Jaki żwirek dla kota, żeby uniknąć brzydkiego zapachu? Jaki wybrać?

Żwirek dla kotaJednym z najczęstszych pytań, które pojawiają się w głowie opiekunów, jest to, jaki żwirek dla kota wybrać. Mnogość dostępnych na rynku produktów niestety nie ułatwia podjęcia odpowiedniej decyzji. Na co warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności? Niezwykle istotnym kryterium jest efektywna absorpcja zapachów, co pomaga zachować odpowiednią higienę, a także świeży zapach w domu.

Czym się kierować, dokonując zakupu żwirku dla kota?

Jaki żwirek dla kota wybrać? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Upodobania niektórych czworonożnych przyjaciół zmuszają właścicieli do zakupu określonego podłoża. Część właścicieli decyduje się na zwykły piasek. Żwirek dla kota w kuwecie minimalizuje jednak nieprzyjemny zapach moczu i ułatwia utrzymanie czystości.

Najlepszy żwirek dla kota powinien spełniać kilka warunków. Podłoże w kuwecie powinno być przede wszystkim wydajne i absorbować nieprzyjemne zapachy. Zwróć również uwagę na to, czy jego struktura nie będzie podrażniała kocich łapek.

Żwirek bentonitowy – najpopularniejsze podłoże w kuwetach

Żwirki bentonitowe należą do najczęściej stosowanych podłoży w kocich kuwetach. Zbudowane są z bentonitu – skały osadowej, złożonej z uwodnionego krzemianu glinu, magnezu i sodu. Mieszanka pierwiastków tworzy w rezultacie strukturę zbliżoną do żwiru bądź piasku – naturalnego środowiska kotów.

Co w największym stopniu wyróżnia żwirek bentonitowy? Odpowiedzią jest bardzo wysoka absorpcja wody. Pod wpływem moczu ten rodzaj podłoża zbija się w bryłki, co znacznie usprawnia proces sprzątania kuwety.

Czy żwirek bentonitowy skutecznie pochłania zapachy? Jak najbardziej! Na rynku zoologicznym dostępne są zarówno neutralne podłoża, jak i nasączone określonym aromatem.

Żwirek silikonowy – wydajna absorpcja wilgoci

Jaki żwirek silikonowy dla kota? Na rynku zoologicznym dostępne są warianty podłoża o różnej wielkości kryształków, przypominających potłuczone szkło. W produkcji żwirku silikonowego bierze udział tzw. silikat, czyli żel krzemionkowy. Częstą praktyką jest aromatyzowanie przezroczystych cząsteczek żwirku.

Przez właścicieli mruczków żwirek silikonowy uznawany jest za jeden z najwydajniejszych wariantów! W pierwszej kolejności wchłania on mocz, który z czasem odparowuje bezzapachowo. Żwirek drewniany nie jest jednak zalecany dla seniora ze względu na delikatne łapy czworonogów i ryzyko połknięcia podłoża.

Żwirek drewniany – biodegradowalne rozwiązanie

Jaki żwirek dla małego kota? Jednym z częstszych wyborów jest wariant drewniany, ze względu na naturalny skład podłoża. Żwirek tego typu wytwarzany jest z drzew liściastych i iglastych, przekształcanych następnie do formy wałeczków bądź niezbrylającego się pelletu.

Ta forma podłoża jest biodegradowalna i ekologiczna. Spośród konkurencyjnych produktów wyróżnia się przyjemnym zapachem drewna, który nie podrażnia kocich zmysłów. W kontakcie z cieczą żwirek drewniany zbija się w większe grudki, które można swobodnie usunąć z kuwety.

Żwirek kukurydziany – naturalne podłoże do kuwety

Żwirek kukurydziany uzyskiwany jest z włókien roślinnych na bazie kukurydzy. W procesie produkcji wykorzystywane są wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, na co zwróci uwagę część właścicieli.

Czym wyróżnia się żwirek kukurydziany? Dokonała absorpcją zapachów i trwałym zbrylaniem! Granulki podłoża pochłaniają ciecz w krótkim czasie, dzięki czemu żwirek nie przylega do dna kuwety. Żwirek kukurydziany pochłania nieprzyjemne zapachy dzięki molekułom białka pochodzenia roślinnego.

Jaki żwirek dla kota?

Jaki żwirek dla kota sprawdzi się najlepiej?

Jakie żwirek dla kota będzie najlepiej neutralizował zapachy? Za najwydajniejsze podłoże właściciele mruczków uznają wariant silikonowy. Doskonałym rozwiązaniem będzie również żwirek kukurydziany i bentonitowy. Podłoże drewniane w umiarkowany sposób pochłania zapach, zastępując go delikatnym aromatem drewna. Jaki zatem żwirek wybrać dla kota? Przetestuj kilka wariantów i sprawdź, w którym podłożu Twój pupil czuje się najlepiej!

Koty są niesamowite, dlatego sprawdź najlepsze książki o kotach dla dzieci i opowiedz niesamowitą historię.

Oprac. Jakub Redo

Może Cię również zainteresować: