Decyzja o drugim dziecku. Dlaczego warto się zdecydować na drugie dziecko

Decyzja o drugim dziecku. Dlaczego warto się zdecydować na drugie dziecko

Liczba potomstwa, na którą decydują się polskie pary w ostatnich latach, gwałtownie spada, a rodziny wielodzietne to naprawdę rzadkość. Wiele par deklaruje, że pragnęłoby większej rodziny, ale na przeszkodzie stoją warunki ekonomiczne oraz socjalne, niepozwalające na powiększenie rodziny.

Posiadanie więcej niż jednej pociechy niesie jednak za sobą mnóstwo zalet. Przedstawiamy zalety powiększenia rodziny:

Jeszcze większa radość

Kolejne dziecko to dwa razy więcej śmiechu i wzruszeń. Każdy maluch wnosi do domu mnóstwo radości i szczęścia. Kolejne pierwsze uśmiechy, pierwsze słowa, pierwsze kroczki będą was po raz kolejny zachwycać i wprawiać w osłupienie. Okaże się też, że wasze serce jest niezwykle pojemne i jesteście w stanie tak samo bezwarunkowo kochać kolejnego małego szkraba, który pojawił się w waszym życiu.

Z drugim dzieckiem jest łatwiej

Już wiecie, czego możecie się spodziewać. Nabieracie doświadczenia i wiedzy w postępowaniu z dzieckiem. Odparzona pupa, kolka niemowlęca czy ulewanie nie są już powodem do paniki. Dzięki tej wiedzy podchodzicie do wszystkich spraw z większym spokojem.

Więź z rodzeństwem

Dzieci mogą się wspólnie bawić, uczyć współpracy i tolerancji. Młodsze dziecko chce naśladować we wszystkim starszaka, dlatego zdecydowanie szybciej staje się samodzielny. Starszy maluch jest natomiast bardziej odpowiedzialny i opiekuńczy.

Przyjaciele przychodzą i odchodzą, natomiast rodzina zostanie zawsze razem. Rodzeństwo, nawet gdy was już zabraknie, będzie mieć siebie i stanowić nawzajem oparcie w trudnych chwilach.

Lepsza organizacja czasu

Mając więcej niż jedno dziecko, nauczycie się lepszego gospodarowania czasem oraz docenicie każdą wolną chwilę w ciągu dnia. Im mniej macie czasu, tym lepiej nim zagospodarujecie. Nieco później docenicie również fakt, że starszy maluch zaopiekuje się młodszym rodzeństwem.

Zawsze wesoło

Rodzinne spotkania, wspólne święta czy wakacje nigdy nie będą nudne. W licznej rodzinie zawsze dużo się dzieje, jest mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

Na decyzję o posiadaniu drugiego dziecka ma wpływ mnóstwo czynników. Wielu z was podejmuje w tej kwestii świadomą decyzję, u niektórych życie samo weryfikuje dotychczasowe plany. Z pewnością jednak posiadanie kolejnego dziecka, pomimo dodatkowych obowiązków i wyrzeczeń sprawia, że rodzinny dom jest przepełniony ciepłem i miłością.

Oprac. Magdalena Przypłata

 

Słowa kluczowe: decyzja o drugim dziecku, dlaczego warto się zdecydować na drugie dziecko, zalety powiększenia rodziny, kolejne dziecko, 

Może Cię również zainteresować