Mała dama i mały dżentelmen - dobre maniery dla dzieci

Mała dama i mały dżentelmen - dobre maniery czyli savoir vivre dla dzieci Kindersztuba, na szczęście, nie wychodzi z mody, a dobre maniery niezmiennie pozostają cennym kapitałem człowieka. Na warsztaty dobrych manier czyli savoir-vivre dla dzieci można zapisać już maluchy, a one uczą się chętnie i szybko.

Jak zostać małą damą i małym dżentelmenem? – dobre maniery dla dzieci

Przede wszystkim, dobre maniery można i należy wynieść z domu. Zanim popędzimy z dzieckiem na warsztaty, przeanalizujmy własne zachowania i jeśli tylko uświadomimy sobie, że robimy coś, co nie mieści się w kanonie dobrych manier, zmieńmy to! (np. nie bekajmy po jedzeniu, poczekajmy, aż wszyscy usiądą do posiłku, wyłączmy telewizor podczas rodzinnego spotkania, nie bójmy się używać (i to jak najczęściej!) słów: proszę, dziękuję, przepraszam).

Savoir vivre - dobre maniery

Warsztaty z savoir-vivre'u powinny być pogłębieniem zachowań i postaw, które dziecko wynosi z własnego podwórka. A kiedy postanowi samo stać się dla nas przykładem, bo na zajęciach dowiedziało się czegoś nowego, nie strofujmy go za to i nie obrażajmy się! To znak, że nauka nie poszła w las, a uczeń przerasta mistrza.

Pamiętajmy! Savoir-vivre u dzieci jest ważną kwestią, której nie należy bagatelizować. Dobre maniery dla dzieci tworzą „rusztowanie” dla pewności siebie i dobrej autoprezentacji. Dzięki nim uwrażliwiamy dziecko na potrzeby innych i sprawiamy, że staje się po prostu milsze, życzliwsze i optymistycznie nastawione do ludzi i świata.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

Może Cię również zainteresować