Jak rozwijać pamięć dziecka?

Jak rozwijać pamięć dziecka?

Pamięć dziecka zaczyna rozwijać się jeszcze przed narodzinami. Odpowiednio stymulowana, zaprocentuje łatwością przyswajania wiedzy i sukcesami w życiu dorosłym. Jak zatem pracować z pamięcią, aby nasze dziecko uczyło się szybciej?

Chińscy naukowcy odkryli, że najprostszym i znakomitym sposobem na ćwiczenie pamięci dziecka jest…  słuchanie muzyki. Oswojone z melodią dziecko zapamiętuje i odtwarza dźwięk  w myśli, przenosząc potem  tę umiejętność na powtarzane  słowa.  Metodę tę stosować można już u niemowląt, które zawsze bardzo chętnie obcują z muzyką.

Zabawy rozwijające pamięć

Najprostszym sposobem na zapamiętywanie jest dobieranie słów w pary, na podstawie skojarzenia ze znanymi przedmiotami lub postaciami. Mogą to być np.  mama i tata, babcia i dziadek drzewo i liście, piesek i kotek. Kolejnym krokiem będzie kojarzenie słów i łączenie ich z obrazkami lub zdjęciami.  Dobrze sprawdza się również nazywanie zwierząt i kojarzenie ich z konkretnymi dźwiękami. Przedszkolak szybko i chętnie zapamiętuje „jak robi krówka”, a następnie kolejni przyjaciele z wiejskiej zagrody.

Z kilkulatkiem można również zacząć grać w gry  planszowe typu memory lub znane nam wszystkim warcaby. Pierwsze stymulują zdolność zapamiętywania lokalizacji i kojarzenia. Drugie z kolei, uczą koncentracji i przewidywania konsekwencji wykonywanych ruchów, rozwijając umiejętność planowania i strategii. Doskonałym sposobem na ćwiczenie pamięci jest także…  rozpoczęcie przygody z grą na instrumencie. Poznające nuty i dźwięki dziecko, nie tylko nauczy się identyfikacji brzmienia z zapisem muzycznym na pięciolinii, ale i znacznie szybciej będzie uczyło się utworów na pamięć, poprzez powtarzanie etiud i ulubionych utworów.

Pamiętajmy o tym, że kilkuletnie dziecko równie szybko zapamiętuje nowe rzeczy, jak je zapomina. Najlepszym sposobem na utrwalanie poznanej wiedzy są powtórki w formie zabawy. Obok zabaw stymulujących pamięć, warto wprowadzać zabawy kreatywne, pobudzające wyobraźnię oraz  manualne, by odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o małą motorykę.

Oprac. Ewelina Wojtunik
Konsultacja specjalistyczna Aleksandra Błaszkiewicz-Okrągły, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny, psycholog z przygotowaniem pedagogicznym

Niniejszy artykuł stanowi wyraz osobistych przekonań jego autora i nie zastąpi indywidualnej porady specjalisty. Przed podjęciem decyzji w Państwa sprawie zalecamy konsultacje ze specjalistą w danej dziedzinie. 

 

Może Cię również zainteresować: