Nauka przez zabawę – najciekawsze gry edukacyjne dla dzieci

Nauka przez zabawę – najciekawsze gry edukacyjne dla dzieci

Gry edukacyjne dla dzieci to chyba jedna z ciekawszych metod nauki. Poza tym, że maluchy świetnie się bawią i spędzają czas z rodzicami, to dodatkowo przyswajają sobie nową wiedzę.

Poniżej kilka gier edukacyjnych, o które być może warto wzbogacić swoją domową kolekcję.

Dixit

Dixit jest grą wymagająca intuicji i sprytu. Świetnie sprawdzi się zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, bo zmusza do logicznego myślenia. Zasady tej gry edukacyjnej są bardzo proste. Każdy gracz otrzymuje określoną liczbę kart. Rozgrywający kładzie na stole zakrytą kartę i mówi przewodnie hasło-skojarzenie. Może to być pojedyncze słowo, cytat, a nawet dźwięk. Następnie pozostali gracze wykładają taką kartę (nie odsłaniając reszty), która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła rozgrywającego. Po zebraniu kart i ich przetasowaniu gracze obstawiają, która karta należała do rozgrywającego. Następnie są przyznawane punkty. Gracze otrzymują je za trafne wskazanie, rozgrywający natomiast zdobywa punkt za błędne odgadnięcie obrazka przez pozostałych.

Tika Tak Bum Junior

Tika Tak Bum Junior świetnie ćwiczy słownictwo i kreatywność. W pudełku znajdziemy 110 kart oraz elektroniczną bombę. Gracz trzymający bombę w ręku musi jak najszybciej wypowiedzieć hasło pasujące do otrzymanego obrazka i przekazać ją kolejnemu uczestnikowi. W tej grze edukacyjnej chodzi o to, aby bomba nie wybuchła w naszych rękach. Na kartach znajdziemy polskie i angielskie podpisy, dzięki czemu uczestnicy mogą poznawać angielskie słowa i zwroty.

Piramida matematyczna

Piramida jest grą matematyczną, w efekcie której po rozwiązaniu wszystkich zadań gracz otrzymuje imponującą piramidę. Ta gra edukacyjna przeznaczona jest dla dzieci już od trzeciego roku życia do mniej więcej siedmiu lat. Dzięki niej maluch opanowuje umiejętność liczenia, kształtuje zdolność formułowania wniosków i dochodzenia do wyniku działań.

BrainBox

BrainBox to tak naprawdę seria logicznych gier dla dzieci i dorosłych. Tak zwane BrainBoxy wykorzystują różne techniki stymulowania pamięci i sprawiają, że pewne informacje zostają niemal zakodowane w naszej głowie. W każdym pudełku znajdziemy 71 kart z pytaniami, kostkę oraz niewielką klepsydrę. Zadaniem graczy jest uważne patrzenie na kartę przez dziesięć sekund i zapamiętanie jak największej ilości szczegółów, aby móc odpowiedzieć na pytania znajdujące się na odwrocie. Z tej serii znajdziemy takie pozycje jak: Świat, Abecadło, Matematyka, Moje pierwsze obrazki, Bajki, Animals, Koloruj i zapamiętuj.

Figurix

Figurix to gra ucząca spostrzegawczości i refleksu. Zadaniem uczestnika jest jak najszybsze odnalezienie właściwej kombinacji na kolorowej planszy, a następnie oznaczenie tej pozycji swoim żetonem. Wygrywa ta osoba, który jako pierwsza pozbędzie się wszystkich żetonów.

Ludanimo

Ludanimo jest grą edukacyjną dla małych dzieci w wieku od 3 do 6 lat. W zestawie znajdziemy tak naprawdę trzy edukacyjne gry dla dzieci, które pomogą maluchom w zapamiętywaniu, ćwiczeniu wyobraźni i kreatywności. Będą one również doskonałym narzędziem wspierającym małą motorykę i koordynację ręka-oko.

Gry edukacyjne dla dzieci mogą dać zarówno rodzicom, jak i dzieciom sporo frajdy. Taki sposób spędzania wolnego czasu wzbudzi w pociechach chęć zdobywania wiedzy i choć na chwilę oderwie je od komputera lub telewizora.

Oprac. Magdalena Przypłata
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Powiązane artykuły