Jakie zajęcia dodatkowe w przedszkolu wybrać?

Jakie zajęcia dodatkowe w przedszkolu wybrać?

Czy warto wysyłać przedszkolaka na zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Generalnie tak, ale trzeba podejść do tematu bardzo rozsądnie.Kilkuletnie dziecko większość dnia spędza w przedszkolu, co jest dla niego taką samą ciężką pracą, jak zajęcia wykonywane w tym czasie przez dorosłych. Musi odnaleźć się w grupie, słuchać poleceń nauczycieli i wykonywać je najlepiej jak potrafi, uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych, plastycznych, ruchowych, muzycznych i językowych realizowanych przez przedszkole w ramach programu nauczania. Poza tym nadal uczy się i opanowuje czynności, takie jak samodzielne jedzenie, ubieranie się czy korzystanie z toalety. To bardzo dużo jak na tak małego człowieka. Jeśli przedszkole oferuje bogatą gamę zajęć odbywających się w ciągu dnia, takich jak język angielski, rytmika, plastyka, gimnastyka czy taniec, to nie ma potrzeby wysyłać dziecka na dodatkowe zajęcia. Chyba że smyk wierci nam dziurę w brzuchu, że marzy o lekcjach gry na pianinie lub karate. Wtedy warto pokazać mu, na czym one polegają i pójść z nim na zajęcia próbne, po których wspólnie zdecydujecie, czy malec nadal będzie na nie uczęszczać. Niedopuszczalną sytuacją jest na pewno to, że kilkuletnie dziecko codziennie lub prawie codziennie po zajęciach przedszkolnych chodzi na zajęcia dodatkowe, nie mając w tygodniu żadnego wolnego popołudnia, kiedy mogłoby się swobodnie pobawić, pobiegać na placu zabaw czy najzwyczajniej w świecie ponudzić. Pamiętajmy, że podstawową aktywnością przedszkolaka jest... zabawa! Właściwie wybrane dodatkowe zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym mogą w ciekawy sposób wspomagać ich rozwój, nie są jednak dla właściwego rozwoju niezbędne.

Rodzaje zajęć w przedszkolu

Wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje zajęć w przedszkolu:

  • artystyczne (plastyczne, muzyczne, taneczne, teatralne),
  • ruchowe (taniec, rytmika, basen, sztuki walki),
  • poznawcze (językowe, techniczne, np. robotyka, komputerowe).
  • Nie musimy zapisywać dziecka na zajęcia z każdej z wymienionych grup – wystarczą jedne najlepiej odpowiadające jego zainteresowaniom. Pamiętajmy też, aby pozostawić dziecku dużo czasu na swobodną zabawę – samemu, z rodzicami, z rówieśnikami, w domu i na świeżym powietrzu. Dzięki temu zapewnimy mu harmonijny, wszechstronny rozwój psychofizyczny. Uważajmy również na zachęcająco brzmiące nazwy zajęć dodatkowych, takie jak np. nauka szybkiego czytania czy też kurs efektywnego uczenia się. Dla dzieci w wieku 3-6 lat dużo lepszym wyborem będą ogólnorozwojowe zajęcia stymulujące wszechstronny rozwój motoryczny i umysłowy, takie jak rytmika, taniec czy język angielski, podczas którego dzieci również tańczą, śpiewają i rysują.

    O czym należy pamiętać, zapisując dziecko na zajęcia dodatkowe?

  • Okres adaptacji. To czas, w którym dziecko przyzwyczaja się do nowego otoczenia, pań w przedszkolu i dzieci w grupie. W tym czasie lepiej odpuścić zajęcia dodatkowe i skupić się na tym, aby dziecko dobrze rozpoczęło przygodę z przedszkolem. Okres adaptacji jest i tak bardzo stresujący dla malca, nie przytłaczajmy go zatem dodatkowymi zajęciami.
  • Zajęcia dodatkowe nie mogą odbywać się kosztem czasu spędzanego z rodziną. W przypadku, gdy tego czasu i tak mamy mało, lepiej wybrać takie fakultety, na które można uczęszczać wraz z dzieckiem, np. poranki muzyczne czy też przeróżne warsztaty (kulinarne, plastyczne, sportowe itp.).
  • Zajęcia dodatkowe dla przedszkolaka mają być przede wszystkim dobrą zabawą i przyjemnością. Unikajmy zajęć, podczas których nacisk kładzie się na występy czy też inną formę prezentacji zdobytych umiejętności. To wywiera na maluchach zbyt dużą presję i naraża je na niepotrzebny stres.
  • Nie naciskajmy na dziecko, każąc mu śpiewać piosenki po angielsku czy też tańczyć choreografie, które ćwiczy na lekcjach tańca. Zajęcia dla tak małych dzieci mają na celu oswojenie ich z językiem czy też daną aktywnością, najważniejsze zaś jest to, aby dziecko chodziło na nie chętnie i dobrze bawiło się w ich trakcie.
  • Nie zmuszajmy dziecka do uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Jeśli malec w tym czasie woli pobawić się z kolegami na placu zabaw czy też budować z klocków, ma do tego prawo. Być może jest zmęczony samym przedszkolem, a może nie jest jeszcze gotowy na taką formę spędzania czasu? Znużone, znudzone czy zniechęcone dziecko na pewno nie skorzysta zbyt wiele nawet z najciekawszych zajęć.
  • Małe dziecko musi mieć przede wszystkim czas na: odpoczynek, ruch na świeżym powietrzu, zabawy z rówieśnikami, spokojny, bliski kontakt z rodzicami, swobodną zabawę, leniuchowanie.
  • Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolu, kierujmy się przede wszystkim zainteresowaniami, temperamentem i usposobieniem malucha. Dla energicznej trzylatki lekcje baletu mogą być zbyt spokojne, zaś żywiołowa zumba może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pozwólmy dziecku spróbować różnych rzeczy i rezygnować z nich, jeśli okażą się dla niego nudne. Zwróćmy uwagę, czy w sali, w której odbywają się zajęcia, panują odpowiednie warunki i czy dziecko złapało kontakt z osobą prowadzącą. Obserwujmy, czy zajęcia sprawiają malcowi radość i dają satysfakcję. Przedszkolakowi nic się również nie stanie, jeśli nie będzie uczęszczał na żadne dodatkowe zajęcia, ponieważ nie są one konieczne dla jego prawidłowego rozwoju. Szczególnie w przypadku, gdy kreatywni rodzice sami wymyślają ciekawe zabawy, takie jak wspólne gotowanie, muzykowanie, tworzenie prac plastycznych, rodzinne zawody sportowe, wycieczki do biblioteki i w inne ciekawe miejsca czy też wieczory z grami planszowymi lub puzzlami.

    Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie zajęcia dla przedszkolaka będą najlepsze i ile razy w tygodniu należy wysyłać na nie dziecko.Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji malca, jakości i ilości zajęć obowiązkowych w przedszkolu, czasu, który smyk spędza poza domem oraz tego, w jaki sposób rodzice spędzają wolny czas ze swą pociechą. Dla jednego malucha jedna godzina dodatkowych zajęć w tygodniu będzie nadmiernym wysiłkiem, a dla drugiego trzy nadprogramowe lekcje nie będą stanowić żadnego problemu.

    Opracowała: Grażyna Zaborska-Szmajda
    Konsultacja specjalistyczna: Agnieszka Skoczylas, psycholog dziecięcy

    Może Cię również zainteresować: