Pierwsza lalka dla dziewczynki

To zabawka mająca ogromne znaczenie w rozwoju i kształtowaniu emocji dziecka. Lalka jest nieodzownym atrybutem małych dziewczynek. Nic więc dziwnego, że każda mama chciałaby jak najszybciej podarować ją swojej córeczce. Jaką lalę najlepiej wybrać?

Zuzia, lalka nieduża…

Najczęściej i najchętniej kupowaną pierwszą lalą jest tzw. szmacianka. Taka zabawka nadaje się nawet dla bardzo małego dziecka i przypomina bardziej pluszową zabawkę. To prezent, którym możemy obdarować nawet kilkudniowego maluszka. Szmaciana lala idealnie się sprawdzi jako przytulanka. Dziecko może z nią bez obaw zasypiać. Pamiętajmy jednak, aby wybrać lalę mającą odpowiednie atesty, nadającą się dla najmniejszych dzieci.

Lalka bobas

Lalka przypominająca niemowlę z pewnością ucieszy dwu- lub trzyletnią dziewczynkę. Zwróćmy uwagę na wielkość lali – duża będzie ciężka i nieporęczna. Na początek nie kupujmy także zbyt wymyślnej, mającej mnóstwo funkcji. Reklama lalki, która chodzi, śpiewa, mówi czy siusia z pewnością kusi niejednego rodzica, jednak dwulatki może nie zachwycić. Co więcej, będzie ograniczać pomysłowość i kreatywność jej właścicielki.

Odpowiednio dobrana lalka z pewnością podniesie kompetencje społeczne córeczki, pozwoli na odgrywanie ról, nauczy ją, jak opiekować się drugą osobą i troszczyć się o nią. Lala bobas pomoże także rozwinąć zdolności manualne dziecka. Dziewczynka może ją myć, przewijać, karmić czy ubierać.

A może Barbie?

Lalka Barbie, której fenomen pomimo upływu lat nie przemija, nadaje się zdecydowanie dla starszej dziewczynki. Obecnie zamiast klasycznej Barbie dziewczynki chętniej wybierają modele przypominające bohaterki filmów Disneya: Elsę z „Krainy lodu” czy Kopciuszka. Sporą popularnością cieszą się także lalki Monster High czy Ever After High, która jest już nieco bardziej skomplikowana i trudniej ją przebierać. Dodatkowo do tego typu lalek znajdziemy cały zestaw akcesoriów do domu, innych postaci lub zwierzątek, dzięki którym zabawa stanie się jeszcze ciekawsza.

Poszukując pierwszej lali dla swojej córeczki, wybierzmy model dostosowany do jej wieku i potrzeb. Jeśli dokonamy właściwego wyboru, być może stanie się ona ulubioną zabawką naszej pociechy.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko, pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Powiązane artykuły