Przegląd mat edukacyjnych dla niemowląt

Przegląd mat edukacyjnych dla niemowląt

Maty edukacyjne to jeden z tych produktów dla dzieci, które wśród rodziców cieszą się szczególnym uznaniem. Przede wszystkim jest to doskonałe miejsce do zabawy i odkrywania świata – kolory, kolorowe zwierzątka, światełka, dźwięki czy grzechotki, przyciągają uwagę i skutecznie zajmują malucha. Pamiętajmy jednak, że w zależności od tego, jaką matę edukacyjną wybierzemy, jej zastosowanie może być nieco inne. Czym więc  kierować się wybierając matę edukacyjną dla dziecka?

Jaką matę dla niemowlaka wybrać?

Maty edukacyjne stworzone są dla niemowląt, czyli dla maluszków do pierwszego roku życia. Produkty dla tak małych dzieci, powinny spełniać określone wymogi. Jeżeli chodzi o sposób wykonania, ważny jest materiał i jakość. Stawiajmy na naturalne tkaniny i precyzyjne szycie, gwarantujące dziecku wygodę.

Kwestią indywidualną jest natomiast rozmiar maty. W zależności od tego, jaką przestrzenią dysponujemy w domu, możemy wybrać mniejszy lub większy model, ale pamiętajmy, że dziecko musi mieć zapewnione choćby minimum przestrzeni, zachowajmy więc margines zapewniający mu swobodę ruchów.

W zależności od fazy rozwoju w jakiej znajduje się dziecko, zadbajmy też o dodatkowe elementy. Zwykle maty wyposażone są w pałąki, na których można zawiesić zabawki – praktyczniej jest, jeżeli są one zdejmowane, ponieważ to rozwiązanie pozwala na różnicowanie zabaw.

Przegląd mat dla niemowląt:

1. Smiki, Małpka, mata edukacyjna: mata przeznaczona dla dzieci już od pierwszych dni życia. Brzegi maty wystarczy spiąć praktycznymi rzepami, by stworzyć wygodny kojec. Mata posiada zróżnicowane faktury, kształty oraz kolory, które wspierają rozwój małego smyka. Pomaga pobudzać dziecięcą wyobraźnię, przyciąga uwagę oraz pomaga poszerzać zdolności motoryczne i manualne.

2. Playgro, Mata edukacyjna, Świat owadów:przeznaczona jest już dla dzieci, które ukończyły pierwszy miesiąc życia. Jej zadaniem jest zachęcenie maluszka do aktywności ruchowej, dzięki czemu wspomaga jego prawidłowy rozwój. Kolorowe, szeleszczące postaci przyciągają uwagę dziecka, intrygują, a tym samym stymulują rozwój zmysłów.

3. Playgro, Mata edukacyjna, Clip Clop:ta edukacyjna mata zaprojektowana została z myślą o tym, by zachęcić dziecko do aktywności. Kolorowe postaci zaintrygują malucha, dziecko będzie doskonale bawić się zarówno podczas obserwacji, pociągania za nie, jak i poruszania poszczególnymi elementami.

4. Yookidoo, Mata edukacyjna Gymotion Robo: dwa różne tryby melodii oraz wiele akcesoriów sprawia, że mata posiada wiele korzyści, wpływających na rozwój malucha.
Mata przewidziana jest na trzy etapy rozwoju dziecka.

W pierwszym etapie, gdy dziecko znajduje się wyłącznie w pozycji leżącej panel maty należy ustawić prostopadle do główki malucha. W kolejnym, bardziej zaawansowanym etapie dziecko może leżeć na przeciwko panelu, a więc śledzić jego ruchy z większą uwagą. Zabawa na macie poprawia zdolność skupienia, zdolność wodzenia wzrokiem oraz koordynację ręka-oko.

Etap drugi, to moment, kiedy dziecko leży już na brzuchu. Wówczas panel przytwierdzamy do maty, bezpośrednio w polu widzenia, co zachęca go do przekręcania główki i buduje siłę w ramionach oraz siłę górnych partiach ciała.

Trzeci etap, kiedy dziecko potrafi już samodzielnie siedzieć, to moment, w którym dziecko może już w pełni cieszyć się wszystkimi funkcjami maty. Dziecko może zatrzymywać lub uruchamiać pojazd przytwierdzony do maty, zabawa ma na celu wzbudzenie ciekawość, uczy też przyczyny i skutku.

5. Bright Starts, Mata edukacyjna, Plac Zabaw. Słonik pink z piłeczkami: wykonana z miłego w dotyku materiału mata ''rośnie razem z dzieckiem''. Ścianki maty można podnieść, aby stworzyć komfortowy kącik dla maluszka, bądź rozłożyć i wymontować pałąk, aby stworzyć przestrzeń dla większego dziecka. Mata zachęci malucha do zabawy oraz ćwiczeń wzmacniających jego mięśnie. Zawiera wiele elementów – pozytywkę-słonika, która wygrywa spokojne melodie, a także  pałąk, na którym zawieszone są kolorowe gryzaki oraz grzechotka. Zawieszki można w dowolny sposób odczepiać i wymieniać na inne. Do maty dołączona jest poduszeczka, która służy do wsparcia dziecka leżącego na brzuszku.

6. Tiny Love, Move & Play, Gimnastyka dla bobasa z pałąkami, mata edukacyjna: przesuwany łącznik pałąków sprawia, że łatwo można dostosować ułożenie poszczególnych elementów maty do potrzeb rozwojowych dziecka. Maluszek, leżąc na brzuszku, ma zabawki zawsze blisko rączek, w dodatku duża mata daje możliwość połączenia brzegów i stworzenia kojca oraz zdemontowania pałąków.

7. Tiny Love, Podwodny świat, gimnastyka dla bobasa, mata edukacyjna: pełna atrakcji mata rozwojowa z zabawką muzyczną w kształcie kraba. Mata zachęca do unoszenia głowy, wspomaga kontrolowanie ruchów rączek, koordynację wzrokowo-ruchową, doskonalenie sprawności ruchowej i rozumienie zależności przyczyna - skutek.

W zależności od wieku dziecka można inaczej ustawiać poszczególne elementy, tak, by jak najlepiej sprostać jego potrzebom rozwojowym. W przypadku dzieci w wieku od 1 do 3 miesiąca życia zabawki przesuwamy tak, by były w zasięgu jego wzroku. Dzięki temu dziecko podejmie pierwsze próby mrugania. Między 3 a 6 miesiącem życia, gdy chcemy przedłużyć czas jaki maluch spędza na brzuszku, użyjmy zabawnych elementów maty by zwrócić jego uwagę. Grający krab i szeleszcząca meduza umilą dziecku zabawę. Także starsze dzieci docenią te grające elementy, które można również doczepić do wózka, fotelika lub łóżeczka dziecka.

8. Skip Hop, Explore & More, Amazing Arch, mata edukacyjna: wyróżnia ją design i niespotykane rozwiązania. Poszczególne elementy maty, zostały zaprojektowane tak, by zabawka „rosła z dzieckiem” oraz odpowiednio stymulowała jego zmysły. Posiada aż 20 wariantów zabawy stymulujących manualne i motoryczne umiejętności dziecka.

9. Bright Starts, Mata edukacyjna, Plac zabaw, Fikająca małpka z piłeczkami: idealne miejsce na zabawę i wypoczynek dla dziecka. Zawiera wiele elementów, w tym słonika - pozytywkę, która wygrywa spokojne melodie i świeci na różne kolory. Pozytywka jest doczepiona do pałąka, ale dzięki bezpiecznym, łatwym w mocowaniu zaczepom, można ją przymocować do szczebelków dziecięcego łóżeczka. Do maty dołączona jest poduszeczka, która służy do wsparcia dziecka leżącego na brzuszku.

10. Fisher-Price, Wesoły samochodzik 3w1, mata edukacyjna: ta mata edukacyjna posłuży maluchowi od niemowlęctwa aż po czas stawiania pierwszych kroczków. Umożliwia zabawę na pleckach, brzuszku i na siedząco. Gdy dziecko leży, będzie bawić się zawieszanymi, stymulującymi zmysły zabawkami oraz świecącą i wydającą dźwięki kierownicą.  Gdy potrafi już leżeć na brzuszku, wystarczy obniżyć kierownicę, by maluch mógł ją uruchamiać i słuchać jej dźwięków. A kiedy nasza pociecha nauczy się już siadać, wystarczy odpowiednio ustawić obręcz, by stworzyć samochodową „deskę rozdzielczą”. Użycie klaksonu powoduje uruchomienie 30 minut muzyki, światełek i dźwięków.

Oprac. Natalia Olszewska

Powiązane artykuły