Nauka alfabetu - dziecko poznaje literki!

Nauka alfabetu - dziecko poznaje literki!

Nauka alfabetu to zadanie, przed którym na początku swojej edukacji musi stanąć każdy uczeń. Rodzice szukają skutecznych i ciekawych sposobów na nauczenie swoich pociech literek. Dlatego też przygotowaliśmy dla Was garść porad, które z pewnością będą przydatne przy wspólnej nauce.

Pierwsze litery poznajemy już w przedszkolu. Ich nauka to wspaniała zabawa - wielka i ważna przygoda, otwierająca drzwi do ciekawego świata książek. Już wkrótce przeczytamy je samodzielnie!

Nauka literek odbywa się najczęściej poprzez zabawę. Przedszkolak poznaje je przy okazji, przemycane w grach edukacyjnych, uczy się rozpoznawać ich kształty i kojarzyć brzmienie z konkretnymi słowami. Pierwsze litery poznają już trzylatki.

Nauka przez rozumienie

Nasze maluchy nie są w stanie przyswajać liter w postaci znaków graficznych. Jest to dla nich wiedza zupełnie oderwana od rzeczywistości, pozbawiona konkretnego sensu i abstrakcyjna. Dlatego nauka literek dla dzieci powinna odbywać się przez kojarzenie liter ze słowami, których znaczenie potrafią rozpoznać i umiejscowić w swoim świecie. 

Pierwszą przyswajaną jest zwykle pierwsza litera imienia. Dziecko utożsamia ją z samym sobą, dlatego z łatwością się jej nauczy. Potem przychodzi pora na inne "znane literki" takie jak "M-ama", "T-ata" czy "D-om". Nauka liter może być zaczęta jeszcze zanim dziecko pójdzie do zerówki, będzie już wówczas w stanie łączyć znaki w pierwsze proste, samodzielnie odczytane słowa.

Jak uczyć się literek

Nie musimy uczyć dziecka alfabetu po kolei. Pierwszeństwo niech mają te litery, które reprezentują dobrze znany dziecku świat, o którym samo już potrafi opowiadać. Napiszcie razem imię dziecka i zawieście je w pokoju nad łóżeczkiem. Na ścianie powieście wspólnie przygotowane rysunki np. domku dla litery D albo babci dla literki B - tu pozwól dziecku wybierać i decydować. Pytajmy na jaką literę zaczyna się dany wyraz. Dzieci uwielbiają takie zabawy utrwalające alfabet. Wkrótce rozpoczniecie też sylabizowanie. Sięgajcie po zabawy i gry edukacyjne do nauki alfabetu. Na rynku znaleźć można całe mnóstwo takich pomocy, dzięki nim dziecko znacznie szybciej nauczy się znaczenia i łączenia liter w wyrazy. To dobry wstęp do nauki czytania.

Jak najczęściej wprowadzajcie nowe słowa. Przypisujcie etykietki słowne rzeczom z otoczenia malucha, rysujcie je i opisujcie, zawsze wyszczególniając literę od której dane słowo się zaczyna. Im więcej takich słów, tym więcej dziecko poznaje liter i więcej przedmiotów potrafi opisać.

Oprac. Ewelina Wojtunik

Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły; psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

 

Może Cię również zainteresować