Pielęgnacja – jak prawidłowo przewinąć noworodka?

Przewijanie dziecka - prawidłowa pielęgnacja noworodka i niemowlaka

Prawidłowe przewijanie noworodka jest jednym z tematów budzących zainteresowanie pośród młodych rodziców. Dla niedoświadczonych jeszcze w pielęgnowaniu dziecka, czynność ta może wydawać się skomplikowana i czasochłonna, zwłaszcza, że niemowlaki zazwyczaj są przewijane co najmniej kilka razy dziennie. Biorąc pod uwagę duże zainteresowanie tym zagadnieniem, wraz z położną Agnieszką Ryczek, przygotowaliśmy szereg porad, dotyczących prawidłowego przewijania chłopców i dziewczynek. Zmienić pieluszki potrafią również mężczyźni, choć wielu panów unika tego jak ognia. Szkoda, bo kupa to podstawowe narzędzie edukacyjne w szkole rodzicielskiej miłości. Właściwa pielęgnacja noworodka jest niezmiernie ważna.

Jaki jest odpowiedni sprzęt do przewijania dziecka?

W przewijaniu dziecka pomogą nam:

  • Podkład i przewijak - są różne modele, dobrze wybrać ten o większych gabarytach, bo dziecko rośnie.
  • Krem ochronny albo puder - stosujemy albo jedno albo drugie.
  • Chusteczki pielęgnacyjne lub waciki zanurzane w wystudzonej herbatce z rumianku.
  • Ciepła woda do umycia pupy, gdyby okazało się, że jest brudna.
  • Pielucha.
  • Jakie pieluszki najlepsze?

    Pieluszki jednorazowe

    Bardzo praktyczne, wystarczają na długo. Mankamentem jest to, że resztki odchodów przez długi czas przylegają do skóry dziecka i to, że "wypełnione" nie przeszkadzają maluchowi tak jak tetrowe, w efekcie trudniej malca nauczyć korzystać z nocnika.

    Pieluszki tetrowe

    Zdrowe, ekologiczne, tańsze, ale bardzo trudne w użyciu. Kupujemy te z grubym splotem. Przed użyciem trzeba je przeprać i przeprasować. Zużyte należy jak najszybciej wypłukać, bo zaczynają śmierdzieć. Wypłukane delikatnie wykręcamy (bo łatwo się drą) i pozostawiamy do wysuszenia. Suche mogą poleżeć i poczekać na pranie. Przed prasowaniem lekko je rozciągamy, by przywrócić im prostokątny kształt.

    Jak prawidłowo przewijać noworodka?

    Po rozebraniu dziecka i zdjęciu zużytych pieluszek przekładamy lewą rękę pod prawym kolankiem dziecka i łapiemy lewą ręką za udo poniżej pachwiny. Drugie udko opiera się na przedramieniu. Ostrożnie odchylamy nóżki ku brzuszkowi. Nie unosimy dziecka, trzymając je za łydki lub stopy. Grozi to uszkodzeniem stawu kolanowego lub biodrowego. Przednią część brudnej pieluszki kładziemy pod pupę. Myjemy zabrudzone miejsca.

    Przewijanie noworodka - dziewczynki

    Oczyszczamy srom chusteczką lub wacikami ruchami skierowanymi w stronę odbytu. W przeciwnym wypadku możemy przenieść kał w okolice układu moczowego, co może zakończyć się poważną infekcją. Po oczyszczeniu z pozostałości po kupce rozchylamy delikatnie wargi sromowe, by usunąć stamtąd wydzielinę (powinna mieć kolor biały lub różowy).

    Przewijanie noworodka - chłopca

    Dokładne oczyszczamy skórę wokół członka. Nie ściągamy napletka, tylko lekko go rozchylamy, by oczyścić cewkę moczową wodą z rumiankiem.

    Po umyciu nakładamy krem ochronny lub puder zapobiegający odparzeniom skóry dziecka, po czym zakładamy pieluszki. Nie podnosimy przy tym dziecka za nogi, ale turlamy je z boku na bok. Nie owijamy w pieluszki zbyt ciasno – nie jesteśmy w radzieckim szpitalu położniczym. Powietrze musi mieć dostęp do skóry dziecka, a pielucha nie powinna krępować mu ruchów.

    Jeszcze zakładamy śpioszki i gotowe!

    Oprac. Katarzyna Wierzba
    Konsultacja specjalistyczna Agnieszka Ryczek, położna
     

    Może Cię również zainteresować: