Magnez w ciąży. Czy suplementacja jest konieczna?

Magnez w ciąży. Czy suplementacja jest konieczna?

Już podczas pierwszego badania wielu ginekologów radzi przyszłym matkom, aby zażywały magnez. Wyjaśniamy, dlaczego magnez w ciąży jest konieczny i jakie korzyści daje on tobie i twojemu dziecku.

Aby twoje ciało dobrze sobie radziło ze wszystkimi zmianami, jakie zachodzą w nim podczas ciąży, potrzebuje magnezu. I to od pierwszych dni życia płodu, ponieważ organizm nie tylko ma większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek, ale i wydala go więcej wraz z moczem. Stąd jeśli cierpisz na niedobór magnezu, twój ginekolog może przepisać ci jego dodatkowe dawki na czas ciąży.

Jak rozpoznać niedobór magnezu?

Jesteś bardzo zmęczona i wyczerpana? Masz bolesne skurcze nóg? Cierpisz na zaparcia? Mogą to być oznaki, że organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości magnezu.

Brak odpowiedniej ilości tego pierwiastka w organizmie może wywoływać zaburzenia koncentracji, zaniki pamięci, bóle głowy, kołatanie serca, bóle mięśni, arytmię i bezsenność, niekiedy również mdłości i wymioty.

Krótkotrwały i łagodny niedobór magnezu w czasie ciąży nie powinien martwić i może być skutecznie zrównoważony przez odpowiednio zbilansowaną dietę. Jednakże jeśli twój ginekolog na podstawie badania krwi ustali, że poziom magnezu jest zbyt niski, najprawdopodobniej zaleci ci stosowanie suplementu mineralnego. W innym wypadku:

 • ciąża mogłaby się skończyć przedwczesnym porodem,
 • wzrasta ryzyko poronienia, krwawienia,
 • wzrasta ryzyko wystąpienia rzucawki porodowej,
 • grożą ci spadek samopoczucia, zmęczenie, osłabienie i niekiedy nawet nadciśnienie tętnicze,
 • zaburzeniu mogą ulec procesy kostnienia u płodu,
 • dziecko może mieć niską masę urodzeniową.
 • Dlatego bardzo ważne jest, aby ilość magnezu w organizmie ciężarnej była utrzymywana na optymalnym poziomie. Warto też mieć świadomość, że niedobór magnezu u dziecka będzie uzupełniany kosztem rezerw matki.

  Które produkty żywnościowe są szczególnie bogate w magnez?

  Żywność bogata w magnez to produkty pełnoziarniste, warzywa strączkowe, zielone warzywa liściaste, owoce jagodowe, awokado, suszone owoce czy ryby.

  Produkty, które zawierają dużo magnezu, to m.in:

 • pestki dyni,
 • nasiona słonecznika,
 • otręby pszenne,
 • pieczywo pełnoziarniste,
 • orzechy nerkowca,
 • orzeszki ziemne,
 • ciemna czekolada o wysokiej zawartości kakao,
 • banany,
 • maliny,
 • brokuły,
 • fasola i groch.
 • Najlepiej, aby były to produkty możliwie najlepszej jakości. Pamiętajmy także, aby w czasie ciąży unikać spożywania zbyt dużej ilości cukru, rafinowanej i przetworzonej żywności, tłuszczów nasyconych i kofeiny, które mogą zaburzać wchłanianie magnezu lub wypłukiwać go z organizmu.

  Magnez znajdziemy też w niektórych rodzajach wody mineralnej. Warto zatem dokładnie przyglądać się ich etykietom. Woda jest bogata w magnez, gdy na jej litr przypada 50 mg lub więcej tego pierwiastka.

  Warto pamiętać również o ekspozycji na światło słoneczne – witamina D, która w ten sposób powstaje, zwiększa wchłanianie magnezu.

  Co należy wziąć pod uwagę, zażywając magnez?

  Jeśli oprócz magnezu lekarz zalecił również inne preparaty mineralne, takie jak żelazo lub wapń, nie zażywaj ich jednocześnie. Odczekaj co najmniej dwie godziny między przyjęciem jednego i drugiego preparatu. W przeciwnym razie organizm nie będzie w stanie wchłonąć składników aktywnych. Jeśli bierzesz dodatkowo hormon tarczycy, lepiej jest przyjmować tabletki z dłuższymi przerwami, aby składniki nie oddziaływały na siebie. Dlatego zażywaj jeden lek rano, a drugi wieczorem.

  Warto za to łączyć magnez z witaminą B6, która ułatwia jego wchłanianie oraz zapobiega mdłościom. Poza tym tylko od ciebie zależy, czy wolisz przyjmować magnez rano, czy wieczorem. Tylko jeśli cierpisz na nocne skurcze nóg, zaleca się spożycie przed pójściem spać, ponieważ we wczesnych godzinach porannych poziom magnezu spada.

  Jaka jest optymalna dawka magnezu dla kobiet w ciąży?

  Przyjmuje się, że kobiety w ciąży powinny przyjmować ok. 320–350 miligramów magnezu dziennie. Niektórzy lekarze zalecają też większą dawkę – ok. 400 miligramów, zwłaszcza w późniejszych etapach ciąży. Najlepiej jeśli zapotrzebowanie na magnez jest zaspokajane przez dobrze skomponowaną i zdrową dietę. Jeśli badania wykazały jednak, że ciężarna nie dostarcza sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych wraz z jedzeniem, warto wspomagać się suplementami.

  Jaki magnez jest odpowiedni dla kobiet w ciąży?

  Wybierając suplement, najlepiej poradzić się lekarza prowadzącego lub farmaceuty. Najprawdopodobniej zasugerują oni magnez w formie leku, a nie suplementu. Warto również wiedzieć, że taki preparat powinien zawierać związki wysoko przyswajalne. Jeśli w jego składzie pojawiają się chlorki, tlenki czy węglany, oznacza to, że magnez z takiego suplementu będzie słabo wchłanialny.

  Magnez w ciąży: jakie są objawy przedawkowania?

  Do przedawkowania magnezu dochodzi bardzo rzadko. Nadwyżki najczęściej występują u kobiet, których nerki nie pracują prawidłowo – niewydolny organ nie jest bowiem w stanie ich usunąć. W pozostałych przypadkach nadmiar magnezu może co najwyżej powodować biegunkę – wszystko przez to, że wspomaga trawienie.

  Magnez dla kobiet planujących ciążę

  Magnez jest zalecany nie tylko w czasie ciąży, ale również w okresie starania się o dziecko. Jeśli planujesz ciążę, sprawdzenie poziomu magnezu we krwi będzie zatem dobrym pomysłem. Gdy masz go zbyt mało, prawdopodobieństwo poczęcia dziecka jest mniejsze z powodu możliwych skurczów w jajowodzie. O tym, czy suplementacja jest konieczna, powinien jednak zadecydować lekarz.

  Oprac. Anna Dobiecka

  Konsultacja specjalistyczna: Zuzanna Kłos, dietetyk dziecięcy

  Produkty powiązane z artykułem