie radził coraz lepiej.

Właściwa organizacja porannych zajęć pozwoli wam bez nerwów i stresu rozpoczynać każdy dzień. Warto wypracować odpowiedni plan i poddać się porannej rutynie, a wtedy nawet najbardziej ponure poranki nie będą wam straszne.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Może Cię również zainteresować