Kiedy można określić płeć dziecka?

Kiedy można określić płeć dziecka?Kiedy na teście ciążowym pojawią się dwie kreski, cały nasz świat przewraca się do góry nogami. Przyszłe mamy nie mogą się zwykle doczekać, kiedy utulą maleństwo w swoich ramionach. Ale pojawia się też mnóstwo pytań, m.in. o płeć dziecka. Chociaż zdarza się, że mama i tata nie chcą wiedzieć, czy na świat przyjdzie chłopiec, czy dziewczynka, częściej ciekawość wygrywa. Znając wcześniej płeć, można przecież zwracać się do dziecka po imieniu, jeśli wybierzemy je wcześniej, a to buduje silną więź jeszcze przed narodzinami. Można też przygotować właściwą dla chłopca czy dziewczynki wyprawkę. Poza tym ogromną przyjemnością jest urządzanie pokoju bądź kącika maluszka oraz wybór pierwszych zabawek, pościeli oraz kocyków. Znajomość płci szkraba zdecydowanie ułatwia nam zakupy.  Ale w którym miesiącu można poznać płeć dziecka?

 

Płeć dziecka na USG

Dawniej, gdy lekarze nie mieli jeszcze specjalistycznych aparatów do badania kobiet w ciąży, płeć dziecka  zgadywano na podstawie żywieniowych zachcianek ciężarnej kobiety. Do tej pory spotkać się można z przekonaniem, że apetyt na słodkie potrawy przepowiada narodziny dziewczynki, natomiast chęć na pikantne czy słone smaki to znak, że urodzi się chłopiec. Płeć wyczytywano  również z kształtu brzucha – duży, okrągły i szerszy brzuszek miał oznaczać dziewczynkę, a jeśli był mniejszy i spiczasty, chłopca. Obecnie wiemy, że te metody nie są wiarygodne.

Płeć nienarodzonego dziecka można jednak sprawdzić w trakcie badania ultrasonografem. W Polsce standard ultrasonograficznego badania położniczego opracowany przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne obejmuje trzy badania ultrasonograficzne – badanie przesiewowe wykonywane w  11-14 tygodniu, a następnie badania około 20 i 30 tygodnia ciąży. Dodatkowe badania USG mogą być wykonywane, gdy istnieją konkretne wskazania kliniczne, np. w przypadku podejrzenia opóźnienia wzrostu wewnątrzmacicznego, ponownej oceny wykrytych nieprawidłowości itd. W chwili obecnej nie istnieją badania, których wyniki sugerowałyby, że badanie USG wpływa niekorzystnie na rozwój płodu, ale wykonując je, należy kierować się zasadą minimalnej ekspozycji i czasu badania.

Dzięki USG wiemy jak maluszek się czuje i rozwija, czy ciąża przebiega prawidłowo, czy nie doszło do jakichś komplikacji, możemy także ustalić termin porodu. Ginekolog za jego pomocą bada również stan łożyska, sprawdza czynność serca i ruchy płodu. Dzięki USG można również określić płeć dziecka.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Pacjentka kładzie się i odsłania brzuch, na który lekarz nakłada specjalny żel. Aparat USG wysyła fale dźwiękowe, które odbijają się od struktur wewnętrznych oraz płodu, a następnie są wyłapywane przez przetwornik. W ten sposób na ekranie monitora pojawia się obraz ukazujący dziecko i jego otoczenie. Zdjęcia można nagrać lub wydrukować, dzięki czemu rodzice mają niepowtarzalną pamiątkę.

Dzisiejsze USG jest bardzo dokładne. Lekarz już w dosyć wczesnej fazie ciąży – nawet ok. 14 tygodnia - może próbować określić, czy dziecko ma wargi sromowe, czy może męskie narządy. Jeżeli na ekranie pojawi się członek dzidziusia – z niemal stuprocentowym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że na świat przyjdzie chłopczyk. Brak członka nie świadczy jednak o tym, że maluch jest dziewczynką – jeżeli dziecko nie jest odpowiednio ułożone, może on być po prostu niewidoczny.

W którym tygodniu ciąży można poznać płeć dziecka?

To, kiedy badanie USG pozwala określić płeć dziecka, zależy od kilku czynników, takich jak np. ułożenie płodu, tego czy jest to pierwsza ciąża, czy kolejna, czy jest to ciąża pojedyncza, czy mnoga. Zazwyczaj płeć dziecka można poznać około 16 tygodnia, kiedy narządy płciowe są już dobrze widoczne. Czasami pierwsze przewidywania lekarza możemy usłyszeć już około 14 tygodnia, jednak ustalenia na tak wczesnym etapie nie są jeszcze w pełni wiarygodne. Najczęściej płeć dziecka poznajemy podczas badania połówkowego, czyli ok. 20 tygodnia ciąży. Zdarza się jednak, że ze względu na ilość płynu owodniowego czy grubość ściany jamy brzusznej na informację o płci dziecka musimy poczekać jeszcze dłużej.

Co ciekawe, płeć dziecka jest zdeterminowana w momencie zapłodnienia. Jeśli jajeczko zostanie zapłodnione przez plemnik Y – powstanie chłopiec, natomiast jeśli będzie to X – dziewięć miesięcy później powitamy na świecie dziewczynkę.

Inne metody stwierdzające płeć dziecka

Najskuteczniejszą i najpopularniejszą metodą, dzięki której dowiemy się, czy będziemy mieć córeczkę, czy też synka, jest wspomniane badanie USG. Jej skuteczność wynosi ponad 90%. Możemy pokusić się także o wykonanie testu paskowego, którego wiarygodność jest już nieco mniejsza, albo testu z krwi matki.

Kiedy można sprawdzić płeć dziecka za pomocą testów? Test paskowy możemy wykonać około 10 tygodnia.

Inne, pozamedyczne sposoby na określenie płci potomka należy traktować z przymrużeniem oka, bardziej jako zabawę uprzyjemniającą nam oczekiwanie na maleństwo. Oto kilka ludowych mądrości odpowiadających na pytanie, jak i kiedy można stwierdzić płeć dziecka:

 • Jeśli ma się urodzić dziewczynka, serce dziecka będzie biło szybciej niż 140 razy na minutę.
 • Jeżeli brzuch jest mały i spiczasty – będzie chłopiec, a jeśli duży i okrągły – dziewczynka.
 • Jeśli mama w ciąży wygląda promiennie i kwitnąco – urodzi chłopca, jeśli zaś wygląda źle – może spodziewać się córeczki.
 • Mamy mające ochotę na słodycze urodzą dziewczynkę, zaś te, które wybierają potrawy słone i kwaśne będą miały synka.
 • Silne poranne mdłości świadczą o tym, że spodziewamy się dziecka płci żeńskiej.
 • Mimo tych wszystkich starannych badań i obserwacji wciąż zdarzają się „niespodzianki” w sali porodowej. Początkowe zdziwienie rodziców przeważnie kończy się śmiechem - w efekcie radości nie ma końca, bo mamy zdrowe, śliczne i wyczekane maleństwo.

  Oprac. Grażyna Zaborska

  Konsultacja specjalistyczna: Elżbieta Chruścińska, położna

  Powiązane artykuły