Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza, żeby uniknąć brzydkiego zapachu?

Kuweta dla kotaKoty to zwierzęta bardzo czyste, dlatego od samego początku warto zadbać o to, by załatwiały swoje potrzeby w higienicznych, a jednocześnie komfortowych warunkach. Odpowiednia kuweta jest więc jednym z najważniejszych elementów kociej wyprawki. Różnorodność dostępnych modeli jest spora, co może utrudniać wybór tej właściwej. Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza? Podpowiadamy!

Jaka kuweta najlepsza dla kota? Rodzaje kuwet

Podstawowy podział kuwet dla kotów rozróżnia modele otwarte oraz zamknięte. W rzeczywistości jednak wybór jest o wiele większy. Producenci kocich akcesoriów wprowadzają różnego rodzaju innowacje i udogodnienia, które mają na celu ułatwić utrzymanie odpowiedniej higieny zwierzaka i zminimalizować uporczywe zapachy. Jaka najlepsza kuweta dla kota? Oto podstawowy podział kocich toalet.

  • Kuwety otwarte

Klasyczne kuwety otwarte znane są od dawna. Jest to najbardziej fizjologiczna forma kuwet dostępnych dla kotów. Przybierają formę plastikowej wanienki i mogą mieć różne rozmiary, wysokość oraz pojemność. Należą do najtańszych modeli kuwet, ale mają też swoje minusy – mogą bardziej niż inne kuwety sprzyjać rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów.

  • Kuwety zamykane

Kuwety zamykane są chętnie wybierane przez właścicieli kotów. To modele bardzo praktyczne z punktu widzenia opiekuna. Taka kuweta minimalizuje rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo rozgrzebywany przez kota żwirek tak łatwo nie wypadnie na zewnątrz, co jest niezwykle istotne ze względu na porządek wokół niej. Kuwety kryte często wyposażone są w dodatkowe filtry węglowe, które wyłapują i neutralizują zapachy. Czy mają swoje wady? Minusem może być fakt, że kot, który wcześniej korzystał z tradycyjnej kuwety otwartej, może mieć problem z oswojeniem się z nowym produktem. Zajmują też więcej miejsca.

  • Kuwety przesiewowe

Producenci kuwet wymyślają coraz to nowe rozwiązania, by ułatwić życie właścicielom kotów. Jednym z nich są kuwety przesiewowe. Modele te posiadają podwójne dno, a w zasadzie sitko zawieszone kilka centymetrów nad spodem, które wyłapuje kocie nieczystości podczas zakopywania przez kota żwirku. Dzięki temu łatwiej będzie Ci je znaleźć i wyrzucić. 

MODUŁ PRODUKTOWY:

Jaką kuwetę wybrać dla kota? Zobacz, na co zwrócić uwagę

Jaka kuweta dla kota będzie najlepsza? Kuweta kuwecie nie równa, dlatego przed zakupem warto dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego produktu i wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę, by produkt spełnił szereg Twoich oczekiwań i spodobał się kotu. Jakie kwestie powinny wzbudzić Twoje zainteresowanie?

Po pierwsze: wielkość. To, czy kot będzie swobodnie korzystał z kuwety, a żwirek nie będzie ciągle się z niej wysypywał zależy w dużej mierze od rozmiarów produktu. Dobrze dobrana kuweta powinna być dopasowana do wielkości kota, który powinien móc się w niej spokojnie obracać i poruszać. W przypadku kuwet zamkniętych kot powinien stać na wyprostowanych łapach, nie uderzając przy tym głową o pokrywę. Warto też zwrócić uwagę na wysokość brzegów kuwety. Niższe boki dedykowane są kociętom oraz seniorom. Jeśli w domu masz dorosłego, zdrowego kota postaw na kuwetę z wysokimi bokami.

Po drugie: materiał. Tworzywo, z jakiego wykonana jest kuweta, ma duże znaczenie. Choć w zdecydowanej większości przypadków kocie kuwety wyprodukowane są z plastiku, na rynku znajdziesz także kuwety ceramiczne. Oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Plastik jest lekki, tani i łatwo dostępny, dzięki czemu w razie potrzeby możesz z łatwością wymienić kuwetę na nową. Ceramikę z kolei łatwiej utrzymać w czystości, jest trwalsza (o ile nie upadnie z wysokości) i ładniejsza, nie chłonie też zapachów. Jej wadą jest wysoka cena.

Kuweta dla kota – jaka najlepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Uzależniona jest ona od wielu czynników m.in. wieku kota, jego indywidualnych potrzeb oraz Twoich oczekiwań. Jaka będzie najlepsza kuweta dla kota, żeby uniknąć brzydkiego zapachu? W tym przypadku najlepiej sprawdzą się modele zamykane wyposażone w filtr węglowy. Żeby zminimalizować efekt przykrych zapachów z kociej toalety należy przede wszystkim pamiętać o jej regularnym wymienianiu żwirku oraz stosowaniu neutralizatorów i odświeżaczy zapachów.

Oprócz odpowiedniej kuwety w wyprawce dla pupila powinien znaleźć się także drapak. Sprawdź, jaki drapak dla kota wybrać.

Oprac. Eliza Jakóbczyk

Może Cię również zainteresować: