Jak gotować kasze? Dlaczego nie powinniśmy gotować kasz w woreczkach?

Jak gotować kasze? Dlaczego nie powinniśmy gotować kasz w woreczkach? Kasze to niezwykle ważny produkt spożywczy, który powinien się znaleźć w diecie zdrowego dziecka.  Jednak kasza kaszy nierówna, a już na pewno nie ta ugotowana w plastikowym woreczku! Dlaczego powinniśmy jej unikać?

Do produkcji woreczków używany jest związek chemiczny o nazwie Bisfenol A (znany również jako BPA), który w czasie gotowania może wydzielać substancje niebezpieczne dla organizmu. Im wyższa temperatura, tym wyższe stężenie BPA. Dla dobra bliskich, w tym dzieci, którym chcemy zrobić danie na bazie kaszy czy ryżu – wybierajmy produkty pakowane luzem.

Warto pamiętać, że BPA obecny jest również w niektórych woreczkach do pieczenia, butelkach z wodą, puszkach z żywnością i napojami, jednorazowych naczyniach i opakowaniach, a nawet w butelkach, kubkach niekapkach i plastikowych gryzakach dla niemowląt.

Zalety kupowania kaszy bez woreczka

  • Do przygotowania kasz i ryżu pakowanego luzem używamy znacznie mniej wody niż do tych z woreczka, a tym samym nie wylewamy wraz z jej nadmiarem cennych minerałów. 
  • Gotowanie w woreczkach wcale nie jest szybsze – kasza i ryż, w zależności od gatunku, potrzebują tyle samo czasu gotowania, a wręcz używanie produktów w woreczkach wydłuża czas potrzebny do zagotowania wody.
  • Kasze i ryż kupowane luzem są w przeliczeniu na kilogramy najzwyczajniej w świecie tańsze od tych w woreczkach.

Gotowanie kaszy- sposoby: 

  • kasze grube – gryczana, pęczak, perłowa – przed gotowaniem zalewamy ciepłą wodą i zbieramy z góry łuski oraz inne zanieczyszczenia, następnie mieszamy i odcedzamy, kasze drobne i łamane nie wymagają płukania;
  • kaszę jaglaną płuczemy kilka razy przed ugotowaniem;
  • ryż – bez względu na rodzaj – płuczemy pod bieżącą wodą;
  • zarówno ryż, jak i kasze zwiększają swoją objętość, wybierzmy więc do ich gotowania odpowiedniej wielkości garnek;
  • gotujemy pod przykryciem, uważając, żeby nie wykipiały;
  • kasza i ryż po ugotowaniu powinny „leżakować” około 15-30 minut.

Oprac. Joanna Weyna
Konsultacja specjalistyczna dr n. med. Magdalena Wołoszko; pediatra, członek Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego

Słowa kluczowe: jak gotować kasze, zalety kupowania kaszy bez woreczka, dlaczego nie wolno gotować kasz w woreczkach, kasza, gotowanie kaszy

Produkty powiązane z artykułem
Porady powiązane